• Naše cesta - Brno

   • Dňa 23. 06. 2014 sa žiaci I. SVC a vybraní žiaci II. OA spoločne so svojimi triednymi učiteľmi zúčastnili na výstave "Naše cesta", ktorá sa v priebehu mája a júna t. r. koná na brnenskom výstavisku.
     
    Hoci medzinárodný rýchlik, ktorým sme na výstavu (a späť) cestovali, nebol vybavený osobitným vozňom na prepravu imobilných cestujúcich, naši vozíčkari určite ocenili, že v Bratislave i v Brne mali k dispozícii funkčnú mechanickú plošinu a ochotný personál, ktorý im umožnil nastúpiť do vlaku.
     
    V súvislosti s prepravou ľudí s telesným postihnutím treba vyzdvihnúť i skutočnosť, že na trase z brnenskej hlavnej stanice na výstavisko premáva (aj) nízkopodlažná električka, ktorú sme tiež radi využili.
    Pokiaľ ide o samotnú výstavu, bez rozpakov ju možno nazvať - aspoň v česko-slovenskom kontexte - ojedinelým projektom (hoci - ako uvádza občianska iniciatíva "chodicilide.cz", ktorá ju organizuje - nadväzuje ňou na svoj úspešný projekt z minulého roka "Moje cesta").
     
    V žiadnom prípade totiž nejde o relatívne bežnú prezentáciu kompenzačných pomôcok. Cieľom tejto výstavy je pomôcť jednotlivcom bez postihnutia pri prekonávaní predsudkov a neodôvodneného súcitu voči ľuďom s postihnutím, ale aj strachu z nich. Organizátori (medzi ktorých patria i samotní ľudia s postihnutím) sa usilujú o to, aby návštevníci (najmä školáci a rodiny s deťmi) na vlastnej koži pocítili, v čom je život s postihnutím iný ako život bez neho.
     
    Na výstavnej ploche 2,5 ha je na ten účel zriadených takmer dvadsať stanovíšť, napr. "hmatová dráha" (trasa, po ktorej musí návštevník prejsť v úplnej tme, len s využitím hmatu), Braillov kútik (s možnosťou nielen písať bodovým písmom, ale aj zažiť, ako vidí človek so zrakovým postihnutím určitého typu, napr. s diabetickou retinopatiou), interaktívna trieda (v ktorej sa žiak naučí niekoľko znakov českého posunkového jazyka), hotel (hosť dostáva možnosť komunikovať posunkami a dozvie sa o. i. aj to, ako nepočujúci nahlasuje požiar), stanica, vlak a ulica (návštevník výstavy sa na chvíľu stane vozíčkarom či nevidiacim s bielou palicou a z tejto pozície prekonáva nástrahy cestnej premávky),ale aj herná zóna (tu je možné zahrať si nielen basketbal na vozíku či florbal, ale aj "zvukové" piškvorky či človeče).
     
    Z môjho pohľadu má výstava "Naše cesta" azda len jednu chybu - v Brne sa o pár dní končí (od septembra ju bude možné vidieť ešte v Prahe) a nie je isté kedy (a či vôbec) bude mať pokračovanie.
   • NÁVŠTEVA DOPRAVNÉHO MÚZEA

   • Dňa 6. 6. 2014 navštívili žiaci 7.A a 9.A triedy v rámci fyziky a pracovného vyučovania dopravné múzeum pri železničnej stanici. Aj keď náš obľúbený sprievodca ochorel, a tak chýbala očakávaná prednáška o parných strojoch a množstvo zaujímavosti, napriek tomu sme sa veľa dozvedeli a veľa videli.
    Parné lokomotívy, pancierový vlak Štefánik, parné autá, bicykle, motorky, autá rôznych dôb a značiek a množstvo iných pútavých maličkostí.
    Vrele odporúčame a ďakujeme. 
    Fotogaléria tu
    • Deň polície

    • Dňa 30. 4. 2014 sa žiaci 8. A a 9. A zúčastnili Dňa polície na štadióne ŠKP v Dúbravke. Akcia sa im veľmi páčila, mali sme VIP miesta. Žiaci pri ukážkach zažili adrenalín a videli sme z bezprostrednej blízkosti nasadenie polície pri zatýkaní fingovaných páchateľov.
     Ak budeme pozvaní, tak radi navštívime toto podujatie aj na budúci rok.
    • DEŇ MATIEK

    • Druhú májovú nedeľu už tradične slávime Deň matiek. V tomto roku pripadol tento deň na 11. mája. Žiaci sa zoznámili s históriou Dňa matiek i Medzinárodného dňa rodiny (International Day of Families) alebo aj Svetového dňa rodiny (World Family Day), ktorý  si verejnosť po celom svete pripomína vždy 15. mája. Bol vyhlásený Organizáciou spojených národov (OSN) v roku 1993.
      
