• Nadpis

      • Piatok, 26. máj bol u nás niečím iný, ako všetky ostatné piatky. Mali sme tú česť sa slávnostne rozlúčiť s našimi maturantmi. Štátna hymna, slávnostný príhovor pána riaditeľa, triednych učiteľov, ďakovný príhovor žiakov či študentská hymna - to všetko bolo jeho súčasťou. Medzi najzaujímavejšie a najúsmevnejšie momenty patril príhovor Tomáša Dureca, ktorý ho predniesol namiesto pána učiteľa Danka a tak trochu sa vžil do jeho kože. Za žiakov predniesla poďakovanie učiteľom Dominika Balážová. Súčasťou slávnostnej chvíle bolo aj vyhlásenie maturanta roka. Tento rok sa ním stal Matúš Rovenský zo IV.G. Milí naši maturanti, teda teraz už absolventi, želáme Vám v ďalšom živote veľa úspechov, zdravia, šťastia a dobrých ľudí. Aby ste robili správne rozhodnutia a aby sa Vám podarilo dosiahnuť všetko po čom túžite. Mgr. Darina Ištoková  
          • Koncoročný výlet do Brna

          • Predposledný školský deň (29. júna)  sme sa rozhodli vycestovať za hranice, síce nie ďaleko, ale predsa, za hranice. Vybrali sme si Brno. Prečo?
            1. Poloha – mesto sa nachádza v blízkosti Bratislavy.
            2. Cieľ – to čo sme chceli vidieť.
            3. Mali sme na to LEN JEDEN DEŇ.
            A deň to bol zaujímavý. Ráno meškal autobus, troška sme zablúdili, ale nám to nevadilo. Zábavu sme si urobili z čohokoľvek.
            Prvou našou zástavkou bolo HRAD ŠPILBERK. Žiaci mali možnosť navštíviť výstavu „KRYSÁCI“ , prostredníctvom ktorej prezentovali bábkovú rozprávku o dobrodružstvách krysákov žijúcich na smetisku a šijacom stroji. Na hrade si tiež prezreli KASEMATY , t.j. systém dlhých temných chodieb, ktoré pôvodne slúžili ako úkryt pre vojsko v čase obliehania a neskôr ako jedno z najťažších väzení v Európe.
            Našim druhým zastavením v Brne pôvodne malo byť CENTRUM MESTA, avšak pre nedostatok času sme túto časť výletu skrátili.
            Tretím a posledným cieľom nášho výletu bolo TECHNICKÉ MÚZEUM v Brne, kde sme si mohli pozrieť hneď niekoľko expozícií. Pre žiakov pomaturitného štúdia bola určite zaujímavá časť expozície, ktorá hovorila O ŽIVOTE A KULTÚRE NEVIDOMÝCH (keďže zrakové postihnutie je jednou z tém, ktorými sa zaoberajú na predmete sociálna práca so zdravotne postihnutými). Z ďalších expozícií aspoň niektoré – OD TAMTAMU K INTERNETU, VÝPOČTOVÁ TECHNIKA, OPTIKA, BRNO NA DVOU KOLECH a iné.
            Náš výlet sme ukončili v podvečerných hodinách a do Bratislavy sme sa vrátili živí, zdraví, ale tiež unavení.
            Moja vďaka patrí aj kolegom, ktorí sa tohto výletu zúčastnili a to najmä pani učiteľke Zuzke Sadlekovej, ktorá prispela skvelými nápadmi (napríklad hrad Špilberk, VIDA centrum), zabezpečila bezplatné parkovanie... Ale tiež Ivanovi Ištokovi a Marcelovi Sokolovičovi, ktorí pomohli všade tam, kde bolo nutné.
             
            Mgr. Darina Ištoková
          • Výlet do ZOO v Bratislave

          • Posledný školský týždeň, napriek veľkému teplu (či práve preto ?),  sa deti z prípravného a 1. ročníka vybrali na výlet do ZOO v Bratislave. Pozreli si zaujímavé zvieratká v teráriu, veľkého hnedého medveďa, dlhokrké žirafy a zebry a závideli malému hrochovi, ktorý sa vyvaľoval v bazéne. Očaril ich biely tiger, ktorý sa na nich prišiel pozrieť úplne zblízka. Opice tak pišťali, že si pani učiteľky chvíľu mysleli, že to ich deti. V dinoparku sa dostali aj do papule dinosaura, keď sa najprv vyliahli z veľkého dinosaurieho vajíčka.  Každý si odniesol nejakú maličkosť na pamiatku a samozrejme nechýbala zmrzlina. Tá je v takom teple nevyhnutná.  Výlet sa všetkým tak veľmi páčil, že ujo šofér musel chvíľu čakať, kým sa výletníci dostavili k autobusu.
             
            PaedDr. Marta Frindrichová
          • Múzeum geodézie

          • Aby sme využili posledné spoločné chvíle školského roka 2016/2017, rozhodli sme sa v rámci triedneho výletu II. OA navštíviť netradičné školské múzeum Strednej priemyselnej školy stavebnej a geodetickej na Drieňovej ulici v Bratislave. Vďaka Ing. Alžbete Strižincovej sme mali možnosť vidieť a vyskúšaťviacero starožitných exponátov nielen oblasti zememeračstva a kartografie. Bližšie o atmosfére na fotkách.
            PaedDr. Daniela Bauerová
          • Výlet na Kačín

          • Zdá sa, že budujeme novú tradíciu. Bolo by fajn, keby sa aj ďalší rok podarilo v nej vďaka podpore našej nadácie (školy) – preprava školským autobusom, pokračovať.
            Tento rok sme boli na „novom“ mieste – Kačíne. Mnohí ho už poznajú z Medzinárodného dňa detí, ktorý organizuje naša škola pre deti, zamestnancov, ale aj rodičov a priateľov školy.
            Bola síce snaha zo strany „vyšších mocností“ výlet prekaziť, no zvýšená flexibilita a úsilie prekonali aj túto prekážku. Totiž, už dlhší čas trvajú suchá, neprší a tak bol vyhlásený zákaz kladenia ohňa aj na vyhradených miestach. Niektorí žiaci ostali znechutení, že to môžeme rovno ostať v škole a najesť sa v kuchyni. Čo teraz? Palice na opekanie pripravené, nožíky na strúhanie tiež. Palice ostali v škole na použitie inokedy a my hor sa do našej kuchynky. Ocitla som sa tam, kde mi to ide dobre, a s kolegyňami sme vôňou pečených v trúbe a na panvici údenín zamorili celú školu. Mnohí si mysleli, aký dobrý obed nás v jedálni čaká.:-) Čakal, ale iba na nás, ktorí sme boli na Kačíne. Výborne sme sa na čerstvom vzduchu najedli a zabavili, k čomu prispela výdatne aj hra na gitare (p. uč. Bauerová) a spev (p. Kršáková,  p. Pospechová a niektorí žiaci). Na Superstar by boli úspešní :). Aj keď  sme sa nestravovali v súlade so zásadami správnej výživy, nahradili sme nedostatky pohybom, hojdaním, prechádzaním. Oddýchnutí sme sa vrátili do školy a aj tí, čo frflali boli nakoniec spokojní. Upratanie kuchynky po peknom stretnutí a vydarenom podujatí bolo tentoraz radostné.
             
            Mária Komarová, triedna 3. OA
            Výlet
            Ako by som začal... Mne osobne sa to veľmi páčilo, boli tam super ľudia, skvelá atmoška, a aj keď to vyzeralo že kvôli zákazu rozkladania ohňa sa nikam nepôjde, naša úžasná triedna pani učiteľka Komarová, to všetko zachránila. Tomuto úžasnému výletu dávam 15 bodov z 10. :D.
                                                                                                                                             Paťo Papp
             
            Na výlete sa mi veľmi páčilo. Výborne som sa porozprával s Matejom Moravíkom a páčili sa mi aj pesničky, ktoré sme spievali. Hlavne preto, lebo ja som strašne slabý v hudbe a nepoznám skoro žiadne pesničky, tak som rád, že som sa niečo naučil. Bolo super aj to, že sme boli vonku v prírode, pretože cez týždeň nemám vôbec čas ísť von. 
            Jakub Stena
          • Skvelý tip na exkurziu – múzeum Ján Hollého, Borský Mikuláš

          • V piatok 23. júna 2017 sme sa so žiakmi tried II. OA, I. OA a I. + II. EOOS rozhodli navštíviť netradičné múzeum v rodisku slovenského národného klasicistu Jána Hollého v Borskom Mikuláši. Kultúrna referentka Mgr. Oľga Cintulová nám ochotne a pútavo sprostredkovala poučný a záživný výklad priamo v rodnom domčeku Jána Hollého, pochádzajúceho z 2. polovice 18. storočia.
            Domček pozostáva iba z dvoch miestností, a to z malej tmavej čiernej kuchyne a tzv. siene = obytnej miestnosti, v ktorej sa odohrával ostatný rodinný  život. V prvom rohu miestnosti sa nachádza jedálenský kút s bohostánkom na chlieb a cenné papiere, v druhomrohu leží miniatúrna posteľ s perinou, vystlanou tzv. strožkom/senom, ktorá slúžila paradoxne až štyrom ľuďom. Pec s tzv. dvojmliečnikmi na výrobu smotany stojí v treťom rohu. Celý priestor vonia po dreve a hline, nečudo, rodina Hollých bola chudobná. Nádvorie sa pýši sochou spisovateľa, ktorá bola osadená v r. 1930, prvú reč pri nej predniesolvtedajší pápežský prelát Andrej Hlinka.
            Dobre nám padla krátka vychádzka na Ságelskú studničku, na ktorej nás sprevádzala rodáčka „Búranka“ a súčasne naša spolužiačka Maťka Havlíčková (II. OA) s ocinom, ktorá nám pripravila i domáce občerstvenie. Následne nás Martinini starí rodičia, taktiež domáci, pozvali všetkých na obed do reštaurácie Dubník, za čo srdečne ďakujeme.
             
            PaedDr. Daniela Bauerová
          • Fórum interpretov recitačných súťaží

          • Štrnásty júnový deň 2017 sme sa mali možnosť zúčastniť s recitátorkami zo 6. A Sofiou Olejárovou a Danielou Jaškovovou podnetného rozborového seminára v Centre voľného času Klokan v Dúbravke.Seminár viedol Pavol Náter, bývalý recitátor Hviezdoslavovho Kubína, súčasný porotca, ktorý pracuje ako redaktor Slovenského rozhlasu (robí reláciu ART LITERA na rádiu Devín), ďalej je členom dabingového tímu a učiteľom tzv. rozhlasu na vysokej škole. Dostali sme niekoľko užitočných rád, ako napríklad: Základom úspechu recitátora je výber kvalitného literárneho textu. Aby si človek vybral dobrý literárny text, je potrebné jedno - čítať, čítať, čítať. Ak je text akokoľvek dobre prednesený a chýba mu posolstvo, tak umelecký zážitok neprebehne.
            V rámci stretnutia prebehla i kvalitná diskusia, počas ktorej recitátori využili možnosť klásť a dozvedieť sa odpovede na najrôznejšie otázky: Či je ťažšie recitovať prózu, alebo poéziu? Aké finty je možné použiť na zvýšenie koncentrácie pred samotným recitačným aktom? Do akej miery sa počas recitácie môžu/musia používať aj rekvizity? Ako sa tvári porotca počas recitovania súťažiaceho, keď sa mu text páči/nepáči?
            Čo nás však asi najviac potešilo, bolo, že sme si mohli ako darček odniesť knižku podľa vlastného výberu spomedzi širokej možnosti ponúkaných titulov. Vďaka tomu knižnica Kabinetu slovenského jazyka a literatúry získala také zaujímavé tituly, ako sú Prometeus (Grécke báje); Sizyfos (Grécke báje); Uranos (Grécke báje), Sviňa a iné bájky (I. A. Krylov); Denis a jeho sestry (T. Revašová); Stručné dejiny sveta pre mladých čitateľov (E. H. Gombrich); Oliver Twist (CH. Dickens, prerozprávané G. Tavner). Všetky uvedené publikácie radi zapožičiame.
             
