• Celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka základných škôl - Testovanie 9-2022

• Testovanie
      Predmet
      T9
      riadny termín
      6. 4. 2022
      (streda)
      matematika, slovenský jazyk a literatúra
      T9
      náhradný termín
      21. 4. 2022
      (štvrtok)
      matematika, slovenský jazyk a literatúra

Pre koho testovanie určené:
      žiakom 9. ročníka ZŠ v SR s vyučovacím jazykom slovenským, maďarským a ukrajinským, vrátane žiakov so zdravotným znevýhodnením (okrem žiakov s mentálnym postihnutím)

Ciele testovania:
      • získať obraz o výkonoch žiakov pri výstupe z druhého stupňa ZŠ (ISCED 2) a monitorovať úroveň ich pripravenosti na ďalšie štúdium (ISCED 3)
      • porovnať výkony jednotlivých žiakov a škôl
      • poskytnúť školám, decíznej sfére a širokej odbornej verejnosti spätnú väzbu o úrovni vedomostí a zručností žiakov v testovaných predmetoch, ktorá napomôže pri skvalitňovaní vyučovania

Aké predmety sa testujú:

• slovenský jazyk a literatúra, maďarský jazyk a literatúra, ukrajinský jazyk a literatúra, slovenský jazyk a slovenská literatúra,
      • matematika

Aký rozsah učiva sa testuje:
      Testuje sa učivo, ktoré sa preberá na II. stupni ZŠ – od 5. ročníka - do polovice 9. ročníka ZŠ.

Aké náročné sú úlohy:
      Úlohy v teste sú zaradené do troch úrovní:

1. Zapamätanie a porozumenie – jednoduché myšlienkové operácie, priraďovanie, zoraďovanie, triedenie, porovnávanie.
      2. Špecifický transfer – vyžadujúce zložitejšie myšlienkové operácie, aplikáciu vedomostí – indukciu, dedukciu, vysvetľovanie, dokazovanie a pod.
      3. Nešpecifický transfer – zložitejšia aplikácia vyžadujúca tvorivý prístup, riešenie problému, hodnotenie a pod.

Akého typu sú testy T9 a aká je ich očakávaná úspešnosť:
      Sú to testy relatívneho výkonu, tzv. NR testy – norm-referenced (rozlišujúce). Výkon žiaka sa porovnáva s výkonom ostatných žiakov, ktorí riešili ten istý test. Úspešnosť jedného žiaka závisí od neúspechu ostatných žiakov. Očakávaná priemerná úspešnosť žiakov je 50-60 %.

Rozdiel medzi percentom a percentilom:
      Kým percento vyjadruje úspešnosť žiaka dosiahnutú v teste, percentil vyjadruje v percentách dosiahnuté poradie žiaka v celej populácii testovaných deviatakov na Slovensku.

Povolené pomôcky: kalkulačky, rysovacie pomôcky, modré alebo čierne guľôčkové pero
       Zakázané pomôcky: mobilné telefóny, výpisky, študijné materiály, učebnice a pod.

Náhradný termín:

• 21. a 22. apríl 2022 (štvrtok, piatok) v krajských mestách,
      • pre žiakov, ktorí sa z objektívnych dôvodov nemohli zúčastniť riadneho termínu.