     V rámci aktivít k týmto sviatkom žiaci zhotovili plagát so svojimi kresbami a  pripravili pekné darčeky.
     Fotogaléria po kliknutí na obrázok. :) 
   • Recitačná súťaž - 2. stupeň ZŠ

   • Aj tento školský rok sme prichádzajúce veľkonočné prázdniny privítali so žiakmi druhého stupňa ZŠ recitačnou súťažou v utorok 15. apríla.
    Porota v zložení p. Mehije, p. Filipovičovej, p. Bergerovej a p. Hlobeňovej sa zhodla na tom, že si naši žiaci z roka na rok pripravujú na recitáciu stále náročnejšie a umelecky hodnotnejšie literárne diela.
    1. PRÓZA
    Úroveň pripravenosti súťažiacich bola veľmi dobrá. Prekvapivý bol výber väčšieho množstva diel z prózy. V nej súťažili až ôsmi žiaci. Náročný text z knihy Jurský park si zvolil Michal Mihalik (8. A), Terezka Baumgartnerová (8. A) zas živší text o ženičke malej ako čajová lyžička. Francesca Hergotová (8. A) a Janko Zsíros (8. A) prerozprávali Ezopove bájky. Jediným odvážlivcom z najmladších žiakov bola Michaeala Balgavá (5. A) s úryvkom z príbehu o Pollyanne.
    Miške a Francesce porota udelila CENU POROTY za osobný výkon a ako motiváciu do budúcich súťaží.
    VÝSLEDOK:
    ☺ Na TREŤOM mieste sa za milé a prirodzené predvedenie prózy od Daniela Heviera umiestnila AMÁLKA KRIŽANOVÁ (6. A).
    ☺ Na DRUHOM mieste sa za dlhý a veľmi príjemne počúvateľný úryvok z Mordoviska Romana Brata umiestnil ĽUBKO KUBEK (7. A).
    ☺ Na PRVÉ miesto zatrónila JADRANKA MARIČ (9. A) so živým až humorným textom Gabriely Futovej: Brata musíš poslúchať.
    Jadranka je našou dlhoročnou recitátorskou strelou a neradi sa s ňou lúčime. Počas štúdia na strednej škole jej želáme veľa úspechov i smiechu.
    2. POÉZIA
    V poézii súťažili piati žiaci. Zahviezdili najmä siedmaci a ôsmaci, ktorí ukázali mladším, čo všetko vplýva na hodnotné predvedenie recitovaného textu. Dominika Huščavová recitovala báseň spod pera Milana Rúfusa: Zlatá muzika. Martin Letenay zapôsobil na naše city básňou Sama Chalupku: Križiak a Janko Smriga Otcovou roľou od Ivana Kraska. Ôsmaci Maťka Havlíčková a Peter Labáth prehĺbili emócie v básňach Jána Botta: Smrť Jánošíkova a Pútnik.
    Jankovi porota udelila CENU POROTY za osobný výkon a ako motiváciu do budúcich súťaží.
    VÝSLEDOK:
    ☺ TRETIE miesto – PETER LABÁTH (8. A)
    ☺ DRUHÉ miesto – MARTINA HAVLÍČKOVÁ (8. A)
    ☺ PRVÉ miesto – MARTIN LETENAY (7. A)
     
    Okrem sladkej odmeny, určenej všetkým súťažiacim, získali výhercovia na prvých troch miestach a výherca ceny poroty poukaz na kúpu knihy podľa vlastného výberu v rôznej finančnej hodnote. Blahoželáme a tešíme sa o rok!
   • Exkurzia do čokoládovne - Kittsee

   • Aj keď sa väčšinou do školy tešíme smiley, predsa sú dni, kedy by sme návštevu školy nevymenili za nič na svete.  Takýto deň nastal v pondelok 14. apríla (aký dobrý začiatok týždňa!!!).

