• Potulky po starej Bratislave

      • Posledný školský týždeň je pre žiakov i učiteľov menej o učení a viac o zábave. My sme ju poňali po našom a jeden deň sme venovali potulkám po starej Bratislave.Čo všetko sme videli? Naše potulky mali niekoľko etáp.
        1. etapa: Od Mosta SNP  k DÓMU SV. MARTINA (stručný architektonický vývoj, najznámejšie kultúrne skvosty – Donner, kaplnka sv. Almužníka)
        2. etapa: ACADEMIA  ISTROPOLITANA
        3. etapa: FRANTIŠKÁNSKY  KOSTOL (najstaršia gotická pamiatka, najvzácnejšie: presbytérium)
        4. etapa: BUDOVA  UHORSKÉHO  SNEMU – dnes UNIVERZITNÁ  KNIŽNICA - Slávny prejav Ľ. Štúra o zrušení poddanstva
        ROZCHOD -  Hviezdoslavovo námestie
         
        PhDr. Daniela Capeková
      • Poníky pre materskú školu

      • Z finančnej podpory Nadácie Tesco, ktorú sme vyhrali v programe “Vy rozhodujete, my pomáhame“ sme koncom školského roka dvakrát privítali poníky FB, Falca a Delyho. Poníky deti do sýtosti povozili, a aby vydržali  cestu domov ponúkli sme im maškrty vo forme mrkvy či jablka.
        Mária Buchholcerová
      • Deň diverzity - Dobročinný predajný trh

      • Snaha učiť sa a získať aj iné vedomosti ako na bežnom vyučovaní očarila viacerých zamestnancov PwC. Preto sa rozhodli odmeniť a podporiť našu školu ešte viac.
        Dňa 30. mája 2019 bol na Slovensku Deň diverzity. Tento deň naša škola oslávila práve spolu s nimi a spropagovali sme v ich spoločnosti našu kooperáciu a úspechy našich žiakov. 
        Pri tejto príležitosti pre nás zorganizovali Dobročinný predajný trh v priestoroch ich firmy. Zúčastnili sme sa ho so žiakmi obchodnej akadémie. Ponúkali sme výrobky, ktoré počas vyučovania a aj vo svojom voľnom čase vyrábali naši žiaci i učitelia a vychovávatelia. Páčili sa hlavne zvieratká z látky (brošne) a ozdobné štipce vyrábané žiakmi z druhého stupňa s pani učiteľkou Kabovou, potešili aj veselé ozdoby od žiakov z prvého stupňa s podporou ich vychovávateľov počas poobedných aktivít. Ako odmena pre zúčastnených kupujúcich naše výrobky poslúžili balíčky s lineckými koláčikmi, ktoré žiaci pripravili s pani učiteľkou Labudíkovou. Najzaujímavejšie boli ručne vyrábané ozdoby od pani učiteľky Partikovej a žiačky Rebeky Orbanovej. Rebeka v domácom prostredí špeciálnou technikou vyrobila vianočné gule vo farbách firmy PwC. Tie poputujú na ich firemný vianočný stromček. Rebeka navyše precízne na drevené doštičky pribila klince v tvare symbolov našej spojenej školy a firmy PwC a príslušnými farebnými nitkami ich vyplietla tak, aby  prepojila našu úspešnú spoluprácu. Venovali sme ich zamestnancom firmy ako úprimné poďakovanie za ich snahu podporiť nás.
        Zamestnanci PwC tiež pridali ruku k dielu a pripravili viacero labužníckych pochutiniek venovaných do dobročinného predaja.
        Výťažok z celého predaja bol obrovský a maximálne prekonal odhady. Firma PwC  ho navyše ešte dvojnásobne navýšila! 
        Financie samozrejme zabezpečia lepšie podmienky našich žiakov počas vyučovania.
         
        Veľmi pekne ďakujeme všetkým, ktorí sa akcie zúčastnili, nelenili a prispeli tak na našu spoločnú dobrú vec. Keď sa spojíme a zapojíme svoju silu a chuť posunúť sa, dosiahneme veľmi veľa!
         