            Fotoalbum TU
            PaedDr. Daniela Bauerová
          • Záverečné skúšky

          • Tento rok sa záverečných skúšok zúčastnili  žiaci II. EOOS.  Žiaci úspešne zvládli úskalia záverečných skúšok. Najprv žiaci písali písomnú časť, v ktorej  riešili úlohy na výpočet mzdy, vyhotovovanie faktúry, pokladničných dokladov i ďalšie zaujímavé zadania. Ďalší deň žiaci pristúpili k zloženiu ústnej časti záverečnej skúšky. Otázky boli z okruhov ekonomiky, tovaroznalectva, ale aj  sekretárskych prác. Žiaci úspešne zvládli záverečné skúšky a môžu sa smelo vybrať do praxe. Svoje uplatnenie môžu nájsť v obchode, v sklade, na sekretariátoch. Veríme, že svoje vedomosti uplatnia v praxi.
            Ing. Silvia Tazberíková
          • Súťaž detskej športovej všestrannosti

          • 13. júna sa žiaci 1. stupňa ZŠ sa zúčastnili súťaže detskej športovej všestrannosti o Zlatý odznak Radovana Kaufmana. Členovia paralympijského výboru, pod vedením Mgr. Pavla Bílika, preverovali žiakov v troch disciplínach, a to: v behu, v skoku z miesta a v hode plnou loptou. Žiaci mali podmienky a náčinie modifikované podľa stupňa zdravotného oslabenia. V telocvični vládla súťaživá atmosféra, žiaci sa navzájom povzbudzovali k čo najlepším výkonom. Všetci zúčastnení budú odmenení odznakom športovej všestrannosti, tí najlepší postúpia na záverečné finále, ktoré sa uskutoční na konci školského roku v Partizánskom.
             
            Fotoalbum TU
             
                                                                                                                   PaedDr.  Valéria Stašiaková
          • Projekt "Školská záhrada" - Dnes mám rande s našim mestom – 9. 6. 2017

          • Nadácia Pontis sa už 11 rokov snaží o „Lepšie a krajšie Slovensko“ podporením dobrovoľníckej aktivity.
            Tento rok sa projekt nesie v mene Naše Mesto, zapojilo sa doň rekordne viac ako  10 000 dobrovoľníkov (z radov verejnosti a pracovníkov  z  viac ako 130 firiem), pomohlo sa 52 mestám na Slovensku a 233 organizáciám.
            Mali sme to šťastie, že sme patrili medzi ne.
            Ochotní, nadšení a pracovití zamestnanci firiem GLOBSEC (15), Adient Slovakia (4), doobeda a Dentons Europe CS LLP (12), IBM (2), Adient Slovakia (6) poobede vymenili stoličky a počítače za záhradné náčinie.
            S entuziazmom sa pustili do vysokého porastu buriny, pŕhlivej žihľavy, pichľavého krovia plného pavúkov, chrobákov, slimákov a kliešťov. Okrem pálivého slnka ich ešte hrial pocit, že sprístupní našim deťom kúsok divej  prírody. Objavili nielen tajné zákutia, ale aj zabudnuté telefónne káble, betónové stĺpy, črepiny a všetko možné, čo nepatrí do „lesa“. Doobedňajšej smene sa nechcelo odísť ani o 13.00, asi ich pookrial „školský“ guľáš alebo domáce vynikajúce koláčiky šikovných gazdiniek. Ani poobedňajšia smena nezaháľala, neodišla, kým všetok neporiadok nielen vyčistila, ale pripravila aj pôdu pre posadenie zelenej trávičky. Keďže bol kontajner na biomasu plný, pribudla nám aj nová kompostárnička, ktorá pripraví bio-hnojivo pre budúce pestovateľské políčka. Mladí a mocní chlapci posilňovali svoje bicepsy pomocou krompáčov a vyhrali boj s kamenistou a betónovou pôdou v okolí nových stromčekov. Naozaj „krvopotne“ vykopali odvodňovací kanál. Dievčatá prevzdušnili tvrdú pôdu a pridali stromčekom čerstvú zeminu.
            Tie najťažšie práce sú za nami, teraz nás čaká príjemné zveľaďovanie, polievanie, sadenie, okopávanie a vyučovanie na čerstvom vzduchu. Je vítaná každá Vaša pomoc, rada, nápad J Orientačný plánik je na nástenke pri zborovni.
            Všetkým, ktorí prispeli k spoločnému dielu hlboká vďaka.           
             
            Nadácia Pontis bude postupne uverejňovať fotografie na stránke http://www.nadaciapontis.sk/clanok/11-rocnik-nasho-mesta-je-za-nami-dakujeme/2352.
             
            Náš fotoalbum TU
          • Darovali sme 1, 740 litrov krvi

          • Národná transfúzna stanica nás neustále zaplavuje výzvami na darovanie krvi. Veľké mestá vrátane Bratislavy zápasia s obrovským nedostatkom tejto životodarnej tekutiny. Urgentná pomoc každého zdravého a ochotného človeka je jedinou šancou na zlepšenie situácie v prospech záchrany ľudských životov.
            A tak sa na podnet Nika Benedikoviča z II. OA, ktorý to celé zinicioval, aj niekoľko našich stredoškolákov (Kristína Hamarová, II. G, Adam Hrebeň z II. EOOS, Jadranka Marić a Matúš Hyžák z III. G) rozhodlo 09. júna 2017, teda 5 dní pred Svetovým dňom darcov krvi, navštíviť transfúzku v Ružinove. Na naše prekvapenie sa to tam hmýrilo množstvom mladých filantropov, čo nás nesmierne povzbudilo. Štyria z našich splnili prísne podmienky, ktoré sú verejne dostupné na internete v Dotazníku pre darcov krvi, čím sa z nich stali prvodarcovia. Ďakujeme!
            PaedDr. Daniela Bauerová
          • Privítanie predškolákov

          • Dňa 6. júna sme v našej škole slávnostne privítali sedem detí z MŠ, ktoré v budúcom školskom roku prvýkrát zasadnú do školských lavíc. Pani učiteľka Petra Feketová pripravila so svojimi žiakmi pre budúcich „pripravkárov“ pestrý program. Kristínka, Sofia, Sarah, Viktorka, Adamko, Dominik a Lukáško  predviedli svoje vedomosti a zručnosti. Zistili, že škola nie je len o učení, ale i o hre a zábave. Zo stretnutia si domov odniesli diplomy, malé darčeky a dobrú náladu. Už teraz sa všetci tešia na september.
                                                                                                                   PaedDr. Valéria Stašiaková
          • Divadelné predstavenie - Cisárove nové šaty

          • 29. mája, z príležitosti Dňa detí, sa deti MŠ a žiaci 1. stupňa ZŠ zúčastnili na divadelnom predstavení Cisárove nové šaty v telocvični školy. Herci zo súboru Clipperton všetkých prítomných zabavili a rozosmiali. Odchádzali sme z predstavenie s dobrou náladou i s umeleckým zážitkom.
             
            Fotoalbum TU
                                                                                                                PaedDr.  Valéria Stašiaková
          • Predstavenie VI. A pre deti z MŠ

          • Už sa stalo tradíciou, že dvakrát do roka chodievame navštíviť detičky do materskej školy. V tomto júnovom týždni sme tak urobili znova aby sme im zablahoželali ku Dňu detí jedným z našich ďalších mikropredstavení, tentokrát na tému detektívka.
            V rámci literárnej výchovy sme pred mesiacmi realizovali triedne kolo VI. A v písaní detektívok. Za najlepšie sme potom vyhodnotili dva autorské scenáre, a to scenár Kristíny Balgavej a Sofie Olejárovej. Dievčatá následne prevzali réžiu, spomedzi spolužiakov si zvolili hercov do jednotlivých rol a naštudovali scenár. Počas nacvičovania sme zažili nielen veľa zábavy, ale stmelili sme aj triedny kolektív. Škôlkari nešetrili potleskom. Radosť im priniesli i originály policajných čiapok, ktoré do kostýmov v role policajta priniesol Dominik Rajninec, a ktoré si deti mohli neskôr vyskúšať. Všetkým aktérom ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu návštevu v škôlke.
            PaedDr. Daniela Bauerová
          • Slávnostné odovzdávanie maturitných vysvedčení

          • Piatok, 26. máj bol u nás niečím iný, ako všetky ostatné piatky. Mali sme tú česť sa slávnostne rozlúčiť s našimi maturantmi. Štátna hymna, slávnostný príhovor pána riaditeľa, triednych učiteľov, ďakovný príhovor žiakov či študentská hymna - to všetko bolo jeho súčasťou. Medzi najzaujímavejšie a najúsmevnejšie momenty patril príhovor Tomáša Dureca, ktorý ho predniesol namiesto pána učiteľa Danka a tak trochu sa vžil do jeho kože. Za žiakov predniesla poďakovanie učiteľom Dominika Balážová.
            Súčasťou slávnostnej chvíle bolo aj vyhlásenie maturanta roka. Tento rok sa ním stal Matúš Rovenský zo IV.G.
            Milí naši maturanti, teda teraz už absolventi, želáme Vám v ďalšom živote veľa úspechov, zdravia, šťastia a dobrých ľudí. Aby ste robili správne rozhodnutia a aby sa Vám podarilo dosiahnuť všetko po čom túžite.
             
             
             
      • 14. máj   -   DEŇ MATIEK  / 15. máj   -  SVETOVÝ DEŇ RODINY

      • V mesiaci máj si každoročne pripomíname krásne sviatky- Deň matiek, ktorý slávime druhú májovú nedeľu a Svetový deň rodiny (World Family Day), ktorý bol vyhlásený Organizáciou spojených národov (OSN) v roku 1993. Význam Dňa rodiny spočíva v pripomenutí dôležitosti rodiny ako základnej stavebnej bunky spoločnosti. Rodina tvorí dôležitú súčasť života každého z nás. Učíme sa v nej vzájomnej láske a úcte, v jej prostredí  sa formuje rebríček hodnôt, dôležitý pre celý život. Preto je rodina nenahraditeľná.
        Vďačnosť, ale i význam a dôležitosť rodiny vyjadrili žiaci prvého stupňa ZŠ vo svojich výtvarných prácach. Ku Dňu matiek pripravovali darčeky, zhotovovali pekné kreatívne výrobky, okrem nich zdobia chodbu školy aj mnohé nápadité výtvarné práce žiakov.
         
        Fotoalbum TU
        Mgr. Júlia Hauptvoglová
      • Prečítaj mi zo svojej obľúbenej knihy! - Burza knižných tipov

      • Dňa 11. mája 2017 sme s viacerými stredoškolskými triedami (II. G, II. OA, IV. G, I. EOOS a II. EOOS) zrealizovali medzitriednu súťaž inšpirovanú Katkou Spevákovou z II. EOOS na motívy besedy s knihovníčkami z kníhkupectva Martinus. O čo šlo? Najprv prebiehali triedne kolá, v ktorých si mal každý žiak pripraviť na verejnú prezentáciu pred spolužiakmi jednu zo svojich obľúbených kníh, súčasťou prezentácie bol ipredneskrátkej reprezentatívnej ukážky podľa vlastného výberu. Za každú triedu potom traja postúpili do školského kola, v ktorom sme si mohli vypočuť poriadne pestrú koláž všakovakých titulov – od romantiky (Sabina Čaranová - Daniel Stell/Pegas), cez fantazijnú literatúru (Ľubo Kubek či Katka Speváková, napr. titul Christopher Paolini/Eragon), historický román z prostredia Číny (Matúš Rovenský – Baiyun/Adolf Muschg), náučnú literatúru (Matej Moravík – Attila Benedek/Kamióny a nákladiaky), motivačnú literatúru (Martina Havlíčková –  Amy Newmark a Claire Cook/Slepačia polievka pre dušu - Naštartuj svoj život), mimochodom, Martinka nám čítala  veľmi pekný príbeh o zmysle života so zrakovým postihnutím a o tom, že duchovná slepota je horšia ako tá fyzická. O prvom mieste rozhodlo publikum, a síce najviac hlasov priradilo Lucii Luptákovej z IV. G za knihu kníh, ktorou je Svätá Biblia. Lucka nám priniesla tri rôzne verzie slovenských prekladov – Jeruzalemskú, Roháčkovu a ekumenickú a prečítala nám stať o blahoslavenstvách. Toto milé malé posedenie pri obľúbených knižkách nám zrejme dlhšie ostane v srdciach práve preto, že to bol posledný spoločný prežitok s našimi maturantmi. Tak hor sa do čítania, priatelia! A maturantom veľa šťastia!
         