    Vďaka iniciatíve p. učiteľa Szekulu sme sa bezbariérovým školským autobusom vybrali nielen za hranice všedných dní, ale aj za hranice Bratislavy, ba dokonca Slovenska. Cieľom bola blízka dedinka – či už skôr mestečko – Kittsee. Má tam sídlo čokoládovňa európskeho významu Hauswirth. To sme zistili až na mieste, mnohí sme si mysleli, že je tam čokoládovňa podobná tej z filmu Čokoláda (hrá tam očarujúca Juliet Binnoche spolu s Johnym Deepom). V Kittsee sa však nachádza veľká a moderná továreň s produkciou niekoľko tisíc ton čokolády rôzneho druhu, prevažne na mliečnej báze. Je to vďaka druhu kakaových bôbov, ktoré sa dovážajú z africkej Ghany. Ak by chceli vyrábať aj horkú čokoládu s obsahom kakaa nad 70 %, museli by hľadať iného dodávateľa. Moje mierne sklamanie ako milovníka tmavej čokolády však trvalo len dovtedy, kým som neochutnala výrobky z tamojšej mliečnej čokolády. Bola výborná, lebo používajú na jej výrobu len kvalitné originálne suroviny – pravé kakaové maslo a na pralinky skutočný alkohol.

    Veľmi zaujímavá bola exkurzia po prevádzke s fundovaným výkladom pracovníčky čokoládovne. Aj keď bola celozávodná dovolenka, o výrobnom procese sme si urobili dokonalý obraz. Všetko bolo zachytené a prezentované výpočtovou technikou a v spojení so strojmi, ktoré sme mali ako na dlani, to bol naozaj silný zážitok.

    Zlatým klincom programu bola návšteva podnikovej predajne. Jediným nedostatkom bolo, že sme na nákup nemali neobmedzené fondy J. Sortiment predajne presahoval všetky očakávania, od tematických kolekcií k Veľkej noci (napr.: zajačiky, vajíčka rôzneho druhu a veľkosti) až po stálice vyrábané po celý rok – bonboniéry, pralinky v kilových baleniach, arabesky, banániky, želé, atď. Príjemné bolo aj dorozumievanie sa v slovenčine.

    Načasovanie exkurzie bolo tiež perfektné. Našim rodinám sme priniesli bohaté spestrenie veľkonočných sviatkov.

    Ing. Mária Komarová

    • Bábkové divadlo „Slniečko“

    • 11. apríla 2014 zavítalo do našej školy BÁBKOVÉ DIVADLO „SLNIEČKO“. Pre deti z MŠ a 1. stupňa ZŠ si pripravilo divadelno-hudobné predstavenie Hannah Montana“. Veselé pesničky boli v programe spojené s pohybom a tancom.  Spoločne  so žiakmi spievali nielen známe detské ľudové piesne, ale i také, v ktorých sme sa dozvedeli o zdravej strave, vitamínoch, dôležitosti triedenia odpadu, alebo požičiavaní hračiek. Divadelné predstavenie sa všetkým veľmi páčilo.
      
     FOTOALBUM TU
      
   • Školské kolo recitačnej súťaže 1. stupňa ZŠ

   • Dňa 26. marca 2014 sa uskutočnil 19. ročník školského kola recitačnej súťaže žiakov 1. stupňa ZŠ. Tento rok k nám opäť prišli naše známe knihovníčky, pani Matúšková z MsK na Stromovej ul. a pani Vozníková z MsK Nové Mesto, ktorá priniesla aj pekné ceny a čestné uznania. Okrem nich samozrejme prišli rodičia, priatelia, známi, ktorí povzbudzovali súťažiacich a držali im palce. Nechýbala ani porota v zložení p. učiteľka Hlobeňová, p. psychologička Filipovičová a p. logopedička Bergerová, ktorá mala skutočne ťažkú prácu vybrať tých najlepších. Medzi vystúpeniami recitujúcich sa predstavili so svojimi básničkami deti z prípravného ročníka a uskutočnil sa malý kvíz z literatúry, za ktorý mohli žiaci získať body. Krásne knihy a diplomy získali výhercovia i účastníci jednotlivých kategórií a všetky deti, ktoré si pripravili básničky, príbehy, rozprávky dostali malú odmenu.

    I. kategória – poézia

    1. miesto Matúš Kiss 2.A

    2. miesto Eliška Toráčová 1.A

    3. miesto Dávid Mičáň 2.A

    Čestné uznanie knižnice : Slavomír Hajduk 1.A, Hana Nováková 2.A

    II. kategória – poézia

    1. miesto Michal Mokroš 4.B

    2. miesto Júlia Sojáková 3.A

    3. miesto Kristína Huščavová 4.A

    II. kategória – próza

    1. miesto Sofia Olejárová 3.A

    2. miesto Kristína Balgavá 3.A

    3. miesto Lukáš Gabriel 4.B

    Čestné uznanie knižnice : Andrej Lettrich 3.A, Michal Ratkovský 3.A

   • Ocenenie ku Dňu učiteľov

   • Dňa 27. 03. 2014 z príležitosti Dňa učiteľov bola ocenená Okresným úradom v Bratislave aj naša pracovníčka - pani učiteľka Handzová za dlhoročnú obetavú prácu pri výchove a vzdelávaní mladej generácie.