        V budúcom školskom roku v spolupráci budeme pokračovať. Žiaci obchodnej akadémie  budú od septembra pokračovať vo vzdelávaní. Teraz ich lektori podučia v menežérskom účtovníctve. Tešíme sa na nové výzvy!
         
        Mgr. Terézia Hlobeňová
      • Vzdelávací FIA program - záverečné skúšky

      • Aj v pomaly končiacom školskom roku sme nadviazali na spoluprácu so spoločnosťou PwC.  Naši druháci a tretiaci z obchodnej akadémie absolvovali vzdelávací FIA program (základy účtovníctva), ktorý odučili zamestnanci PwC. FIA program je celosvetovo uznávaný certifikovaný program britskej asociácie ACCA združujúcej profesionálnych účtovníkov.
        Cyklus školení na našej škole prebiehal od októbra 2018 a skončil sa v apríli 2019 online skúškou v angličtine. Výsledkom je úspešné zvládnutie skúšky niektorých študentov a tým získaný certifikát z účtovníctva FIA. Tento certifikát prináša žiakom možnosť kvalitne sa zamestnať na finančných oddeleniach medzinárodných firiem, prípadne v ich servisných centrách. Je to výborné pre štart ich pracovnej kariéry. Získavajú tak výhodu oproti iným kandidátom pri výbere zamestnania, keďže mnohí zamestnávatelia tento certifikát poznajú, prípadne ho od svojich zamestnancov vyžadujú.
        Zvládnuť skúšky nebolo jednoduché. Zúčastnili sa ich tí, ktorí sa poctivo pripravovali a dobre zvládli skúšku na nečisto. 
        Do úplného konca sa prepracovali traja najlepší: Veronika Vjatráková, Rebeka Orbanová a Michal Žiak. Všetkým trom srdčne gratulujeme!
         
        Mgr. Terézia Hlobeňová
      • Hrad Devín

      • Dňa 25.6. sme so žiakmi druhého stupňa navštívili majestátny hrad, ktorým sa môže Bratislava chváliť – Hrad Devín. Vďaka pani učiteľke Kittnerovej sme mali zabezpečený aj kvalitný a pútavý historický výklad. Ešte pred samotnou prehliadkou sme sa poprechádzali po nábreží Dunaja a Moravy, kde sme si tak isto vypočuli historické pozadie tohto vzácneho miesta a mohli sme sa preniesť v čase do obdobia rytierov, kráľov a poddaných. Bol to nádherný deň plný spomienok, otázok a odpovedí, krásnych výhľadov a zvedavých pohľadov. Výlet sme ukončili v neďalekom bufete, kde sme sa v tento slnečný a horúci deň schladili a doplnili tekutiny.
                   Mgr. Mária Kabová
      • Hry v Bory Mall

      • V priebehu pár dní (14. 6. a 19. 6. 2019) žiaci prvého stupňa (Pr.r. A, Pr.r. B, 1.A) išli vyskúšať svoje pohybové schopnosti na detské ihrisko, v obchodnom centre BORY MALL. Tam preliezali, behali, šplhali a prekonávali rôzne prekážky. Domov síce prišli unavení, ale veľmi spokojní.
                                                                                                
        Mgr. Eva Guzikiewiczová
      • Rozlúčka s predškolákmi

      • Končí sa ďalší školský rok. Všetci sa tešíme na dni plné oddychu a zábavy. Lúčime sa s našimi predškolákmi a prajeme im veľa šťastia a úspechov v škole.
         