        Fotoalbum TU
        PaedDr. Daniela Bauerová
         
      • Múzeum holokaustu v Seredi

      • V apríli sme navštívili nedávno otvorené Múzeum holokaustu v Seredi. Tento zberný tábor zhromažďoval Židov z územia Slovenska na ďalší transport do Oswienčimu. Naži žiaci mali možnosť prehliadkou expozícií, prítomnosťou na miestach hrôzy a utrpenia, uvedomiť si aké dôležité je i v dnešných dňoch povedať NIE neonacizmu a neofašizmu.
         
        Mgr. Štefánia Kittnerová
      • Umenie a kultúra v Múzeu mesta Bratislava

      • V krásny slnečný deň (25. apríla 2017) sme sa vybrali – druháci a štvrtáci gymnazisti – do najstaršieho múzea na Slovensku (* 1868) – Múzea mesta Bratislava, nachádzajúceho sa v budove Starej radnice v centre mesta. Ocenili sme príležitosť prezrieť si zbierku mimoriadnej hodnoty, ktorú tvoria nespočetné expozície z rôznych oblastí, napríklad z oblasti archeológie, umeleckých remesiel (keramika, šperky, textílie, atď.), numizmatiky či sakrálneho umenia. Obzvlášť sme si však vychutnali zbierku literárnych pamiatok (napr. vzácne staré vydanie Bernolákovej Slovenskej gramatiky). Využili sme možnosť vystúpiť do radničnej zvonice a porozhliadať sa po našom hlavnom meste z vtáčej perspektívy. Pre silnejšie nátury je k nahliadnutiu aj mučiareň s originálmi i rekonštrukciami mučiacich nástrojov, nám postačilo ju len prebehnúť. Pristavili sme sa i pri voľne viditeľnej vonkajšej čelnej fasáde radnice, obrátenej do Hlavného námestia, ktorú zdobí zvláštny obraz starca s bielou bradou; na ktorý sa viaže stará bratislavská povesť, podľa ktorej bol obraz namaľovaný samotným pekelníkom (tzv. Čertov obraz – pozri foto). Neobišli sme ani Apponyiho palác, susediaci s radnicou z južnej strany (*1761 – 1762), hrdo nosiaci meno člena uhorskej kráľovskej miestodržiteľskej rady, grófa Georga Apponyiho. V tomto paláci sme na jednotlivých poschodiach obdivovali expozíciu vinohradníctva, expozíciu priestranných sál a interiérov panstva a služobníctva s unikátnym starožitným inventárom či početnú obrazáreň. Múzeum mesta Bratislava nás svojím širokým záberom umelecky uspokojilo do sýtosti. Odchádzali sme s pocitom pýchy a hrdosti na to, kam patríme a na to, aké kultúrne bohatstvo sa zrkadlí v našich dejinách. Pri najbližšej návšteve si však musíme na prehliadku vyhradiť viac hodín...
         
        Fotoalbum TU
         
        PaedDr. Daniela Bauerová
      • Richard Szabó - 3. miesto z okresného Slávika

      • Tečie, voda tečie,
        cez zelený hájik...
        Prečo si ma nechal,
        starodávny frajír?
        (Richard Szabó, jedna z ocenených slovenských ľudových piesní)
         
        V poslednú aprílovú stredu sme sa už po druhýkrát zúčastnili 27. ročníka prestížnej súťaže v speve ľudových piesní - Slávik Slovenska, nad ktorou drží gesciu známy operný spevák Peter Dvorský. Základná umelecká škola Eugena Suchoňa v Dúbravke privítala nielen 24 súťažiacich v troch kategóriách, ale aj ich pedagógov a rodičov z celého okresu Bratislava IV, ktorý  je, čo do mestských častí, najpočetnejší. Našu školu statočne reprezentovali dvaja žiaci z prvého stupňa – Alex Bordák (piesňami A ja som z Oravy debnárPoďže, dievča, poďže za mňa) a Richard Szabó (Tečie voda, tečie a Páči sa mi, páči). Obaja podali vynikajúci výkon a veľmi nás potešilo, že Riško aj skóroval ziskom krásneho tretieho miesta. Porota v zložení Mgr. art. J. Abel, Doc. Art. Karin Lukačová, M. Michalides a Mgr. Z. Horváthová (riaditeľka ZUŠ) sa zhodla na tom, že výkony žiakov sa z roka na rok zlepšujú, a že ľudová pieseň si zaslúži našu permanentnú pozornosť a podporu. Chlapcom srdečne blahoželáme a tešíme sa na Slávika zase o rok!
         
        Fotoalbum TU
         
        PaedDr. Daniela Bauerová
      • CHRÁNIME NAŠU ZEM

      • V mesiaci apríl si každoročne pripomíname nielen dôležitosť ochrany životného prostredia, jeho jednotlivých častí: vody, pôdy, ovzdušia, rastlín i živočíchov, ale i potrebu predchádzať znečisťovaniu a poškodzovaniu prírodných zdrojov, šetrne  s nimi zaobchádzať, a tak chrániť zdravé životné prostredie. 
        Sviatok venovaný našej Zemi sa slávi na celej našej planéte 22. apríla. História vyhlásenia tohto dňa siaha do roku 1969. Jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch poskytované Zemou. Zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné, a preto sa treba venovať otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť jej poklady pre budúce generácie ľudí žijúcich na Zemi.
        K aktivitám zameraných na ochranu našej výnimočnej planéty okrem prezentácie v triede,  patrili i výtvarné práce žiakov 1. stupňa ZŠ. Pripomenuli sme si význam nášho vzťahu k prírode, životnému prostrediu okolo nás, nezastupiteľnému významu lesa.
        Chceme si chrániť našu Zem, patrí nám všetkým.
         
        Fotoalbum TU
        Mgr. Júlia Hauptvoglová
         
         
      • Apríl v ŠKD

      • BRIGÁDA
        Po dlhej a nekonečnej zime sme si konečne mohli poupratovať školský dvor. Deti zobrali šikovne do rúk metly, lopaty, fúriky a naše ihrisko je vyčistené od listov a pripravené na jar.
        Čoskoro pribudne i obľúbená trampolína.
         
        OVOCNO-ČOKOLÁDOVÝ OLOVRANT
        Ako si spestriť v školskom klube smutný upršaný deň? Čokoládovou fontánou! Deti si priniesli jahody, maliny, hrozno, banány, kivi a veľa, veľa čokolády.
        Že všetkým chutilo prikladáme fotky ako dôkaz. 
      • Celoštátne kolo Olympiády ľudských práv 2017

      • V dňoch 5. - 7 apríla 2017 sa konalo celoštátne kolo Olympiády ľudských práv v Modre - Harmónii. Súťaže sa zúčastnili žiaci stredných škôl z celého Slovenska a medzi nimi bol aj náš žiak Tomáš Durec zo 4.G. V bohatej konkurencii sa mu podarilo získať tretie miesto za úvahu na tému "Internet, sloboda prejavu, zodpovednosť"
        Tomášovi blahoželáme a prajeme úspešné ukončenie štúdia na strednej škole.
         
        Viac o Olympiáde ľudských práv a ocenených žiakoch si môžete prečítať  TU
        PhDr. Daniela Capeková
      • Beseda s knihovníčkami z Martinusu

      • Povedz mi čo čítaš a ja Ti poviem, kto si. Túto okrídlenú frázu pozná asi každý. Internetový vyhľadávač propaguje hŕbu hesiel, ako napr.: 15 úžasných kníh, ktoré by ste mali prečítať pred tridsiatkou; 100 kníh, ktoré by ste mali prečítať podľa odborníkov či 50 kníh, ktoré treba prečítať, kým zomriete...
        Tak ako to teda je? Ktoré knihy sa naozaj oplatí prečítať?
        V prvý aprílový týždeň roka 2017 zavítali na našu školu 4 milovníčky literatúry z kníhkupectva Martinus, aby nám (žiakom II. OA, II. G, IV.OA, IV. G, I. EOOS a II. EOOS) v priebehu dvoch vyučovacích hodín sprostredkovali niekoľko svojich skvelých knižných tipov. A tu sú:
        Knihovníčka Zuzka odporučila knihu Naivne. Super (Erland Loe) a knihu Holistická detektívna agentúra Dirka Gentlyho(Douglas Adams). Katka propagovala knihu Charlieho malé tajomstvá (Stephen Chlbosky) či knihu Denník Anny Frankovej (Pressler Mirjam a Frank Otto H.). Ivana nám dala dva tipy na jej obľúbené „povinné čítanie“, a síce sa jednalo o titul Kto chytá v žite (Jerome David Salinger) a o zbierku 35 postmoderných poviedok Kufor na sny (Dušan Dušek). Martinka uviedla za zaujímavú „psycho“ knihu Barbora, boch (to nie je gramatická chyba!) a katarzia (Ivana Gilbová) a knihu Pre vybranú spoločnosť (Taťjana Lehenová). Plným dúškom sme si vychutnali predčítavanie tých najzaujímavejších statí. Potom sme sa stihli zahrať ešte hru na hádanie literárnych osobností.
        Knihovníčky sa s nami rozlúčili množstvom pozorností, každý z účastníkov besedy si odniesol pero, ceruzku, nálepky, záložku a formičku imaginatívnej literárnej postavičky. Dostali sme do daru aj viacero knižných titulov, (Kľúče od Kráľovstva; Listy do neba; Divosi vranovravec; Miles a Miles, kto z koho; Zavri oči a snívaj; Šprtka Holly Smalová, Svetová Klára Jarunková a ďalšie),ktoré budeme intenzívne využívať na hodinách literatúry. Dievčatá z Martinusu, ĎAKUJEME a dovidenia nabudúce!
         
        PaedDr. Daniela Bauerová
      • Školské kolo recitačnej súťaže žiakov 1. stupňa

      • Celý marec sa žiaci 1. stupňa venovali príprave na školské kolo recitačnej súťaže, ktoré sa uskutočnilo dňa 29.3.2017. Privítali na ňom hostí: Mgr. Janu Vozníkovú,  riaditeľku MsK Nové Mesto a p. Andreu Matúškovú, vedúcu MsK na Stromovej ul., ktoré  priniesli pekné odmeny pre súťažiacich. V obecenstve nechýbali zástupcovia ZKR Gaudeamus v zastúpení p. riaditeľom PhDr. Tvarožkom, rodičia, vychovávatelia a ďalší kamaráti, ktorí svojim potleskom dotvárali príjemnú atmosféru. Úvod tohto ročníka patril najmenším deťom – škôlkarom, ktorí pekne zarecitovali i zaspievali. Predstavili sa aj žiaci z Prípravného ročníka, ktorí tak otvorili spisovateľskú záhadu, ktorý autor bol najviac prezentovaný v ukážkach. Za svoje vystúpenie si odniesli knižku a malý zápisník. V prvej kategórii sa predstavilo až 12 súťažiacich a porota mala ťažkú prácu pri rozhodovaní. V prestávke sa predstavili žiaci prvého ročníka, ktorí recitovali básničky o písmenkách podľa výberu publika. V druhej kategórii dominovali ukážky hodné ostrieľaných recitátorov. Kým sa porota radila, deti vyriešili záhadu najprezentovanejšieho autora. Bola to Ľudmila Podjavorinská, obľúbená detská autorka, o ktorej sa dozvedeli všelijaké zaujímavosti. Za správne odpovede získali sladkú odmenu, ktorú venoval Mestský úrad Bratislava Nové Mesto. Výhercovia získali pekné knižky a diplomy a všetci žiaci, ktorí sa pripravovali na recitačnú súťaž si odniesli malé zápisníčky. Možno práve v nich začnú svoju spisovateľskú kariéru. A tu sú víťazi:
         
        I. kategória – poézia I.  kategória – próza  
        1.      Dávid Siviček,  2.B 1. Adam Duchoň,  1.A
        2.      Zlatica Vargová, 1.A 2. Oliver Hlavinka, 2.B
        3.      Alex Hlivár,  2.A  
           
        II. kategória – poézia  II. kategória – próza
        1.      Stela Lipovská,  3.B 1. Richard Szabo, 3.A
        2.      Dávid Režňák,  3.A 2. Alžbeta Novotná,  3.B
        3.      Drahomír Toman,  3.A 3. Maximilián Čerba, 4.A
         
        Cenu knižnice získali: deti z MŠ, Linda Lipovská 1.A, Tatiana Janečková 3.A, Tibor Šimek 4.A, hlavnú cenu knižnice získal Richard Szabo 3.A.
         