    Rukami pani učiteľky prešli stovky detí, ktoré získali základ pre ďalšie vzdelávanie a uplatnenie v práci a osobnom živote. S nadšením im odovzdávala a odovzdáva svoje vedomosti, učí novým zručnostiam a pripravuje deti spolu s kolegyňami na kultúrne vystúpenia.

    Srdečne gratulujeme k oceneniu. 

     • Exkurzia v Mestskej knižnici Nové Mesto Bratislava

     • V piatok 14.3.2014 sa žiaci 3.A, 4.A a 4.B zúčastnili, už tradične pri príležitosti mesiaca knihy, exkurzie v Mestskej knižnici na Pionierskej ulici v Bratislave. Pripravené aktivity boli veľmi zaujímavé. Najprv sa deti dozvedeli informácie o siedmich divoch sveta a samozrejme aj Slovenska. Podarilo sa im vylúštiť pomerne náročnú tajničku, zahrali si hru „Slovná bomba“ a v priestoroch knižnice si mohli prezrieť, požičať a prečítať knižky, časopisy, encyklopédie, proste všetko čo sa len dá v knižnici nájsť. Na záver dostali zaujímavé časopisy a plagáty, ktoré im budú návštevu knižnice iste dlho pripomínať. 
     • Okresné kolo Hviezdoslavov Kubín

     • Dňa 4. marca sme sa zúčastnili okresného kola súťaže Hviezdoslavov Kubín v Modre. Od 9:00 do 14:00 hod. sme si vypočuli dovedna 50 súťažiacich v prednese poézie a prózy z okresov Malacky, Senec a Bratislava IV. Od 14:30 do 17:15 prebiehal seminár, na ktorom každému súťažiacemu - aj nám - trojčlenná odborná porota povedala klady a zápory jeho prednesu.
      Mokrohájsku 3 reprezentovali dvaja študenti – Matúš Rovenský a Marek Pavle - a pani učiteľka Daniela Bauerová. Matúš zarecitoval báseň Sama Chalupku Mor ho! a Marek rozpovedal príhody p. Mira spísané Milanom Lasicom v diele Listy Emilovi. Pani učiteľka Bauerová prednášala Ako chutí moc od Mňačka. Chlapci získali čestné uznania, pani učiteľka 3. miesto.yes
      Ďakujeme uvedeným žiakom a p. uč. Bauerovej za reprezentáciu školy.
      K dosiahnutým úspechom blahoželáme smiley
     • Vianočná besiedka

     • Ako každý rok, aj tento rok sme oslavovali príchod Vianoc kultúrnym programom v jedálni Gaudeamus ZKR. Potešilo nás, že tento rok sa vianočných trhov zúčastnila p. prednostka KŠÚ v Bratislavskom kraji PhDr. Soňa Hanzlovičová. 
     • DOD 2014

     • Dňa 7.2.2014 sa u náš uskutočnil Deň otvorených dverí. Návštevníci školy si mohli pozrieť vyučovanie, učebne a laboratória. Potešila nás pomerne vysoká účasť - prišlo vyše 35 návštevníkov, z toho desať potenciálnych žiakov. A tí, čo neprišli majú nás možnosť navštíviť po predchádzajúcom dohovore kedykoľvek Veď každý deň je pre nás dňom otvorených dverí.

     • Divadelné predstavenie Jack and Joe

     • Dňa 5.2.2014 sa študenti z tried 1.G, 2.G, 2.OA a 2.SVC zúčastnili divadelného predstavenia v anglickom jazyku " Jack and Joe"

      Tento humorne ladený príbeh dvoch jednovaječných dvojčiat Jack-a a Joe-a nás vniesol na slnkom spálené planiny na juhu USA. Sledovali sme peripetie hlavných hrdinov, ktorí podľa poslednej vôle ich strýka zúšľachťujú pôdu svojich predkov a pestujú špecifickú odrodu chilli papričiek.

