CELOSLOVENSKÉ TESTOVANIE ŽIAKOV 9. ROČNÍKA ZŠ T9-2018

Riadny termín:  21. 3. 2018

Komu je testovanie určené:

Žiakom 9. ročníka ZŠ v SR s vyučovacím jazykom slovenským, maďarským a ukrajinským, vrátane žiakov so zdravotným znevýhodnením (okrem žiakov s mentálnym postihnutím)

Ciele testovania:

• získať obraz o výkonoch žiakov pri výstupe z druhého stupňa ZŠ (ISCED 2) a monitorovať úroveň ich pripravenosti na ďalšie štúdium (ISCED 3)
  • porovnať výkony jednotlivých žiakov a škôl
  • poskytnúť školám, decíznej sfére a širokej odbornej verejnosti spätnú väzbu o úrovni vedomostí a zručností žiakov v testovaných predmetoch, ktorá napomôže pri skvalitňovaní vyučovania

Aké predmety sa testujú:

• slovenský jazyk a literatúra, maďarský jazyk a literatúra, ukrajinský jazyk a literatúra, slovenský jazyk a slovenská literatúra,
  • matematika

Aký rozsah učiva sa testuje:
Testuje sa učivo, ktoré sa preberá na II. stupni ZŠ – od 5. ročníka - do polovice 9. ročníka ZŠ.

Aké náročné sú úlohy:
Úlohy v teste sú zaradené do troch úrovní:

1. Zapamätanie a porozumenie – jednoduché myšlienkové operácie, priraďovanie, zoraďovanie, triedenie, porovnávanie.
  2. Špecifický transfer – vyžadujúce zložitejšie myšlienkové operácie, aplikáciu vedomostí – indukciu, dedukciu, vysvetľovanie, dokazovanie a pod.
  3. Nešpecifický transfer – zložitejšia aplikácia vyžadujúca tvorivý prístup, riešenie problému, hodnotenie a pod.

Akého typu sú testy T9 a aká je ich očakávaná úspešnosť:
Sú to testy relatívneho výkonu, tzv. NR testy – norm-referenced (rozlišujúce). Výkon žiaka sa porovnáva s výkonom ostatných žiakov, ktorí riešili ten istý test. Úspešnosť jedného žiaka závisí od neúspechu ostatných žiakov. Očakávaná priemerná úspešnosť žiakov je 50-60 %.

Rozdiel medzi percentom a percentilom:
Kým percento vyjadruje úspešnosť žiaka dosiahnutú v teste, percentil vyjadruje v percentách dosiahnuté poradie žiaka v celej populácii testovaných deviatakov na Slovensku.

Povolené pomôcky: kalkulačky, rysovacie pomôcky, modré alebo čierne guľôčkové pero
 Zakázané pomôcky: mobilné telefóny, výpisky, študijné materiály, učebnice a pod.

Náhradný termín:
Náhradné testovanie sa bude konať
5. apríla 2018. Náhradné testovanie sa bude konať v príslušných krajských mestách. Zúčastniť sa ho môžu iba žiaci, ktorí sa z objektívnych dôvodov nemohli zúčastniť riadneho termínu.

Ďalšie informácie nájdete TU

• SPOJENÁ ŠKOLA