         
      • ŠKD - Sloboda zvierat

      • Dňa 11., júna 2019 sme s deťmi zo ŠKD navštívili útulok pre zvieratká "SLODOBA ZVIERAT" neďaleko našej školy. Deti mali možnosť vidieť koľko zvieratiek - psíkov je opustených a v útulku našli svoj druhý domov, kde sa o nich s láskou starajú dobrí ľudia. Tiež sa dozvedeli, že aj zvieratká sa dajú adoptovať dobrými ľuďmi, ktorí si ich zoberú domov a zodpovedne sa o nich starajú. Dajú im domov, lásku a všetko čo zvieratká potrebujú, aby boli spokojné a šťastné.
        Zobrali sme si šiestich psíkov a išli sme ich vyvenčiť do neďalekého mestského lesa. Deti sa mohli na vlastné oči presvedčiť, že aj psík je živá bytosť, má svoje potreby, rôzne povahy a nie je to len hračka pre zábavu. Deti doniesli psíkom rôzne pamlsky. Pre psíkov to bola veľká radosť, tak ako pre deti chutná zmrzlinka. Šantenie nemalo konca. Veľmi ťažko sme sa lúčili a preto sme psíkom sľúbili, že ich čoskoro navštívime zas.
        Spolu s deťmi sme darovali útulku veľmi peknú knižku ako sa správne a zodpovedne starať o psíka s názvom "Moja prvá knižka o psoch", kde sme napísali venovanie za našu školu.
         
        p. vychovávateľka Marta Chalupková
      • Výchovný koncert - Dychové nástroje v hudbe aj v nás

      •     Posledná hudobná aktivita v tomto školskom roku prišla dva týždne pred jeho ukončením. Žiakov druhého stupňa ZŠ a III.G triedy SŠ navštívili na pôde školy známi slovenskí jazzmani Erik Rothenstein a František Báleš. V priebehu výchovného koncertu nám interaktívne predstavili niekoľko dychových hudobných nástrojov, a síce zobcovú a priečnu flautu, klarinet, altový saxofón a napokon barytónový saxofón s najhrubším zvukom. Zvukové rozdiely sme mohli porovnávať na ľudovej  piesni Dínom dánom.
           Do školy vniesli veselú predprázninovú energiu, akú práve hudobníci dokážu vniesť, za čo ďakujeme hudobníkom i Hudobnému centru v Bratislave, ktoré nám ich návštevu sprostredkovalo.
                                                                                                                                          PaedDr. Daniela Bauerová
      • MDD na Partizánskej lúke - Železnej studničke

      • Deň detí, ktorý každoročne pripadá na 01.06. sme tento rok oslávili inak ako po minulé roky. Nakoľko sa tento rok nekonali oslavy na Kačíne, usporiadali sme dňa 07. júna MDD na Partizánskej lúke - Železnej studničke. Pripravili sme pre všetkých žiakov pátraciu hru, kde formou indícií hľadali stratený poklad prvého riaditeľa školy Mokráča. Po absolvovaní hry sme grilovali špekačky, prišli aj hasiči z DHZO Bratislava - Dúbravka, ktorí ukázali svoju techniku a deti si vyskúšali, aké je to byť aspoň na malú chvíľu pravým hasičom. Zábavné dopoludnie sa nieslo v priateľskej atmosfére. Učitelia, asistenti aj žiaci aspoň na pár hodín zabudli na školské povinnosti a zabavili sa v srdci prírody. Obrovské ďakujem patrí celému organizačnému tímu, vedeniu školy, DHZO Bratislava - Dúbravka a samozrejme aj detičkám a teenagerom, ktorým sme spríjemnili chvíle.
        Lukáš Richter
      • Ďalší bronz pre Novinárov tretieho tisícročia

      •    V „pobočke rodinného typu“ Miestnej knižnice Bratislava-Petržalka na Prokofievovej ulici sa v stredu 12. júna 2019, uskutočnilo vyhodnotenie už 23. ročníka súťaže školských časopisov s názvom Život našimi očami – Novinári tretieho tisícročia. Tento rok sa súťaže zúčastnilo 14 škôl – 10 základných a 4 stredné.