      Hra bola zaujímavo podaná v účinkovaní členov hereckého súboru Divadelné centrum Martin. Študenti sa mohli veľa priučiť, nakoľko scénar aj dialógy boli zostavené na základe rozšírenia konkrétneho gramatického javu a slovnej zásoby. K jednotlivým gramatickým obratom autori priradili situácie, v ktorých sa predstavili postavy s výrazným dramatickým nábojom, pestrou výslovnosťou a náležitým akcentom. Návšteva tohto netradične ladeného vystúpenia bola bohatšia, a to hlavne z dôvodu odznenia dejového resumé v slovenskom jazyku práve odohratej časti a stručne naznačeného ďalšieho vývoja príbehu. Tieto inscenačné medzivstupy sa dostatočne osvedčili ako záchytné body pre mladších a menej zdatných angličtinárov. Celkovo každý si prišiel na svoje.

     • Jadranka Marić bronzová!

     • Jadranka Marić celkovo štartovala v šiestich disciplínach a v každej z nich zaplávala osobný rekord. V disciplíne 400 m v. sp. zaplávala osobný rekord zlepšený o 12,02 sek., ale najkvalitnejší osobný rekord zaplávala v disciplíne 100 m znak časom 1:28,62, ktorým splnila „B“ limit účasti na ME 2014. Ako jediná z výpravy za SR získala bronzovú medailu v disciplíne 100 m znak.

      Gratulujeme

    • Slnko, planéty, súhvezdia......

    • Veľa zaujímavostí o tajomstvách vesmíru porozprávali žiaci štvrtého ročníka ZŠ vo svojej prezentácii Slnko a jeho planéty, ktorá sa uskutočnila 7.2.2014 v triede IV. A. Pozvaní tretiaci sa dozvedeli veľa vedomostí o planétach našej Slnečnej sústavy, o ich obežných dráhach, zaujala ich i jedinečnosť  našej planéty – Zem.  V prezentácii vysvetlili striedanie dňa a noci, či dĺžku roka. Zaujímavé informácie o vesmíre, pohybe Zeme, Mesiaca a planét si mohli pozrieť  pozvaní rodičia i hostia ku Dňu otvorených dverí v našej škole.
      
   • Pozvánka

   • IŠH 2013

   • Integrované športové hry
    Dňa 26. 11. 2013 naša zorganizovala integrované športové hry, na ktorých sa zúčastnilo 6 škôl
    1. ZŠI s NKS, Vlastenecké nám., Bratislava
    2. ŠZŠ, Beethovenova ul., Trnava
    3. SŠI pre slabozrakých a nevidiacich , Svrčia ul., Bratislava
    4. ZŠI pre sluchovo postihnutých, Drotárska cesta, Bratislava
    5. SŠI pre SP, Hrdličkova ul., Bratislava
    6. SŠ pre telesne postihnutých, Mokrohájska 3, Bratislava.
    Výsledky: 
    Celkové umiestnenie:
    1. miesto - Spojená škola, Mokrohajská 3, Bratislava
    2. miesto - Spojená škola internátna Hrdličkova 17, Bratislava
    3. miesto - ZŠ int. pre žiakov s PR, Vlastenecké nám. 1, BA
    Naši žiaci zvíťazili v týchto disciplínach: boccia,  bowling, šach, streľba. Prvé miesto im uniklo iba v stolnom tenise. Osobitne cenným víťazstvom bolo prvenstvo vo floorbale. 
    Ďakujeme našim žiakom za reprezentáciu a tešíme sa na ďalší ročník IŠH
    • Svätý Gorazd našej žiačke Gabriele Gulyášovej!

    • Dňa 15. novembra 2013 sa naša žiačka Gabriela Gulyášová v sprievode p. uč. Capekovej na slávnostné oceňovanie, kde minister školstva ocenil žiakov, ktorí úspešne reprezentovali Slovensko na mezinárodných podujatiach. Blahoželámesmiley

      

    • IBobor 2013

    • Aj tento rok sa naša škola zúčastnila medzinárodnej online súťaže IBobor. Je to súťaž na logické a algoritmické myslenie a čitateľskú gramotnosť. Čiže kompetencie, ktoré sú v živote pre každého z nás nesmierne dôležité. Tento rok síce mali organizátori menšie technické problémy, keď dve kategórie sa museli opakovať, ale napokon to zvládli nielen oni, ale aj žiaci.
     Naši žiaci mali tento ročník veľmi úspešní, o čo sa pričinili najmä žiaci 1.stupňa základnej školy, kde až štyria dosiahli maximálny možný počet bodov. Celkovo máme 14 úspešných riešiteľov, z toho 13 prvostupniarov. Ktorí? Uvidíte, ak kliknite na obrázok v texte. 
      