        Fotoalbum TU
        PaedDr. Marta Frindrichová
      • Ako prichádza na svet kniha – exkurzia v tlačiarni

      • Známy slovenský frazeologizmus hovorí o marci ako o mesiaci knihy, preto sme sa v posledný marcový deň 2017 už po druhýkrát vybrali s triedami SŠ a žiakmi VI. A na návštevu tzv. knižnej pôrodnice. Stredná odborná škola Polygrafická v Bratislave  ponúka návštevníkom možnosť nazrieť do hodnotného tlačiarenského múzea, odbornej učebne techniky grafiky a výroby grafických programov či CTP oddelenia, v ktorom prebieha samotný proces tlače. Srdečná vďaka za sprievod a vzácne informácie patrí pedagogičke Margite Čížikovej.

         

        Fotoalbum TU

        PaedDr. Daniela Bauerová

        A ako vnímali túto exkurziu naši žiaci?

        • Dozvedela som sa, že farbami tlače sú modrá, žltá, čierna, červená. Ďalej ma zaujalo, ako zložito sa v minulosti písali smejkovia.Páčilo sa mi celé múzeum, avšak najviac  jeden písací hnedý stroj, na ktorom boli akoby biele žetóniky poukladané do radu. (Sofi, VI. A)
        • Zistil som, že kniha sa nedá len tak ľahko spraviť. Vyžaduje si to vytlačiť, zalepiť, zašiť, vyrobiť obal... Zaujímavé bolo, že znaky na klávesniciach boli v azbuke...  Páčil sa mi aj prvý apple počítač, ktorý vyzeral ako stará „telka“ s guľatou myšou, pripevnenou pevne k počítaču. Zaujala ma dokonalosť strojov, ktoré sa v tej škole nachádzajú, bol tam obrovský prístroj, ktorý okamžite odťal veľké množstvo papierov. (Aďo, VI. A)
        • Zaujalo ma obrovské USB, ktoré bolo prednedávnom veľké ako notebook. Najviac sa mi páčili nasprejované ilustrácie na stole. (Kika, VI. A)
        • Aké ťažké bolo voľakedy vytlačiť knihy... Koľkými zložitými cestami musela v minulosti kniha prejsť... Zaujalo ma, že do vynájdenia kníhtlače museli knihy ručne prepisovať. Ďalej ma oslovilo, koľko námahy stojí výroba knižky a ľudia si to vôbec nevážia. (Samo, VI. A)
        • Zaujalo ma, akým spôsobom tlačili knihy v minulosti, ako prebieha tlač dnes. Dozvedel som sa veľa historických informácií, spôsob používania písmen. V múzeu ma zaujali rôzne druhy tlačiarní, vôňa starých kníh a učebníc, vôňa lepidiel a farieb. (Emil, II. G)
        • Pre mňa bola ukážka výroby kníh veľmi zaujímavá. Zapáčila sa mi rezačka na papiere, ktorá dokázala urobiť čistý šikmý rez, myslel som si, že ma to tam vtiahne. Najviac sa mi páčila dielňa, kde bola finálna verzia kníh. (Matej, II. OA)
        • Zaznamenala som si názvy jednotlivých muzeálnych strojov: linorez, denzinometer,  linkovky, monotypová levačka, obracač, pôvodný USB obor, fotoaparát, kamera advans, skener, PC rôznych typov čitoster. (Sabi, II. G)
        • Najkrajšia tam bola taká myška od Jabĺčka, že namiesto snímača mala guľôčku. Ešte tam bol pre mňa zaujímavý starý naťahovací fotoaparát Nikon. (Róbert, II. OA)
        • Po tejto exkurzii si budem knihy viac vážiť. Páčila sa mi tlačiareň, ktorá by sa mi zmestila aj do kabelky. (Kika, II. G)
      • Ocenenie medailou sv. Gorazda

      • Dňa 31. marca 2017 sa v priestoroch Hotela Bôrik uskutočnilo slávnostné podujatie odovzdania Veľkých a Malých medailí sv. Gorazda a ďakovných listov. Medzi ocenenými bola aj naša kolegyňa Helena Mezíková, ktorá bola ocenená Malou medailou sv. Gorazda za dlhoročnú výchovno-vzdelávaciu prácu v materskej škole pre deti s telesným postihnutím.  
         
        Krátku reportáž o tomto podujatí nájdete TU (Zdroj: televízia TA3; 31.3.2017)
         
        Srdečne jej blahoželáme. 
      • Richard Szabo na obvodnom kole Hviezdoslavovho Kubína

      • Dňa 20. marca 2017 sa Richard Szabo, žiak 3.A triedy, zúčastnil, v sprievode svojej triednej učiteľky Evy Guzikiewiczovej,  obvodného kola recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín.
        Takejto súťaži sa zúčastnil po prvý krát. Vo veľmi silnej konkurencii sa mu nepodarilo zvíťaziť. Nazbieral však veľmi cenné skúsenosti, ktoré sa pokúsi zúročiť v ďalších ročníkoch.
                                                                                                                                   Eva Guzikiewiczová
      • Návšteva v mestskej knižnici Nové Mesto

      • Dňa 13. marca 2017 boli žiaci tretieho a štvrtého ročníka základnej školy na návšteve v mestskej knižnici Nové Mesto. Pani Mgr. Jana Vozníková, riaditeľka knižnice, deťom pripravila bohatý program. Overovali si v rôznych kvízoch vedomosti o spisovateľoch (Pavol Dobšinský a Hans Christian Andersen ) a ich dielach. Dozvedeli sa veľa nového o živote najznámejšieho svetového rozprávkara – Hansa Christiana Andersena. Oboznámili sa s chodom knižnice, s jej fungovaním a  s jej najbližšími akciami.
        Žiaci odchádzali z knižnice natešení, plní nových vedomostí a zážitkov.
         
         
                                                                                                                                   Eva Guzikiewiczová
      • SVETOVÝ DEŇ VODY

      • Valné zhromaždenie OSN v roku 1993 vyhlásilo 22. marec za Svetový deň vody, s cieľom upriamiť pozornosť na nenahraditeľnosť vody pre život a zachovanie čistoty vôd v prírode.
        Význam a jedinečnosť tejto vzácnej, životodarnej tekutiny  sme si na 1. stupni ZŠ  pripomenuli  výtvarnými aktivitami  a v Deň vody - 22. 3. 2017 - sme navštívili Vodárenské múzeum v Bratislave.
        Počas prehliadky múzea spojenej s výkladom, sme mali možnosť dozvedieť sa o  kolobehu vody od jej čerpania, výroby a distribúcie, cez jej odvedenie a čistenie, až po návrat do prírody.  Expozícia vodárenského systému bola prezentované na výstavných paneloch a na vystavených exponátoch.  
        Navštívili sme i Vodárenskú záhradu BVS, ktorá je pokračovaním Vodárenského múzea. Jej súčasťou sú fontány s pitnou vodou.  
        Vieme, že voda je jedna z najdôležitejších vecí pre život. Preto si ju musíme vážiť a chrániť.
         
        Fotoalbum TU
         
         Mgr. J. Hauptvoglová,  Mgr. L. Zittová
      • Sofia Olejárová vyrecitovala ďalší bronzový diplom

      • Po úspechu na Šalianskom Maťkovi získala Sofia Olejárová zo VI. A triedy už svoje druhé bronzové miesto, tentoraz v rámci okresného kola 63. ročníka recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín.
        V prvý jarný deň roka 2017 sa v Kamel Klube (Karloveskom centre kultúry) stretlo 32 súťažiacich z II. kategórie (žiaci 5. a 6. ročníkov základných škôl) okresu Bratislava IV. Sofii sa podarilo básňou Zlatá rybka od Terézie Mešťanovej zvíťaziť nielen v minuloročnom celoškolskom kole, ale podarilo sa jej  poraziť aj 11 súperov v tohtoročnom okresnom kole v kategórii poézia.
        Predsedníčka poroty Mgr. Jarka Čajková už tradične sprostredkovala jednotlivým recitátorom vzácnu spätnú väzbu v priebehu záverečného rozborového seminára; uviedla, že kvalitná interpretácia literárneho textu je náročnou záležitosťou - pozostáva z mnohých atribútov, ktorými, v rámci poézie, napríklad sú: všeobecná plastickosť rozprávania, splývavý tok reči (nevyrážanie jednotlivých slov), práca s detailom, čistá a otvorená reč, zreteľné členenie myšlienok (často cez využitie významovej pauzy), správna dĺžka textu (ani málo, ani veľa), dodržiavanie pravidiel slovenskej výslovnosti (spodobovanie), správna intonácia (zákerné sú opytovacie vety), hra so zvukom slov, aktuálnosť zvoleného textu, emócia textu, vnímanie veršov ako celistvého obrazu (nie ich reťazové kladenie za sebou), pointa posledných slov textu či nenahraditeľný moment koncentrácie sa recitátora na javisku. U Sofie porotkyňa ocenila osobitý štýl prednesu, interpretačnú zreteľnosť s dostatočnou silou a prieraznosťou výpovede. Na okrese nás reprezentovala aj piatačka Hana Nováková, ktorá pod vedením svojho učiteľa Mgr. et Mgr. art. Mateja Čertíka naštudovala sociálnu báseň Ľudmily Podjavorinskej - Čin-Čin. Obom dievčatám srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov!
         
        PaedDr. Daniela Bauerová
      • Nadpis

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

        Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

      • Marec mesiac knihy v ŠKD

      • Marec je mesiac knihy, preto sme pozvali do našej školy spisovateľsku Lenu Riečanskú. Predstavila nám knihy, ktoré píše pre deti. O čom sú? O deťoch, sile priateštva, o výmysloch a šibalstvách aké správne deti robia. Deti boli zvedavé a pýtali sa nielen na čítanie, ale aj na písanie, zaujímalo ich ako vzniká z nápadu kniha.  
         
         
         
        p. vych. Silvia Antalíková
      • Prvý recitačný bronz pre Maťa Moravíka

      • Na 63. ročník okresného kola recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín sme toho roku za našu školu v rámci stredoškolskej IV. kategórie do Modry vyslali Mateja Moravíka z triedy II. OA. Dvadsaťpäť nadšencov (z čoho iba pätinu tvorili chlapci) tak oslávilo Medzinárodný deň žien interpretáciou umeleckého textu.  Ako uviedla predsedníčka poroty Mgr. Jarka Čajková, poslaním tejto recitačnej súťaže je  nielenže zistiť niečo o literatúre, ale zistiť i niečo o sebe. Na Maťovom texte Dobrý voják Švejk v zajetí od Jaroslava Haška ocenila originalitu – údajne v dejinách Kubína zaznel po prvýkrát. V rámci kategórie tento text súťažil spolu s ďalšími ôsmimi a získal krásne 3. miesto, ktoré si vážime aj preto, že viacerí zo súperov reprezentovali ZUŠky, v ktorých časové možnosti na prípravu sú ďaleko väčšie. V priebehu rozborového seminára za najväčšie pozitíva porota uviedla Maťovu kvalitnú technickú pripravenosť a excelentné mäkké „ľ", pekne modulovaný výraz plus prácu s dynamikou, schopnosť poslucháča zaujať i vtipnosť spracovania stále aktuálnej témy vzťahu človeka so psíkom; ďalej nám porota odporučila pokračovať v hľadaní prirodzeného rozprávačského štýlu. A hoci sme po sedemhodinovom literárnom maratóne cítili už mierny pretlak, Maťovo úspešné recitačné entrée stálo za to! Blahoželáme!        
         
