• Monitoring názorov a vedomostí žiakov 9. ročníka ZŠ po druhej vlne pandémie

• V nadväznosti na rozhodnutie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR o zrušení celoplošného Testovania 9 2021, Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) namiesto celoslovenského testovania uskutoční monitoring na reprezentatívnej vzorke žiakov.

Cieľom monitoringu je zmapovať názory a skúsenosti žiakov 9. ročníka základných škôl a 4. ročníka gymnázií s osemročným vzdelávacím programom v súvislosti s dištančnou formou vzdelávania v tomto školskom roku, ktorá prebiehala prevažne online formou, a prepojiť výsledky dotazníka s dosiahnutou vedomostnou úrovňou žiakov.

Naša škola a žiaci 9. ročníka boli zaradení do tejto reprezentatívnej vzorky. Chceme Vás ubezpečiť, že získané výsledky nebudú slúžiť na hodnotenie alebo porovnávanie žiakov a škôl. Výsledky žiakov ani škôl nebudú zverejňované. Výsledky sa  budú spracúvať za celé Slovensko, nie za jednotlivé školy.

Realizácia monitoringu bude prebiehať prostredníctvom portálu EduPage, dňa 8.júna 2021. Žiaci budú riešiť dva testy (matematika, slovenský jazyk a literatúra) a vyplnia jeden dotazník.

Monitoring, teda vypĺňanie testov a dotazníka, bude prebiehať elektronickou formou. Každý zapojený žiak bude riešiť testy a vyplňovať dotazník pod svojím vlastným prihlasovacím kódom, ktorý mu pridelí systém, keď ho učiteľ zaregistruje.

Testy z matematiky (ďalej „MAT“) a slovenského jazyka a literatúry (ďalej „SJL“) sú na seba viazané, preto ich vyplnenie je nutné zrealizovať spolu za sebou na vyučovacích hodinách – najprv test z MAT a potom zo SJL. Na kompletné vyplnenie oboch testov bude v systéme vymedzený čas 175 minút (cca 90 min na test z matematiky a 70 min na test zo slovenského jazyka a literatúry + prestávka a manipulačný čas).

Vyplnenie dotazníka by nemalo žiakom trvať viac ako 15 – 20 minút.

Výsledky tohto monitoringu sú veľmi dôležité pre celý rezort školstva. Na základe odpovedí žiakov získajú dôležité dáta, ktoré umožnia vyhodnotiť dopady dištančného vzdelávania. A tiež pomôžu pri úprave vzdelávacieho obsahu, ktorý bude dosiahnuteľný pre budúcoročných deviatakov.

Spätná väzba zo strany žiakov je kľúčová aj z toho dôvodu, aby sa mohla v  budúcnosti zabezpečiť lepšiu a kvalitnejšiu prípravu dištančného, hybridného alebo iného vzdelávania.