     Všetkým úspešným riešiteľom ďakujeme za vzorovú reprezentáciu školy a prajeme veľa ďalších úspechov.
    • Beseda o spotrebných úveroch

    • Dňa 23.10.2013 p.uč. Furišová zorganizovala besedu so zamestnancom UniCredit Bank pánom Kafúnom na tému Spotrebné úvery. Besedy sa zúčastnili žiaci tretieho a štvrtého ročníka obchodnej akadémie. Počas besedy sa okrem iného dozvedeli informácie o histórii a vývoji banky (zistili, že vznikla fúziou viacerých bánk). taktiež besedovali o poskytovaní, splácaní a poisťovaní úverov pre fyzické osoby (jednoltivcov), ale tiež pre podnikateľov. Dozvedeli sa informácie o výhodách poskytovania úverov v rámci úrokových sadzieb a poplatkov. 

     Žiakov problematika spotrebných úverov zaujala, čo dali najavo svojimi otázkami a pripomienkami. Cieľom tejto besedy bolo umožniť žiakom spoznať učivo prostredníctvom informácií z praxe a nielen z učebnice. 

    • Návšteva filmového predstavenia v kine Mladosť (1.stup. ZŠ)

    • Dňa 6.novembra  2013 nás BIBIANA, dom umenia pre deti,  pozvala  na premietanie legendárnych animovaných filmov pre deti,  významného tvorcu svetovej animácie. Premietanie kolekcie sa konalo na počesť  nedožitých 90. narodenín profesora Břetislava Pojara, jedného z popredných predstaviteľov  českého animovaného filmu.
     Predstavenia sa zúčastnili  žiaci celého prvého stupňa a piateho ročníka ZŠ. Štyri rozprávky mali silný citový náboj. Napríklad v rozprávke „Lev a písnička“, ktorej pointou je víťazstvo umenia nad silou. Asi najzábavnejšou rozprávkou bola kreslená animácia „ Malování pro kočku.“ Kde sa maliar Honza snažil splniť želania mačiatok. Filmy sa deťom páčili a dúfame, že o rok nás pozvú zas.
    • Jadranka Maric získala 7 prvých miest!

    • V dňoch 19. a 20. októbra 2013 sa Jadranka Maric zúčastnila na medzinárodných plaveckých pretekoch v Nových Zámkoch - 19. ročník o "Pohár delfína" a 8. ročníka o "Pohár delfína pre TpŠ" M-SR pre TpŠ. Zúčastnila sa 8 disciplín, v ktorých získala  7 prvých miest - 50 m VSP, 100 m znak, 50 m znak, 200 m PP, 100 m PP, 50 m prsia, 100 m VSP - a jedno druhé miesto - 100 m prsia. Srdečne blahoželáme 
    • Svetový deň výživy – 16.10.2013

    • Pripojili sme sa k Svetovému dňu výživy, zhodnotili naše zdravé a nezdravé desiaty, ochutnali Vitakids - ochutené mlieko dodané pre našu školu firmou TESCO. Piataci absolvovali zaujímavú prednášku správnej starostlivosti o zuby v 4.A s p. uč. Hauptvoglovou a 5. 6. a 7. ročník ZŠ navštívili výstavu rozvojových krajín, nakoľko tento rok sa na svetový deň výživy kladie dôraz na boj proti hladu v rozvojových krajinách.
     Fotogaléria (klikni na obrázok) smiley
      
   • Týždeň zdravia 14. - 18.10.2013

   • Od 14.10. – 18. 10. 2013 sa v našej škole uskutočnil „Týždeň zdravia“, zameraný na zdravé jedlá, význam zdravej výživy a správneho životného štýlu. Hodnotila  a kontrolovala sa u žiakov zdravá desiata,  pripomínala sa dôležitosť konzumácie ovocia a zeleniny.  Počas tohto týždňa  sa žiaci okrem divadelného predstavenia o zdravej výžive, veľa dozvedeli i o starostlivosti o detské zúbky. Žiaci IV. A  predviedli svojim spolužiakom pripravené divadielko „ Zúbky“, v ktorom sa žiaci dozvedeli ako zubný kaz vzniká, ale i ako mu zabrániť. Pozornosť sa venovala i zdravým nápojom a ochrane zraku i sluchu pred poškodením.    
    Zaujímavou aktivitou bola „Súťaž o najväčšie a najmenšie jablko.“  Zvíťazila Zuzka zo IV. B, ktorej prinesené jabĺčko vážilo 375 g.  Najmenšiu hmotnosť- 2 gramy - malo jabĺčko Kristínky z III. A triedy. 
    Vyhodnotenie „ Týždňa zdravia “ sa uskutočnilo 21.10. 2013.  Žiaci počas tohto týždňa získali nielen vedomosti, ale za preukázané aktivity si odnášali i malý darček.
     