        Fotoalbum TU
        PaedDr. Daniela Bauerová
      • Lyžiarsko-rekondičný pobyt v Krpáčove - Nízke Tatry, 12.2.-17.2.2017

      • Docestovali sme v nedeľu poobede do zasneženého Krpáčova, do veľmi pekného prostredia hotela Hydro. Už z diaľky sme videli, že vlek premáva a na svahu sa lyžuje. Prvý deň sme sa ubytovali, rozhliadli po okolí a potom už nás čakala chutná večera (počas celého pobytu bola strava naozaj pestrá a veľmi chutnáJ) . Hneď na druhý deň sa lyžiari lyžovali a nelyžiari mali výlet do neďalekej chaty, kde nám pri čaji, káve a malom občerstvení rozprával svoje „americké“ zážitky Slovák žijúci v USA vyše 30 rokov. Ďalšie dni sme sa opäť lyžovali na svahu v Krpáčove a raz dokonca aj na Chopku. Na svoje si prišli aj nelyžiari, ktorí videli netopiere v neďalekej jaskyni, hľadali indície v „pevnosti Boyard“ či relaxovali vo wellness centre Bystrá.
        Celý pobyt nám prialo krásne slnečné počasie a dostatok snehu.
         
        Mgr. Dušan Danko
         
      • Vzácna skúsenosť - olympiáda SJL

      • Čítanie s porozumením prioritne na úrovni vyšších poznávacích procesov, interpretácia neznámeho literárneho textu, transformácia textu do odlišnej žánrovej podoby či zaujatie osobného stanoviska na akúkoľvek (prioritne však s literatúrou súvisiacu) tému. To všetko sú zručnosti, nevyhnutné pre úspešné zvládnutie obsahovej zložky predmetu slovenský jazyk a literatúra.
        Obaja naši maturanti - Lucia Luptáková i Tomáš Durec zo IV. G, ktorí nás v prvý februárový deň reprezentovali na 9. ročníku krajského kola Olympiády SJL pre šk. rok 2016/2017 - sa zhodli na tom, že táto súťaž bola pre nich užitočnou generálkou k blížiacej sa maturitnej skúške...
        Spomedzi 51 všetkých súťažiacich patrilo 19 do stredoškolskej kategórie A. Súťaž vo všeobecnosti tvoria tri kolá:
        1. test v rozsahu 25-tich otázok;
        2. žánrová transformácia, (tohto roku bolo treba pretransformovať text ukážky z predchádzajúceho testu vo forme sťažnosti panej, ktorú neodhlásili z internetového pripojenia, hoci ona sama tak urobila, v dôsledku čoho musela platiť za niečo, čo dávno nepoužívala); 
        3. ústna časť/zaujatie stanoviska na jednu zo zadaných otázok(tohtoročné otázky zneli - Potrebujú mladí ľudia čítať poéziu?; Potrebuje dnes spoločnosť ľudí „zapálených“ pre vec?).
        Maximálne dosiahnuteľný počet súčtu všetkých bodov je päťdesiat. Preto za pekný výsledok sa dá považovať Tomášovo skóre – 60 % (pre porovnanie, 1. miesto obsadil súťažiaci s 80-timi %).
        Ďakujeme našim gymnazistom za reprezentáciu a všetkým maturantom prajeme veľa úspechov na ich skúške dospelosti!
         
        PaedDr. Daniela Bauerová
      • Kto hľadá, ten nájde. Aj my sme našli...

      • Pôvodná rozprávková hra pre deti inšpirovaná zbierkou Petra Adolfa Zátureckého „Slovenské príslovia, porekadlá a úslovia“.
        Učiteľ povedal: „Nikto učený z neba nespadol. Tak je to! Viete, nespím už sedemsto rokov, pretože som si nevedel na nič spomenúť. A už si spomínam: všetko musím robiť od srdca...“
         „Čo nejde od srdca, to nejde do srdca“, utrúsil Gregor.
        Učiteľ dodal: „Správne. A keď to tak bude, všetci sa ku mne vrátia naspäť a budú ma poslúchať.  Najprv písmenká, a potom aj lavice. A keď sa vrátia aj lavice, neskôr aj žiaci. Ďakujem, že ste ma to naučili. Každý sa musí učiť, aj učiteľ... lebo: Nikto učený z neba nespadol. A čo sa za mladi naučíš, to v starobe...“
        Agáta dokončila: „...nepochopíš.“  - „pretože lepšie znať...“, pridal učiteľ-  „Ako mať, dokončila veselo Agáta.- „Ale zapamätajte si: nie je učený ten, ktorý veľa vie, ale kto vie...“„....čo mu treba. V knihe je už všetko na svojom mieste“,  povedala Agáta.„ Ozaj vzácna kniha. Dám vám za ňu celú moju knižnicu, „ povedal učiteľ.
         
        Príslovia a porekadlá... všetci ich poznáme... no naživo prežité a pocítené si človek zapamätá inak – lepšie...
        30. januára 2017 sme sa napriek chorobe viacerých spolužiakov i niektorých pani učiteliek  vo veľkej zime vybrali do divadla LUDUS a neoľutovali sme. 
        Nám všetkým sa veľmi páčilo – tretiakom, štvrtákom aj piatakom. 
        Moderné aj tradičné, veselé i vážne, s nápadom i s poučením, že nie najdôležitejšie sú vedomosti, ale MÚDROSŤ – obyčajná, ale v živote tak veľmi potrebná.
         
        Pani učiteľky, asistenti a pán vodič autobusu - ďakujeme a tešíme sa na budúce predstavenie...
      • Bronz z okresného kola Šalianskeho Maťka

      • V posledný januárový piatok nového roka 2017 privítalo CVČ Klokan 26 žiakov celého bratislavského okresu IV na súťaži v prednese slovenských povestí – Šaliansky Maťko J. C. Hronského. Recitovalo sa niekoľko hodín nepretržite, a to v troch kategóriách. Zazneli povesti o všetkých kútoch nášho prekrásneho Slovenska - Skamenený chlieb od Š. Moravčíka, Ako Tatry dostali svoje meno od Antona Marca, Pastier so zlatým Dunčom od Anny Černochovej či Jánošíkova studnička od Jozefa Tatára...
        Našu školu zastupovala v III. súťažnej kategórii (= žiaci 6. a 7. ročníkov ZŠ) s jednou z Bratislavských povestíMárie Ďuríčkovej - Rybí kráľ -  víťazka triedneho kola VI. A triedy - Sofia Olejárová. Členovia trojčlennej odbornej poroty pod vedením PhDr. Natálie Ihnátkovej, Csc. nás s výsledkami najprv napínali a v rámci záverečného rozborového seminára analyzovali kritériá, podľa ktorých sa riadili. Sledovali výber a interpretáciu textu = stupňovanie napätia a vypointovanie záveru, prednes =  vzťah medzi autorskou a priamou rečou, intonáciu, intonačnú zrozumiteľnosť a jasnosť, prácu s mimikou a postojom tela či mäkkú slovenskú výslovnosť, skrátka, slovami predsedníčky poroty, „ak je to raz monotónne, myšlienka textu zapadne“...Dr. Ihnátková prezradila, že osobne ju spomedzi všetkých prednesov oslovili dva – jeden z nich bol práve Sofiin, nakoľko „to dievča žilo s tým textom, čím vťahovalo do deja celé publikum, využilo na to mimiku, zmenu tempa i rytmu ...“ Asi najväčším zadosťučinením nebolo pre nás len získanie 3. miesta, ktorým sme porazili ďalších sedem súperov v rámci kategórie, ale najmä moment, keď po skončení súťaže prišla predsedníčka poroty osobne poďakovať a prejaviť svoje sympatie práve našej Sofii. Ďakujeme za reprezentáciu a blahoželáme!
        PaedDr. Daniela Bauerová
      • Prednáška – spotrebné úvery

      • Dňa 23.1.2017 sa uskutočnila pre žiakov ročníkov 2.OA až 4.OA a žiakov 1.SVC prednáška na tému Spotrebné úvery zamestnancom UniCreditBanky, kde sa mali študenti možnosť dozvedieť o histórii banky, ktorá na Slovensku od roku 2013 vystupuje po spojení s českou bankou pod jednotným názvom UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s. Má zastúpenie v každom regióne, aby mohla byť klientom plne k dispozícii, pričom ponúka produkty a služby pre individuálnu a privátnu klientelu, podnikateľov a firmy.

        Banka má mnoho produktov, od bezúčelových spotrebných úverov, úverov pre vysokoškolákov, výhodných debetných kartách, hypotékach s atraktívnymi úrokovými sadzbami, úver na refinancovanie a povolené prečerpanie účtu – kontokorent a iné zaujímavé a pre bežný život dôležité produkty.
        Prednáška žiakov veľmi zaujala, kládli mnoho otázok, všetci boli spokojní, študentom priniesla veľa pozitívnych poznatkov do praktického života.
         
        Ing. Dionýzia Furišová
      • Literárna súťaž strednej školy – Práva detí očami detí

      • Po dvoch mesiacoch od vyhlásenia celoslovenskej literárnej súťaže Práva detí očami detí Radou pre práva dieťaťa Slovenskej Republiky & Fakultou masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, pod záštitou prezidenta SR Andreja Kisku, sme sa piatok 13. januára 2017 zišli naspoločnej mikrokonferencii, aby sme verejne prezentovali príspevky pred sebou navzájom i pred hosťami – Mgr. Andrejom Lackovičom, riaditeľom školy, Mgr. Anetou Filipovičovou, školskou psychologičkou a PaedDr. Danielou Capekovou, vedúcou PK pre ON a NOS.Vyše dvadsiatka žiakov našej strednej školy sa vyjadrovala k trom pálčivým predpísaným témam:
        1. Keby som bol prezidentom sveta
        2. Kto mlčí, keď sa deje zlo, stáva sa spolupáchateľom zla – príbehy o šikanovanía
        3. Mama, otec – a čo deti? – príbehy o rozpadoch rodín
        Mnohé príspevky boli dojímavé, pri mnohých behali zimomriavky po tele; niektoré sme si odžili na vlastnej koži, iné sme videli naokolo; spoločne však vytvorili krásnu pestrofarebnú mozaiku osudov ľudí dneška. Výpovedné posolstvo všetkých súťažných prác sa však zjednocovalo  do troch základných ideí – Zlepšenie sveta je v našich rukách. Zlo v akejkoľvek podobe je neprípustné a treba sa mu postaviť tvrdo na odpor. V mene záchrany detí treba udržať hodnotu rodiny. V rámci školského kola sme v každej téme vyhodnotili tri najlepšie príspevky, pričom hodnotiace právo mali aj všetci súťažiaci. Tie najlepšie, ktoré posunieme i do celoslovenského kola, boli práce Mateja Moravíka, II. OA, Tomáša Dureca, IV. G, Andreja Klačanského, I. EOOS (téma č. 1); Kataríny Spevákovej, II. EOOS, Veroniky Haramiovej, I. EOOS, Silvie Scerankovej, IV. OA (téma č. 2); Mareka Slobodu, I. EOOS, Dominiky Balážovej, IV. G a Sabíny Čaranovej, II. G (téma č. 3). Zborník všetkých príspevkov i s celoslovenskými výsledkami súťaže bude súčasťou prílohy najbližšieho májového čísla školského časopisu Moky 3, srdečne odporúčame na prečítanie!
        PaedDr. Daniela Bauerová
         
      • Naše ocenenia

      • Tohto roku dostala naša škola štyri významné ocenenia. Za aktívnu účasť na environmentálnych projektoch OLOMPIÁDARECYKLOHIER, v ktorých sme za zaradili do prvej desiatky najaktívnejších škôl nielen vďaka separácii odpadu, ale hlavne aktívnou účasťou v sprievodných súťažiach.
        Ďalšie dve významné ocenenia sme s Vašou pomocou získali za atraktívny projekt „HOVORME O JEDLE“. Druhý stupeň ZŠ vo vzdelávacej súťaži „Hovorme o jedle“ získal strieborný diplom a prvý stupeň ZŠ v súťaži „Recyklácia obalov z potravín – starým veciam nová šanca“ získal nádherný Zlatý diplom a symbolické tričká. Ocenení boli vybratí z veľkého množstva škôl celého Slovenska – zo západu až po východ. Všetkým zo srdca blahoželáme a ďakujeme za pomoc zodpovedným žiakom a pedagógom.
         
        Fotoalbum TU
      • Vianočná akadémia 2016

      • Tak ako každý rok, tak aj tento rok si žiaci navštevujúci našu školu pod vedením pani učiteliek pripravili vianočný program s názvom Vianočná akadémia. Žiaci recitovali básne, spievali vianočné piesne alebo rozprávali rozprávku. V detských očkách žiarila radosť z možnosti prezentovania sa pred rodičmi, kamarátmi, spolužiakmi či inými návštevníkmi, ktorí sa prišli na našich účinkujúcich pozrieť a podporiť ich.
         