           Okrem nášho Mokyho, ktorý súťažil so stredoškolskými časopismi, sa spomedzi stredných škôl zúčastnili ešte študenti zo SPŠ strojníckej z Fajnorovho nábrežia s časopisom Číslo päť, študenti ubytovaní v Školskom internáte pri SOŠ technickej na Vranovskej ulici s časopisom Reflekt a gymnazisti z Pankúchovej ulice s ich časopisom The GymPaBA Times.

        Časopisy boli viac i menej profesionálne (spomedzi tých „lepších“ spomeňme, samozrejme, okrem nášho Mokyho, časopis našich rovesníkov zo Spojenej školy Tilgnerova s názvom Tilgnerka (ktorý by s prehľadom mohli predávať aj v novinových stánkoch), ktorý sa však zapojil do kategórie základných škôl, keďže sa na ňom v hojnej miere podieľali aj druhostupniari), ich tvorcovia si z úst poroty, zloženej z grafického dizajnéra Mgr. art. Jakuba Lysého a novinárok Mgr. Silvie Tannhauserovej a Mgr. Evy Sládkovej, predsedníčky poroty, vypočuli všemožné chvály, ale aj kritiku, a mohlo sa prejsť k samotnému vyhodnoteniu súťaže.

           Po minuloročnom úspechu v podobe tretieho miesta medzi stredoškolskými časopismi a ocenenia Skokan roka v rovnomennej kategórii sa nám tento rok podarilo „bronzový“ úspech zopakovať, aj keď sme sa pre nedostatok účastníkov (alebo pre vysokú kvalitu všetkých časopisov?) museli oň podeliť so študentmi z „Fajnorky“. Druhé miesto si odniesli študenti gymnázia na Pankúchovej a pomyselné zlato získala mládež z Vranovskej so svojím Reflektom.

           Ku nášmu Mokymu porotcovia nemali veľa výčitiek, ocenili našu novú rubriku Kalendár osobností 2019 (Nesnaž sa zapadať, keď Tvojím osudom je vynikať!), ktoré aj napriek svojmu postihnutiu boli v živote mimoriadne úspešné. Vytkli nám akurát menšiu chybu, kalendár vyšiel v májovom Mokym (bola tam iba jeho prvá polovica), a nepoukázali sme na to, že tá druhá vyjde v ďalšom Mokym. Ďalšie vytknuté chyby boli  chýbajúce „medzititulky“ v dlhších článkoch (tak, ako to môžeme vídať v „profi“ tlačových médiách) a občasná chaotická kombináciu obrázkov a textu.

           Ďakujeme aspoň takto na diaľku porote za prínosné hodnotenie, a tešíme sa aj o rok! J

                                                                                                                             Matej Horváth, III.G, šéfredaktor časopisu Moky 3

      • Čo všetko sme sa naučili

      • Na záver roka žiaci z 3.A triedy pripravili pre svojich rodičov malé prekvapenie. Na hodinách Informatiky sa toho veľa naučili, pracovať s textom, s obrázkom, ako pripraviť prezentáciu. Vybrali si tému, zohnali si materiály a spracovali do svojej prvej prezentácie. Dňa 11. 6. 2019 pozvali svojich najbližších, aby im predstavili svoje práce. Všetci prezentovali suverénne, aj keď tréma určite nejaká bola. Každý žiak, žiačka mali v publiku svojho povzbudzovateľa. Bola to krásna bodka za týmto školským rokom.
         
        Fotoalbum TU
        PaedDr. Marta Frindrichová
      • Beseda s lodným kapitánom kpt. Konstantinom Kopinom

      • Pán kapitán začal svoje rozprávanie prierezom histórie plavby, vznikom a funkciou plavidiel. Ich užitočnosťou pre potreby človeka.
        Mali sme možnosť nahliadnuť do tajomstiev námorníckeho života, opísal nám krásu ale i náročnosť tohto povolania. Zároveň sme mali k dispozícii veľa farebných obrázkov, na ktorých sme mohli názorne vidieť rozdiely medzi plavidlami. Námorné bojové lode, lietadlové lode, lode ako nemocnice, humanitárne, hasičské a policajné plavidlá, remorkéry, tankery, minometky, trajekty, najväčšie a najdrahšie výletné lode sveta, ponorky a iné.  Vysvetlil nám z čoho sa lode vyrábali a vyrábajú, aké sú pravidlá a rozdiely medzi plavbou námornou a riečnou.
        Na záver vysvetlil povinnosti a náplň práce kapitána, námorníkov, strojníkov, kadetov a ostatných členov posádky.
         