    Fotogaléria TU
   • Rozvojový deň

   • Dňa 17.10.2013 sme sa s triedami ZŠ – V.A, VI.A a VII.A pripojili k podujatiu z príležitosti Svetového dňa boja proti chudobe návštevou výstavy Rozvojový deň v Starej Tržnici. Najviac nás asi zaujala africká rytmická hudba so zhudobnenými plechovkami, vedierkami, paličkami a pod. Tiež nás prekvapili hračky a ozdoby afrických detí z materiálov, ktoré u nás putujú do odpadu. Alebo škola v kufri pre 800 detí. Niekomu sa ušlo z ochutnávky netradičného gruzínskeho jedla. Hosť z Guany nám vysvetlil výrobu čokolády. Poniektorí vyhrali menšie ceny, skúšali umelé dýchanie na „Ančí“ a nakreslili krásny plagát žirafy, ktorý poputuje deťom do Afriky a snáď ich poteší. Pri práci na posteri sme viacerí pochopili ako sa máme dobre, u nás na Slovensku. Ďakujeme p.uč. Ladičkovskej, Labudíkovej, Hlobeňovej, Lukášovi a p. šoférovi.
    Fotogaléria TU
   • BÁBKOVÉ DIVADLO SLNIEČKO

   • 15.10. 2013  sme v našej škole privítali bábkové divadlo SLNIEČKO. Bábková hra „HUGO A JEHO SLADKOSTI “ bola  zameraná na zdravú výživu a vzťah detí k zdravému životnému štýlu. Pútavý príbeh  plný zábavy  a poučenia doplnili veselé básničky i naživo hrané piesne, v ktorých zaznela gitara,  klavír i akordeón. Interaktívne bábkové predstavenie bolo súčasne jednou z aktivít TÝŽDŇA ZDRAVEJ VÝŽIVY  v  našej škole.

    Fotogaléria  (klikni na obrázok)

   • Study & Career Fair - 17. ročník veľtrhu Akadémia®&Vapac®

   • Tak ako každý rok, aj tentoraz sme sa zúčastnili exkurzie, ktorej cieľom bolo spoznať ponuku študijných programov jednotlivých vysokých škôl a univerzít, tak na Slovensku ako aj v zahraničí. Návštevy výstaviska v NTC – Aegon aréne sa zúčastnili triedy 4.G, 4.OA a 1.SVC v sprievode p.uč. D. Capekovej a D. Ištokovej.

    Žiaci počas výstavy navštívili stánky rôznych vysokých škôl/univerzít. Veľtrh im pomohol zistiť základné informácie o vysokých školách, ktoré by v budúcnosti chceli navštevovať (napríklad informácie o prijímacích skúškach, o ponuke odborov štúdia, o podmienkach štúdia pre handicapovaných, ale aj o výške školného). Návšteva veľtrhu posunula študentov v rozhodovaní, kam ísť, iných zas nasmerovala na správnu cestu.

    Po návrate, žiaci spoločnými silami vytvorili nástenku o ponuke študijných programov vysokých škôl.

    Fotogaléria TU

   • Deň mlieka

   • Dňa 30.9.2013 sme si na našej škole pripomenuli Svetový deň mlieka v školách prezentáciou a ochutnávkou našich kvalitných slovenských výrobkov Zvolenskej mliekárne a mliekárne Kozí Vŕšok v Liptovskej Teplej. Chceme sa týmto poďakovať všetkým obetavým ľuďom, ktorí sa o toto podujatie pričinili, zvlášť mliekárňam a  Mgr. Melišovi za náročnú a pútavú prezentáciu a ochutnávku ovčích a kozích jogurtov a syrov, ktorou dokázal zaujať aj malých aj veľkých. O výrobky bol záujem a dozvedeli sme sa množstvo zaujímavých a užitočných informácii týchto slovenských špecialít.

    ĎAKUJEME.