        Kto na programe spolupracoval?
        Naše pani učiteľky spolu so žiakmi. Tiež pán vychovávateľ Martin Gabko, ktorý bol naším zvukárom a technikom v jednej osobe.
         
        A ako to teda prebiehalo?
        Pani učiteľky nacvičili program so žiakmi, či už išlo o báseň, pieseň, tanec, či dramatizáciu rozprávky. Potom sme to režijne dali dokopy a pripravili hudobný podklad, aby sa naša Vianočná akadémia niesla v duchu prichádzajúcich Vianoc.
         
        Tohtoročný "DEŇ D" nastal 9.decembra 2016 o 9:00 hod., kedy sme sa všetci spoločne zišli priestoroch jedálne. Vianočný stromček bol ozdobený, pódium pripravené a tak deti a žiaci našej školy mohli ukázať čo sa naučili.
         
        Program bol pestrý. Ako prví vystúpili na javisko deti navštevujúce materskú školu, ktoré mali pre nás pripravené hudobné predstavenie "O troch kozliatkach". Hneď po nich prišli na rad žiaci navštevujúci prvý stupeň základnej školy. Ich prezentácia bola pestrá, od Básničiek – Milana Rúfusa (žiaci 2. ročníka), cez krátke básničky známe pod názvom „Prišla zima“ (žiaci prípravného, 1. a 2. ročníka), tiež tanec snehových vločiek s chlapcami zo sídliska (žiaci prípravného, 1. a 2. ročníka) až po rozprávku z cyklu Osmijankových rozprávok – „Všetkého veľa škodí“ (žiaci 3. a 4. ročníka).
        Zahanbiť sa nenechali ani žiaci 2. stupňa základnej školy, ktorí si pripravili krátke divadielko od Nory Baráthovej - Moderná vianočná rozprávka. Práve prostredníctvom tohto divadielka prezentovali nádheru Vianoc spočívajúcu v ľudskej láske, pomoci a nezištnosti a dali nám možnosť sa nad nimi zamyslieť.
        A čo tí najstarší? Tí si pripravili dramatizáciu známej ruskej rozpávky "Mrázik".
        Celý program Vianočnej akadémie bol pretkaný hudbou. Známe melódie ako sú "Tichá noc", "Kúpil otec rybu", "Už sa zase tešíme na Ježiška" a iné nám spríjemňovali naše spoločné predpoludnie.
        A čo by to boli za Vianoce bez prekvapenia? Na konci Vianočnej akadémie vystúpil tajný hosť. Bol ním Peter Bažík, známy spevák, ktorý nám zaspieval 5 rôznych piesní a deti roztancoval. Bola to dobrá zábava a už teraz sa tešíme na budúci rok.
         
        Prajeme Vám príjemné vianočné sviatky.
        Mgr. Darina Ištoková
      • Mikulášske predstavenie opäť aj na Kramároch

      • Za horami, za dolami, za vrchmi a za morami žil raz Boží biskup starý, každému dnes známy vari. Ako teraz, tak aj vtedy, veľa bolo ľudskej biedy. V hojnosti si žili jedni, ale mnohí boli biedni. Tým pomáhal biskup starý, rozdával im svoje dary...
        Tento rok, okrem tradičnej spolupráce s našou MŠ, v rámci ktorej na Mikuláša každoročne hrávame predstavenie pre škôlkarov, sme po druhýkrát navštívili 5. 12. 2016 aj deti hospitalizované v nemocnici Kramáre, konkrétne na neurologickom oddelení. Deti sa znova mohli presvedčiť, že biskup Mikuláš nie je žiadny americký SantaClaus, ale je to reálna historická postava, ktorá vďaka svojmu dobročinnému skutku zanechala nezabudnuteľnú stopu v dejinách ľudstva. V role svätého Mikuláša sa už ako doma cíti Matúš Rovenský (IV. G); rolí detí, čakajúcich na príchod Mikuláša, sa zhostili Sofi Olejárová (VI. A) a Kika Balgavá (VI. A); hlásnika si zahral Michal Ratkovský (VI. A), čertov predstavovali Kiko Velšmid (VI. A), Filip Samuel Zužčák (VI. A), Miroslav Szabo (VI. A) a Samo Olajoš (VI. A); a napokon anjelov stvárnili Dominik Rajninec (VI. A), Danielka Jašková (VI. A) a Adam Olajoš (VI. A). Okrem scénky sme deťom zaspievali niekoľko veselých vianočných piesní a rozdali množstvo sladkostí. Zo srdca ďakujem za štedré sponzorovanie mikulášskych maškŕt pani Márii Bizoňovej, Jane Jaškovej a Andrei Olajošovej a za sprostredkovanie nádherných kostýmov pani Erike Brandnerovej a bratovi kapucínovi Norbertovi Pšenčíkovi. Sv. Mikuláš, dovidenia o rok!
         
        PaedDr. Daniela Bauerová
         
        Čo Ti dala Tvoja úloha?
        „Potešil som publikum a sám som sa zabavil.“ (Mirko)
        „Tie deti nemôžu odísť z tej nemocnice, preto ma potešilo, že si to mohli s nami užiť...“ (Kika)
        „Potešilo ma, že som si mohla zahrať to malé nevinné dieťa, hoci sama som už staršia.“ (Sofi)
         
        Kde sa Ti hralo predstavenie lepšie?
        „V škôlke, lebo tam chodil aj môj brat.“ (Kika)
         
        Ako sa Ti hrala Tvoja rola?
        „Cítil som sa skôr ako motorkár v tej čiernej koženej bunde.“ (Mirko)
      • OloArt

      • V pondelok 5.12.2016 sa žiaci 5.A a 8.A pod vedením Mgr. Eriky Labudíkovej, PaedDr. Anny Imrichovej, PhD. a asistenta Františka Halvonika zúčastnili súťaže OLO ART o najatraktívnejší kontajner na plast organizovanú spoločnosťou OLO a.s.. Súťaže sa zúčastnilo osem škôl. Každá škola podľa počtu prihlásených žiakov mala možnosť vytvoriť jeden (do 30 žiakov) alebo (ak mali viac žiakov) aj viac tímov. Žiaci dostali k dispozícii žltý kontajner, samolepiace tapety a fixky a za jednu hodinu mali vytvoriť najoriginálnejší kontajner na plast. Motiváciou bola výhra  150,-- Eur a mohla ju vyhrať len jediná škola. Porota vyberala z pätnástich kontajnerov ten „NAJ“. Aj keď sme boli tím s najmenším počtom žiakov len 11 a aj keď sme nevyhrali, predsa sme si zo súťaže odniesli niekoľko ocenení. Ako jediná škola sme dostali cenu útechy (veľkú krabicu koláčov) za druhýnajkontajner, výbornú kolektívnu prácu a nádhernú báseň Tamarky Hrebeňovej. Okrem dobrého pocitu z dobre vykonanej prace sme odniesli aj dar od spoločnosti OLO a. s., kontajner, ktorý sme sami vytvorili.
        Všetkým žiakom z 5.A Barborke Feketeovej, Matúšovi Kissovi, Milanovi Lobotkovi, Hanke a Patrikovi Novákovcom, Lei Scarlet Višňanskej a žiakom z 8.A Michaele Balgavej, Tamarke Hrebeňovej, Anne Mrockovej, Monike Šarochovej a Marii Anne Tokolyovej udeľujem pochvalu za úspešnú reprezentáciu našej školy.  Zároveň patrí veľké poďakovanie aj kolegom za pomoc a spoluprácu.
                                                                                                                                                    
        Mgr. Erika Labudíková
      • IMATRIKULÁCIE

      • „Imatrikulácie sa môžu začať prvou disciplínou...“ Po dlhých týždňoch plných obáv a napätia sa naši noví spolužiaci konečne dočkali svojho veľkolepého uvítania do radov študentstva. Brodili sa disciplínami ako spev, recitácia, avšak nedali sa odradiť a čo viac, nezlomil ich ani kvíz, plný zákerných otázok ako: Čo dostanem, keď rozložím 7 metrov na menšie diely? a. 70 decimetrov, b. 7 árov neďaleko Nitry, c. 700 voltov priamo do tela, d. 7 decilitrov dobrej drienkovice. Žiakov rýchlo prešla hanba pri hitoch od Františka Ringa Čecha či Petra Kotvalda a povzbudení týmito „šlágrami“ premenili veľký deň „I“ na jeden z najkrajších dní vôbec. Poniektorí mali to šťastie, že sa ešte stihli aj dobre a hlavne zdarma najesť, hoc len na pingpongovom stole, ale  bolo by vskutku bizarné rozkladať nejaké švédske stoly v areáli telocvične. Všetkým imatrikulantom gratulujeme a vítame ich medzi nami.
         
        Trieda 4. G
        Pocity imatrikulovaných žiakov:
        Ako ste to prežívali - mali ste strach a prečo?
        Áno, prirodzene som mala strach, nevedela som, čo nám naši štvrtáci nachystali. Program bol ušitý na jednotlivcov, ktorých sa to týkalo, a to si veľmi vážim. Dobre sme sa zabavili!!!( Sabina Čaranová, II. G)
        Tohtoročná imatrikulácia sa mi veľmi páčila, boli tam zábavné aktivity. (Viktor Rovniansky, I. G)
        Moje dojmy z imatrikulácie sú pozitívne. Občas som sa trošku hanbil, ale som spokojný. Síce skončili skôr, ale neprekáža. (Ján Smriga, I. G) Imatrikulácie boli celkom fajn, aj keď som zo začiatku bol trochu v strese z toho, čo sa bude diať, ale tak nakoniec nás nijako nemučili... čiže fajn. (Matej Horváth, I. G)
        Imatrikulácia bola pre mňa novinkou. Popravde, vôbec som netušil, že takáto ceremónia na tejto škole existuje. Hodnotím ju dobre. (Samuel Béreš, I. G) Imatrikulácia sa mi veľmi páčila, myslela som, že úlohy budú ťažké a strápnime sa pri nich, ale zistila som, že to tak vôbec nebolo. (Viktória Feketeová, I. G)
         
        Ktorá súťažná disciplína sa vydarila a ktorá nie, podľa vás?
        Všetky boli vydarené, naši štvrtáci sa s tým vyhrali. (Sabina Čaranová, II. G) Osobne si myslím, že sa najviac vydarili piesne. (Ján Smriga, I. G) Najmenej sa mi páčilo vystúpenie Vlada Horváta, ktorý bol ticho, keď mal spievať. (Andrej Handzo, I. G) Najviac sa mi páčil veselý, vydarený kvíz. Najmenej sa mi páčila disciplína so spevom. (Maťo Horváth, I. G) Najmenej sa mi páčila boccia. (Viktor Rovniansky, I. G) Najviac sa mi páčil kvíz. Taktiež som bola veľmi spokojná so svojou úlohou – spevom; ostatní mali taktiež pekné úlohy. Myslím si, že štvrtáci to veľmi dobre zorganizovali. (Viktória Feketeová, I. G)
         
        Kto z „deciek“ bol najšikovnejší?
        Recitátori  Ľubko Kubek a Adam Hrebeň.(Sabina Čaranová, II. G) Jednoznačne Tomáš Durec. (Andrej Handzo, I. G)
        Naviac sa mi páčila moja spolužiačka Lucka Husárová, pretože si vybrala pieseň v maďarčine.(Ján Smriga, I. G)  Najviac sa mi páčila recitácia Adama Hrebeňa – Hlava XXII. (Andrej Handzo, I. G)
         
        Čo vás najviac zaujalo?
        Celkovo tá myšlienka usporiadať imatrikulácie.(Sabina Čaranová, II. G) Príprava žiakov IV. G, ktorí sa svojej úlohy zhostili a nachystali nám pekné hry. (Samuel Béreš, I. G) Najviac sa mi páčilo, že imatrikulácie boli mierne v porovnaní s inými školami. (Andrej Handzo, I. G)  Kvíz. (Viktor Rovniansky, I. G) Že som mohla konečne spievať pieseň, ktorú som nemohla zo zdravotných dôvodov spievať na ZŠ. (Viktória Feketeová, I. G)
         