        Fotoalbum TU
         
        p. vychovávateľka PaedDr. Mária Annunciata Schönwälder
      • Privítanie predškolákov

      • Stalo sa už tradíciou, že na našej škole vítame budúcich prípravkárov slávnostným spôsobom.
        Nebolo tomu inak ani 29.5.2019, keď sen o rozprávkovej škole sa pre šesť detí z našej a 3 z iných materských škôl stal skutočnosťou. Spolu s rodičmi a pani učiteľkami z MŠ, zavítali do našej školy do Prípravného ročníka A. Pani učiteľka Eva Guzikiewiczová pripravila pre deti hravú hodinu plnú zábavy a zaujímavých úloh, v ktorých si precvičili svoje vedomosti , zručnosti i schopnosti.
        Privítanie v škole bol bohatým kultúrnym zážitkom pre všetkých zúčastnených, no najmä pre predškolákov, ktorí si odniesli z školy nielen nové nezabudnuteľné zážitky, ale aj malé darčeky a diplomy. Už teraz sa tešia na september, kedy budú do školy kráčať s úsmevom a radosťou.   
         
        PaedDr. Valéria Stašiaková
      • „REFRESHDAY 2019“

      • Spojená škola na Mokrohájskej ulici 3 v Bratislave v spolupráci s Občianskym združením „Pre našu školu“ a so spoločnosťou Siemens Healthineers Slovakia v piatok 31. 5. 2019 zorganizovala dobrovoľnícky deň pod názvom „REFRESHDAY 2019“ (pre pamätníkov „pracovná sobota“ smiley).  
         
        Celý článok TU.pdf
         
        Ján Smriga, 3.G
      • Štúrov Zvolen, 33. ročník celoslovenskej súťaže v rétorike

      •    Rétor nie je herec, neprežíva, ale argumentuje, je to civilný človek, ktorý nám posúva istý problém, navrhuje riešenia a argumentami nás presviedča o svojom názore. Takto nejako predseda poroty Mgr. art. Andrej Turčán predstavil, ako má vyzerať pravý rétor.
          Vo Zvolene sa 4. a 5. júna 2019 stretla cca päťdesiatka súťažiacich v troch súťažných kategóriách, našu školu reprezentoval Jonatán Pavelka z II.G. Predstavil sa v 1. kole témou Šach ako prostriedok na získavanie priateľstiev. Zazneli aj ďalšie témy - Dokonalosť, Vďačnosť, Rasizmus - trend mladých, Nemám čas, Moc, Čo to znamená byť ženou, Doba plastová, Demokracia a iné... V druhom kole si súťažiaci témy žrebovali, Jonatán si vyžreboval tému Nepílme si konár pod sebou – životné prostredie u nás, ďalšími boli témy Slovensko – svet talentov, vyhlásenie športovca roka, Deti sú našou budúcnosťou, Konferencia pre ľudské práva, Oslava Dňa matiek, Otvorenie knižnice, Oslava 50tich narodenín matky, Otvorenie hudobného festivalu, Medzinárodný deň ... (podľa vlastného výberu) či Slávne osobnosti.
          Podujatie bolo mimoriadne obohacujúce – získali sme nové kontakty, inšpiráciu, hlbšie sme prenikli do umenia rečníctva v rámci workshopu Štrnásta komnata slova s pánom režisérom Turčánom, zažili sme bohatý kultúrny program – navštívili sme Zvolenský zámok, prehliadku hodnotnej expozície Slovenskej národnej galérie so sprievodkyňou, videli sme vystúpenie skupiny historických stredovekých tancov a mnohé iné. Jonatánovi blahoželáme a prajeme veľa úspechov!
                                                                                    
                                                                                                                                PaedDr. Daniela Bauerová
      • Privítanie predškolákov

      • Dňa 29. mája 2019 sa na našej škole vítali budúci prváci. Deti prišli s rôznych škôl ako aj z nášho predškolského zariadenia. Oboznámili sa so školou a ukázali svoje schopnosti. Všetci odchádzali spokojní.
         