    Fotogaléria TU

   • Zdravá škola - Svetový deň srdca

   • 29. septembra 2013 si pripomíname SVETOVÝ DEŇ SRDCA, ktorý podporujú organizácie WHO, Svetová federácia pre zdravé srdce (WHF) a UNESCO. Zúčastňuje sa ho každoročne viac ako 100 krajín sveta.
    Dôležitosť starostlivosti o naše srdce sme si v našej škole pripomenuli zaujímavými  aktivitami. Zamýšľali sme sa nad tým, ako si udržať svoje srdce zdravé, ktoré potraviny sú pre srdce prospešné, a aký potrebný je  šport a pohybové aktivity.
    K tejto téme žiaci spoločne zhotovili plagát. V prezentácii o srdci a krvnom obehu sa štvrtáci dozvedeli ako pracuje srdce, o prúdení krvi v cievach, a tiež o krvných skupinách.
    Pretože srdce je základom nášho života, mali by sme sa o neho dobre starať. Dodržiavať zdravý životný štýl s pestrou, vyváženou stravou, je tým najlepším spôsobom, ako si udržiavať svoje srdce zdravé.
    Celá fotogaléria TU
   • Noc výskumníkov

   •  

    Piatok 27.9.2013 si sympatizanti vedy prezreli nové i staré zaujímavosti rôznych vedných disciplín: biológie, fyziky, chémie, matematiky, informatiky, ekonomiky a pod. Vyskúšali svoje vedomosti aj zručnosti, objavovali objavené, skúmali nepoznané. Ponuka bola bohatá, nestihli sme ani fotiť, až na pár záberov. Musíme pochváliť aktívnych návštevníkov, zvlášť p. uč. Wefersovú, ktorá bola bezkonkurenčne  najaktívnejšia a v pohode sa dorozumela na Slovensku po nemecky.smiley

    Fotogaléria: TU

   • Materská škola v dopravnom múzeu

   • Vo štvrtok 26.9.2013 sme s deťmi navštívili Dopravné múzeum v Bratislave. Zážitkom pre nich nebola len samotná návšteva múzea, ale aj to, že sme sa tam dopravili autobusom. V praxi si tak overili pravidlá bezpečného cestovania a videli množstvo rôznych dopravných prostriedkov. V múzeu sme ich potom mohli porovnať s ich dávnymi predchodcami. Mohli sme sledovať vývoj automobilov, motocyklov, bicyklov a predchodcov vlakov – parné stroje. Deťom sa výlet veľmi páčil a plný zážitkov sme sa vracali naspäť do škôlky.

   • Pinocchio

   • V stredu ,18.septembra 2013, navštívil deti MŠ a 1. stupňa ZŠ ich dobrý kamarát ujo Palešic. Prišiel medzi deti s novým predstavením Pinochio. Vybrané deti sa premenili na rozprávkové postavy a zahrali spolužiakom veselý a poučný príbeh o drevenom chlapčekovi. Rozprávka sa všetkým páčila, ujo im prisľúbil ďalšiu peknú rozprávku. Už teraz sa všetci na ňu tešíme. 

   • ASTEORID, KTORÝ OHROZUJE NAŠU ZEM

   • V pondelok 16.9.2013 sme sa mali opäť možnosť dozvedieť niečo nové o našom vesmíre. Dr. Kornoš z matematicko-fyzikálnej fakulty UK nám zaujímavo odprezentoval asteroid, ktorý momentálne najviac ohrozuje našu Zem a aké máme možnosti záchrany. Bez matematiky sa to veru nezaobíde!

     
   • 6.A a DOPRAVNÉ MÚZEUM

   • V „nešťastný“ piatok 13.9.2013 sme sa vybrali v rámci dopravnej výchovy a dejepisu do dopravného múzea. Naozaj šťastne sme sa tam dostali napriek všetkým bariéram, ktoré nás po ceste sprevádzali, kým sme prišli k bezbariérovej rampe a po mačacích hlavách celí vytrasení až hore. Kvalitný vozík vydržal, a tak sme si mohli všetci pozrieť nádherné exponáty a vypočuť pútavý výklad, ktorý by sa dal počúvať ešte ďalšie dve hodiny. Šiestaci skonštatovali, že najspokojnejšia bola p. uč. Kitnerová a zaujímala sa nielen o blýskavé červené autíčko, ale aj o železné monštrum poháňané uhlím, prvé pásové fordy, úplne novučký partizánsky vlak rekonštruovaný až v Holandsku a mnoho ďalších unikátov. Dokonca sme stihli aj obed a vrele odporúčame hlavne starším.

    Fotogaléria TU