        Esej o imatrikuláciách - Lucia Husárová
             V piatok 2. decembra 2016 počas druhej vyučovacej hodiny sa uskutočnila imatrikulácia (privítanie prvákov a druhákov na strednej škole na Mokrohájskej ulici). Najprv sme nevedeli, o čo ide, bolo nám povedané iba, že to bude prekvapenie a nemáme sa ničoho báť. Celkom sme sa tešili, aspoň sme sa uliali z druhej hodiny.
             Keďže sme najprv nevedeli, o čo pôjde, po prvej hodine sme sa presunuli do telocvične, ako nám bolo nariadené vyhlásením v školskom rozhlase. Tým, že sme boli zvedaví, čo sa bude diať, už vopred sme nad tým začali uvažovať. Aj sme sa na to tešili, ale keďže sme nevedeli, čo od toho prekvapenia môžeme očakávať, mali sme aj troška strach. Potom nám pán riaditeľ povedal, že sa nemusíme ničoho obávať, že to bude zábava. Ešte pred začiatkom nám Maťo opísal celé prostredie okolo nás. Po krátkom privítaní sa začal celý proces imatrikulácie. Museli sme plniť rôzne ľahké, ale aj trocha náročnejšie úlohy. Napríklad my štyria sme mali aspoň niečo zaspievať, lebo štvrtáci, ktorí to organizovali, počuli, že vieme pekne spievať. Pre mňa to nebol vôbec žiadny problém, síce som mala trocha trému, ale nakoniec som sa prekonala, nabrala odvahu a zaspievala. Potom aj žiaci z ostatných tried zúčastnených na tejto akcii museli tiež splniť rôzne úlohy.
             Napriek tomu, že som si najprv myslela, že to bude niečo hrozné, veľmi sa mi to páčilo. Bola tam príjemná atmosféra a mala som z toho veľmi dobrý pocit. Dúfam, že keď aj naša trieda bude niekedy v budúcnosti organizovať podobnú imatrikuláciu, tiež sa nám to vydarí podľa našich predstáv a veľmi tých žiakov, ktorých budeme vítať, nepotrápime.
      • Šaliansky Maťko - triedne kolo VI. A

      • Prišiel druhý decembrový deň a my sme sa dočkali dlho očakávaného triedneho kola súťaže v prednese slovenských povestí – Šaliansky Maťko 2016. Zapojilo sa 6 žiakov z triedy VI. A, ktorí predniesli naspamäť ľubovoľnú slovenskú povesťpred početným publikom (žiakmi z tried V. A + VIII. A), odbornou porotou v zložení p. uč. Mgr. Štefánia Kittnerová, p. uč. Mgr. Silvia Pospechová a p. uč. Mgr. Jarmila Mejia; i pred čestnou hostkou – pani psychologičkou Mgr. Anetou Filipovičovou. A že to nebolo pre súťažiacich ľahké, to nám verte! Boli aj obavy, bola aj tréma. Ale ten silný potlesk a pocit radosti z víťazstva nad samým sebou stál za to! V podaní Sofie Olejárovej, Adama Olajoša, Daniely Jaškovej, Samuela Olajoša, Michala Ratkovského a Filipa Samuela Zužčáka, medzi inými, zaznela aj povesť O Bratislavskom hrade, O Čachtickom hrade, O koni so zelenou hrivou či O troch prútoch kráľa Svätopluka. Porota si vyhradila pomerne dlhý čas na rozhodovanie. Tento čas sme vyplnili nesúťažným čítaním úryvkov ďalších povestí ostatných členov triedy. A ako to dopadlo? Prvé miesto si vysúťažila Sofia a spolu s diplomom získala aj postup do okresného kola. Druhé miesto obsadil Adam a na tretej priečke sa umiestnil Filip. Všetci súťažiaci získali aj ďalšie odmeny – známku výborný do predmetu slovenský jazyk a literatúra a plyšové hračky podľa vlastného výberu, ktorých sponzorstvo sprostredkovala Ing. Gabika Bauerová. Všetkým spolupracovníkom podujatia ĎAKUJEME a súťažiacim srdečne blahoželáme! 
        PaedDr. Daniela Bauerová
         
      • Cosmos Discovery (2)

      • V utorok 29.11. 2016 žiaci 5., 6. a 9.ročníka ZŠ  pod vedením p.zást.Ladičkovskej, p.uč.Kittnerovej, Hlobeňovej a p.asistenta Richtera navštívili svetovú výstavu Cosmos Discovery v Inchebe Expo.Táto výstava má  rozlohu viac ako 3000 m2. Každý návštevník tu uvidí stovky exponátov mapujúcich vývoj pilotovaných kozmických letov od historického začiatku až k súčasným plánovaným misiám. Výstava je rozdelená do 10 galérií, v ktorých návštevníci uvidia viac ako 200 originálnych artefaktov z vesmírnych misií USA a ZSSR, reálne modely rakiet a raketoplánov, modely orbitálnych staníc a unikátne dobové dokumenty. 
        Mgr. Jana Ladičkovská
      • IŠH 2016

      • Ako každoročne aj tento rok sme mali tú česť organizovať Integrované športové hry pre deti a mládež s rôznymi druhmi postihnutí. Tento rok sa tejto veľkolepej akcie zúčastnilo až 7 škôl, čím sme ešte viac zatraktívnili tento úžasný projekt, ktorý je jedinečný svojho druhu na Slovensku.
        Súťažilo sa v piatich individuálnych športoch a jednom kolektívnom, čim sme zapojili do športovania vyše 100 detí.Za pomoci svojich učiteľov a mohutného povzbudzovania sa dosahovali nadpriemerné výsledky, čo nám organizátorom robilo radosť, ale samozrejme hlavným cieľom takéhoto podujatia bola radosť s fenoménu nazývaného ŠPORT.
        Naša škola aj napriek obrovskej snahe sa neumiestnila na medailových priečkach, čo nás motivuje športovať aj naďalej a pokúsiť sa zase o rok  priblížiť tým najlepším.
        Priložená fotodokumentácia hovorí za všetko.
                                                                                                                                             Mgr Dušan Danko
      • VÝTVARNÉ UMENIE INAK

      • Vo štvrtok 10. novembra 2016 sme spolu s druhákmi a tretiakmi nášho gymnázia, pod vedením Mgr. Márie Kukanovej, PaedDr. Anny Imrichovej, PhD. nielen zo zvedavosti, ale i vďaka záujmu prejaveného všetkými žiakmi navštívili Galériu Nedbalka v Bratislave. V rámci predmetu Umenie a kultúra, ktorý so žiakmi mávame jedenkrát do týždňa, sme sa rozhodli tému výtvarné umenie prežiť zblízka a „pocítiť ho na vlastnej koži“. Vďaka pani kustódke a jej zaujímavému výkladu sme tak načreli hlbšie do tvorby slovenských maliarov – starších i tých mladých súčasných, a tak sa ponorili nielen do ich umeleckých svetov, ale dovolili týmto výtvarným majstrom vtiahnuť nás do umenia, ktoré je v dnešnej dobe a v našej krajine na vysokej hodnotovej úrovni. Paradoxne, pre negatíva rýchlo sa meniacej a technicky neustále napredujúcej spoločnosti, vieme konštatovať, že mladí ľudia si málo uvedomujú podstatnú úlohu umeleckých diel ako kultúrneho dedičstva vlastného národa.
         „Cieľom Galérie Nedbalka je predstaviť širokej verejnosti diela slovenského výtvarného umenia od konca 19. do začiatku 21. storočia. Ťažisko zbierky tvorí maľba, ale je v nej zastúpená aj socha a grafika. Galéria diela prezentuje prostredníctvom stálej expozície, krátkodobých výstav, odborných publikácií a výstavných katalógov. Primárne sa venuje výstavnej činnosti z tvorby slovenských autorov.“ (bulletin Galérie Nedbalka)
        Nakoniec už len skonštatujeme fakt, že sa nám výstava páčila a nejedno dielo umných majstrov vyčarilo úžas na tvárach a vrylo nemalú stopu do sŕdc všetkých nás. Vrelo odporúčame!
                                                                                                                             Mgr. Mária Kukanová
      • Náučná výstava záhad, povestí a legiend

      • "Na severe Malých Karpát sa nachádza Čachtický hrad. Známy je i v cudzine. Preslávila ho jeho hradná pani Alžbeta Bátoryová, ktorá žila pred takmer 400 rokmi. Nikto nevedel pochopiť, kde sa v nej nabrala toľká zlosť a krutosť. Mladá Alžbeta bola veľká krásavica, ale panovačná a zlá.“
        Takto sa začína jedna zo slovenských ľudových povestí o krvavej hradnej panej. No a my, šiestaci, sme sa rozhodli na podnet Miškovej maminy, pani Ratkovskej,navštíviť po prvýkrát do Bratislavy privezenúNáučnú výstavu záhad, povestí a legiend v 3D objektoch v Shoppingpalace Zlaté piesky. Ak budete mať cestu okolo, určite sa tam pristavte! Dočítate sa nielen o viacerých zaujímavostiach zo života našich historických postáv (Juraja Jánošíka, Alžbety Bátoryovej či mnícha Cypriána), ale sa dá zapojiť i do súťaže tried a jednotlivcov. My sme tak urobili a pri troche šťastia sa nám môže podariť vyhrať výlet na Čachtický hrad pre celú triedu. Držte nám palce!  
        PaedDr. Daniela Bauerová
      • Osobitná cena v recitácii pre Ľubomíra Kubeka

      • Modra privítala 8. 11. 2016 dovedna 24 súťažiacich v rámci troch kategórií krajského kola 23. ročníka recitačnej súťaže Beniakove Chynorany. V druhej kategórii spolu s Ľubošom súťažilo desať mladých nadšencov - vypočuli sme si v ich podaní Válka, Mihálika, Beniaka, Buzássyho, Urbana, Bottu a mnoho ďalších velikánov. Ľubomír predniesol koláž piatich básní z Hevierovej zbierky Básne z reklamnej kampane na koniec sveta, ktorými si vybojoval osobitnú cenu riaditeľa tohto Slovenského festivalu poézie - Júliusa Krajčíka, ktorá zahŕňala nielen diplom a modernistickú knižku Nie som básnik od Petra Exploited Altofa, ale i možnosť zúčastniť sa celoslovenského kola priamo v Chynoranoch a príležitosť nesúťažne vystúpiť v rámci špeciálneho programu.  Do Chynorian sa tešíme a Ľubomírovi blahoželáme!
        PaedDr. Daniela Bauerová
      • Zápas KHL

      • Ako každý rok aj tento rok sa nám podarilo vybaviť návštevu zápasu KHL Slovan : Kazaň. Zažili sme výbornú atmosféru, vybláznili sme sa s maskotom a videli sme kvalitný hokej, ktorý skončil až po predĺžení víťazstvom našich. Mnohí žiaci sa na tomto podujatí zúčastnili prvýkrát a dúfajú, že určite nie posledný.
         