        Mgr. Eva Guzikiewicová
      • Tvorivé dielne v ÚĽUVe      

      • Spoznávať  tradičné spôsoby  ľudovej umeleckej výroby, zoznámiť sa s technikou  práce so šúpolím, drôtom, hlinou i  maľbou na sklo umožňuje  Regionálne centrum remesiel ÚĽUV v Bratislave.  Žiaci 1. stupňa ZŠ ho navštívili v dňoch  dňoch 23.5.  a  28.5. 2019. Prostredníctvom zážitkových a vzdelávacích aktivít si  osvojili  históriu remesla, oboznámili sa s prírodnými materiálmi a pracovnými nástrojmi a vyskúšali si jednoduché remeselné techniky. Z každej dielne, ktorú absolvovali, si žiaci priniesli krásny výrobok.
        Mgr. E. Guzikiewiczová, Mgr. J. Hauptvoglová
      • Nezabudnuteľný výlet do Dubnice nad Váhom a Trenčína

      •    Deň detí sme tento raz oslávili vo veľkom štýle, a síce návštevou Základnej školy sv. Dominika Savia v Dubnici nad Váhom, ktorá organizovala v posledný májový deň 2019 tradičnú celoškolskú súťaž  domácich talentov. Pozvanie k účasti prišlo zo strany saleziánky a tamojšej učiteľky Ing. Gabiky Bauerovej. Vystúpenie nášho gitarového krúžku v zložení Lucia Husárová III.G, Matej Horváth III.G, Kristína Froncová I.G, Jaromír Walter I.G bolo prekvapením a zlatým klincom na záver podujatia. V rámci následnej besedy pre žiakov 7., 8. a 9. ročníka sa naši žiaci bližšie predstavili, porozprávali o škole, svojich snoch i ambíciách. Obohacujúce bolo i predvedenie 3. dejstva hry Antigona členom dramatického krúžku Samuelom Bérešom z III.G, ktorý do divadelnej interakcie zapojil i dve tamojšie siedmačky, Broňu a Táňu. Naše piesne a divadlo natoľko zaujali, že si nás pozvala i p. učiteľka a deti zo školského klubu, ktoré nám predviedli svoju pieseň a my, na oplátku, sme si s nimi zahrali, zaspievali, požičali im naše pravé benátske masky a nacvičili improvizované divadielko.
           V rámci predmetu Umenie a kultúra sme si dopriali dvojitú dávku. V piatok dvojhodinovou návštevou Dubnického kaštieľa a architektonického skvostu s názvom Grotta (umelá jaskyňa) s drevenou vyhliadkovou vežou s podrobnou súkromnou prehliadkou. V sobotu na Deň detí exkurziou do národnej kultúrnej pamiatky Stredného Považia - Trenčianskeho hradu. Po dvojhodinovej prehliadke so sprievodcom sme boli už natoľko „intelektuálne vyčerpaní“, že nás dokázala zachrániť iba výborná pizza a zmrzlina na námestí mesta Trenčín.
          Veľké poďakovanie patrí pani riaditeľke ZŠ v Dubnici Ing. Monike Pastierikovej za to, že nám umožnila za nulové náklady prenocovať na pôde školy, rovnako Gabike za materinské prijatie, láskavú dvojdňovú starostlivosť a bohatý nezabudnuteľný program.
                                                                                                                                         PaedDr. Daniela Bauerová
      • Umenie a kultúra v praxi – Tajný denník Adriana Mola