                                                                                                                                                     Mgr. Dušan Danko
                                                                                                                                                         Vedúci akcie
      • Osvetový program Dental Alarm

      • Žiaci 1. stupňa ZŠ sa zúčastnili vzdelávacieho programu DentalAlarm. Skladal sa zo štyroch tematických prednášok:
        1. prednáška  - DENTÁLNA HYGIENA -   sa uskutočnila 4. 10. 2016.
        Žiaci sa naučili správnu techniku čistenia zubov. Dozvedeli sa, aké vlastnosti by mala mať správna zubná kefka. Každý žiak dostal  dve mäkké zubné kefky — jednu na čistenie doma a jednu na čistenie v škole, plastový pohárik,  a tiež rôzne motivačné materiály.
        Na 2. tematickej prednáške - s názvom ANATÓMIA,   sa žiaci  učili o stavbe zubov,  o úlohe ďasien, jazyka a pier.  Spolu so školiteľmi,  poslucháčmi zubného lekárstva, pracovali s modelom chrupu. Školenie sa uskutočnilo  11. 10. 2016.
        3. prednáška -  18. 10. 2016 sa nazývala PATOGENITA.  Žiaci sa dozvedeli  súvislosti medzi zubným povlakom a ochoreniami zubov.  Učili sa tiež, ako týmto ochoreniam predchádzať.
        25. 10. sa uskutočnila záverečná - 4. prednáška - VÝŽIVA, ktorá sa venovala najmä správnym stravovacím návykom a  správnej životospráve. Študenti deťom vysvetlili, ako predchádzať problémom so zubami. Naučili ich, akým potravinám i nápojom sa majú vyhýbať.
        Každé školenie vzdelávacieho programu Dental Alarm prebiehalo veľmi zaujímavou formou, prostredníctvom interaktívnych prezentácii a názorných ukážok.
        Na záver školenia získali žiaci všetkých tried 1. stupňa ZŠ  „Certifikát“ o úspešnom absolvovaní Dental Alarmu a naučili sa, ako sa o zúbky správne starať.
        Mgr. J. Hauptvoglová
      • Antoine de Saint- Exupéry - Malý prínc

      • MALÝ PRINC
        Antoine de Saint- Exupéry   
        Divadlo MALÁ SCÉNA
         
        Rozprávka pre dospelých. Malý princ – filozofický traktát pre deti.
        Obe označenia sa používajú a obe sú výstižne. Toto dielo skutočne dokáže zaujať deti a rovnako uspokojiť dospelého čitateľa.  A pre obe cieľové skupiny má zásadné posolstvo. Pre každú iné.  Dospelých nabáda aby sa učili od detí a deťom naopak ukazuje, že nie všetko, čo dospelí vravia či robia, musí byť vždy správne. Naša inscenácia nemá ambíciu prinášať nové, prevratné interpretácie. Prečo ukazovať niečo, čo všetci poznajú? Odpoveď je jednoduchá. Práve preto, že to všetci poznajú. A milujú. Toto dielo pôsobí rovnako silno na rozum aj cit. Tým pádom vzniká nekonečné množstvo kombinácií a vo výsledku interpretácií. Jednoducho povedané - koľko ľudí, toľko malých princov. A koľko malých princov poznáme, o toľko budeme múdrejší.
        A my sme dnes 24. októbra spolu spoznali ďalšieho MALÉHO PRINCA. Žiaci 6., 7., 8. ročníka so svojimi slovenčinárkami a dvomi asistentmi sme sa nechali uniesť do krajiny fantázie vďaka divadelníkom z DIVADLA Z PASÁŽE.
         
        Žiaci sa vyjadrili takto:
        ...bolo to iné, aby sme iné nepovažovali za zlé alebo divné...
        Napriek tomu, že by sme takto spracované umelecké dielo nepovažovali za špičkové, ako przentácia ľudí s mentálnym postihnutím to bolo zaujímavé...
        ...herci neprijímali, ale dávali...
        ...my sme im tlieskali, boli veľmi milí...
        ... boli použité dobré efekty – svetlo, hudba...
        ...bola tam dobrá atmosféra...
         
        ODKAZ na záver:
        NEMYSLIME IBA NA SEBA...
      • COSMOS DISCOVERY

      • Túto unikátnu výstavu sa podarilo navštíviť žiakom gymnázia a obchodnej akadémie v piatok 21.10.2016. Naozaj „takmer“ všetko o kozmonautike slovom, obrazom  aj vystavenými exponátmi.
        Od počiatku vysnívaných letov človeka nad Zemou, na Mesiac a do tajomného vesmíru. Od rôznych menších a väčších zvierat (vrátane mikroorganizmov :) ), psov zo ZSSR (najznámejšej Lajky), šimpanzov z USA (šimpanz Enos) alebo japonských prepelíc slovenského experimentu Ivana Bellu až po prvého človeka, ktorý obletel Zem (Jurij Gagarin), posádky chodiacej po Mesiaci a odvážlivcov vznášajúcich sa vesmírom.
        Rakety, skafandre, lunochody, potraviny, nápoje, toaleta, problémy s beztiažovým stavom, tlakom a mnoho ďalšieho priamo z NASA alebo sovietskej kozmonautiky, každého zaujalo niečo iné. Jediné negatívum bol nedostatok času na tak bohatú ponuku výstavy. Ešte máme možnosť individuálne, aj keď troška drahšie.
         
        Mgr. Zuzana Sadleková
      • Oliver Twist

      • V pondelok 17.10.2016 sme sa so študentmi maturitných ročníkov a tými, ktorí majú medzi predmetmi zaradenú aj anglickú konverzáciu zúčastnili divadelného predstavenia OLIVER TWIST.
        Ako predloha poslúžil román, ktorý napísal Charles Dickens pod rovnakým názvom ako jeden zo svojich prvých, do ktorých zakomponoval aj mnoho zo svojich vlastných skúseností a zážitkov: zneužívanie detskej práce, nedostatok vzdelania a kriminalita, ktorú so sebou prináša chudoba, úžerníctvo a pokrivené charaktery…to sú len niektoré z tém, ktoré našli svoje miesto aj v tomto predstavení. Ďalším prínosom bolo, že herecky sa predstavili Angličania, a tak mali študenti možnosť počuť typicky britskú angličtinu s nezameniteľným akcentom. V divadelnej hre zazneli aj pesničky súvisiace s textom, veľmi zmysluplná, hoci jednoduchá, bola scéna s kulisami a čo študenti asi najviac ocenili, bola bezprostrednosť, s ktorou herci nadväzovali kontakt s publikom a tak ho vtiahli nenápadne do deja.
        Tento typ projektu realizujeme na hodinách angličtiny už roky a ukazuje sa, že väčšine študentov sa takáto výuka páči. Veríme teda, že divadelná skupina Theatre Britain pripraví aj na budúci rok dramatizáciu niektorého z klasických britských alebo amerických autorov a takto nám pomôže nielen spestriť hodiny angličtiny, ale aj urobiť predmet atraktívnejším.
         
        Viac o divadle a divadelnom prestavení nájdete TU.
         
        PaedDr. Katarína Šaradinová
      • Hovorme o jedle

      • Aj v tomto školskom roku sa žiaci a učitelia našej školy zapojili do celoslovenskej súťaže, ktorú  pripravilo Centrum rozvoja znalostí o potravinách n.o. spolu so Slovenskou  poľnohospodárskou a potravinárskou komorou, pod názvom HOVORME O JEDLE.  
        Cieľom súťaže je vyvolávať a podporovať spoluprácu a aktívnu účasť školy pri vzdelávaní detí a mládeže o potravinách a dobrých stravovacích návykoch ako súčasti zdravého životného štýlu, o úlohe potravín pri ochrane zdravia a ich význame pre tvorbu a ochranu životného prostredia.
        Počas týždňa  od 10. 10. 2016 do 14. 10. 2016 sme sa zapojili do súťažno-vzdelávacích aktivít "HOVORME O JEDLE": výtvarnej súťaži "CHUTNÉ MAĽOVANIE"  a súťažno-vzdelávacej  aktivity "Recyklácia odpadov z obalov potravín - STARÝM VECIAM NOVÁ ŠANCA". Táto súťaž prispieva  k informovanosti detí a mládeže o existujúcom systéme zberu, separácie, zhodnotenia a spracovania odpadov z agropotravinárskeho priemyslu na Slovensku. Zároveň je cieľom projektu prispieť k zvýšeniu povedomia detí a mládeže o problematike triedeného zberu komunálneho odpadu, ktorý sa javí ako najvýznamnejší nástroj znižovania množstva komunálneho odpadu a ďalšieho zhodnocovania odpadov vo forme suroviny, ktorá môže znova vstúpiť do výrobného procesu.
        Z realizovaných aktivít sme pripravili súťažný príspevok, ktorého súčasťou je metodický list a elektronická prezentácia uskutočnenej aktivity.
        Mgr. J. Hauptvoglová
         
        Tematický týždeň 10.10. – 14.10.2016 patril zdravej výžive z príležitosti Svetového dňa výživy. Zapojili sme sa do projektu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory „Hovorme o jedle“.
        Pondelok patril komplexným sacharidom, žiaci kresbou vyjadrovali cestu od obilia až po chrumkavý chlebík, utorok ochutnávali ovocie a pripravili zeleninovú pomazanku, stredu a štvrtok zdravý jedálny lístok, bielkoviny a naša vynikajúca slovenská bryndza a piatok patril tukom, cukrom a pitnému režimu. Žiaci 4.G, 2.G a 1.SVC pripravili prezentácie a následnú diskusiu k danej téme. V piatok sme mali tiež veľkú ochutnávaciu súťaž tých naj... zdravých a chutných maškŕt, ktoré pre nás pripravili žiaci 2. stupňa pod vedením p. učiteľky Labudíkovej. Ďakujeme p. učiteľkám Kittnerovej, Horváthovej a Ištokovej za aktivity pre žiakov a ostatným kolegom za pochopenie.
         
        Mgr. Zuzana Sadleková
        Fotoalbum TU
      • Akadémia & Vapac 2016

      • Dňa 12. 10. 2016 absolvovali žiaci SŠ, tried 4.G, 4.OA a 1.SVC návštevu študentského veľtrhu Akadémia & Vapac 2016. Na veľtrhu boli prezentované bakalárske, magisterské i inžinierske študijné programy, výmenné programy, jazykové kurzy, programy ďalšieho vzdelávania, poradenské služby, ponuky zamestnania a pod.
        Sprievodnou akciou boli informačné semináre v priestoroch veľtrhu.
        Žiaci mali možnosť diskusie s odbornými pracovníkmi z oblasti vzdelávania a ľudských zdrojov jednotlivých inštitúcií. Odniesli si množstvo informačných materiálov a propagačných darčekov.
        Mgr. Darina Ištoková
      • Rekondičný pobyt Rimini, Torre Pedrera, Taliansko 9.9. - 17.9.2016

      • Aj tento rok sme sa veľmi tešili na rekondičný pobyt v talianskom Rimini. Počasie nám predpovedali nádherné a to sa aj splnilo, každý deň sme boli na pláži a kúpali sa v príjemne teplom mori. Okrem plávania a člnkovania na mori, sme sa na pláži zabávali aj rôznymi inými aktivitami, napríklad sme mali súťaž v stavaní z piesku a víťazi najzaujímavejšieho úkazu (mimoňa) vyhrali pizzu. Kto mal záujem, sa mohol dokonca venovať aj zdokonaľovaniu nemeckého jazyka priamo na pláži. Počas pobytu sme absolvovali aj výlet do prekrásneho San Marína, kde sme popozerali naozaj pekné okolie a tamojšie obchodíky. Večerné programy boli podľa priania študentov, samozrejme nechýbali obľúbené diskotéky.
         
        Foto TU
         
        Mgr. Dušan Danko
      • Večer víťazných interpretov Hviezdoslavovho Kubína

      • Poslednýkrát sme si mohli vypočuť jeden z víťazných textov Hviezdoslavovho Kubína Vojak, ktorý videl všetko dvojmo z Hlavy XXII, tentokrát v intímnej atmosfére Modrého salónika Slovenského národného divadla. Pod malé počiatočné chvenie v hlase Adama Hrebeňa z II. EOOS sa zrejme podpísala prítomnosť silného Adamovho fan clubu v publiku. Keďže sa konečne recitovalo v Bratislave, mohol prísť každý pozrieť a podporiť Adama, teda aj jeho mama, súrodenci či verná fanúšička - triedna učiteľka Ing. Silvia Tazberíková so svojím synom. Verím, že slová uznania, ktoré si Adam od nás vypočul, ho povzbudia do ďalšej tvrdej práce na poli umenia a umeleckej recitácie v novom školskom roku. Držíme palce!     
         
        Fotoalbum TU                                                    
        PaedDr. Daniela Bauerová
      • Adam Hrebeň recitoval na Scénickej žatve

      • Napriek prázdninovému času sme 26. augusta 2016 vycestovali do Martina na 94. ročník najstaršieho festivalu neprofesionálneho divadla v rámci Európy s názvom Scénická žatva. Náš žiak Adam Hrebeň mal možnosť spolu s ostatnými víťazmi Hviezdoslavovho Kubína obohatiť divadelný program prezentáciou svojho literárneho textu pred kultúrnou a umeleckou obcou v Slovenskom komornom divadle, ktoré sa nachádza priamo na námestí tohto malebného mesta v doline Turca. Už počas samotnej recitácie si Adam získal opäť pozitívne reakcie publika, na konci prišiel srdečný aplauz i účastnícky diplom. Účasť na tomto podujatí nám priniesla nielen obohacujúcu skúsenosť; pookriatie sa na krásach prírody a Martinských hôľ; ale i osviežujúce letné dobrodružstvo... Mimochodom, ak si chcete pozrieť prednes v plnom znení, odporúčam si pustiť 42 minútu a 45 sekundu na stránke: youtube.com                       
        PaedDr. Daniela Bauerová