      •    Skvelý anglický humor a svojrázny pohľad tínedžera Adriana na ľudí a na svet sú dva plusy denníkového románu Sue Towsendovej – Tajný denník Adriana Mola. Adrian je bežný chlapec v puberte, ktorý sa musí vyrovnávať s rôznymi problémami, neverou matky a rozpadajúcim sa vzťahom rodičov, prvým citovým vzplanutím ku spolužiačke Pandore...
           Román si za predlohu pre dramatické spracovanie vybrali herci divadla Ludus v hlavnej úlohe s Dávidom Hartlom.  Žiaci celého 2. stupňa si hru vychutnali ku dňu detí 30. mája 2019 v divadle L+S. Odporúčame vidieť!
           A čo bolo najvtipnejšie? Tu je niekoľko odpovedí žiakov 8. ročníka.
        • Keď volali pohotovostného doktora kvôli Adriánovým vyrážkam.
        • Vtipné bolo, keď Adrian prišiel za starým Bertom a on sa ho vždy zľakol.
        • Keď sa Adrianov otec neustále vypytoval: Kde mám cigarety?
        • Keď psovi dávali na pitie vodku.
        • Keď sa pán Lukas – milenec Adrianovej matky, schovával v chladničke. 
        • Keď si Adrian musel izbu 4krát premaľovať, pretože je mal pokreslenú a raz si ju natrel dočierna.
        Keď pán Bert (starček, ktorému Adrian pomáhal prežívať starobu) otravoval Adriana kvôli cigaretám a on mu ich kúpil ako darček na Vianoce.
        • Zasmial som sa na tom, keď Adrianov pes ukázal prostredník.
        • Keď si Adrian a Pandora na protest obliekli červené ponožky a skandovali: Nie sme šachové figúrky.

         

                                                                                                                                 PaedDr. Daniela Bauerová

      • KRAJSKÉ KOLO CHEMICKEJ OLYMPIÁDY

      • Naši žiaci 1.G triedy, Matej Bořuta, Andrej CvečkaDaniel Kaprálik sa v piatok 17.5.2019 zúčastnili krajského kola chemickej olympiády. Konkurencia naozaj veľká, v bratislavskom kraji súťažili so žiakmi strednej školy pre mimoriadne nadané deti, chemickej priemyslovky či prírodovedných nadšencov z Grosslingovej a ostatných gymnázií prvých a druhých ročníkov v rovnakej kategórii C.
        Boli úspešní riešitelia, zo 43 súťažiacich obsadili 11, 1324. miesto s úspešnosťou 76,5%, 75% a 64%. Je to nečakaný úspech, nakoľko sa dvaja z nich rozhodli vyskúšať účasť na olympiáde len asi pred mesiacom. Všetci sú prváci, súťažilo sa v jednej kategórii s druhákmi. Zvládli samostatne praktickú časť (120 min.) aj teoretickú časť (120 min.), ktorá pozostávala z vybraných kapitol 1. a 2. ročníka. Môžeme byť na nich hrdí. 6.6 si vyzdvihnú na PfUK diplomy.
        Blahoželáme a o rok skúsime znova ako druháci.smiley
        Mgr. Zuzana Sadleková
      • Umenie a kultúra v praxi – Mia a biely lev

      • No podľa mňa si super šialená, Mia, takže kto iný by to mal zvládnuť, ak nie ty!
        Vždy choď za svojím snom, zachráň ho, Mia!
        Nemôžeš zmeniť svet!
        Ako ťa môžem zachrániť? Som ešte dieťa!
        Mala si pravdu, Mia, môžeš zmeniť svet, ty ÁNO!
         
           Vďaka tomu, že na škole prebiehali maturitné skúšky, sme si my ostatní, žiaci 2. stupňa ZŠ a žiaci SŠ, mohli trochu kultúrne „vyhodiť z kopýtka“. V mimoriadnom doobedňajšom čase sme  naplnili bezbariérovú sálu K2 kina Lumiére a nechali si premietnuť jeden z  najnovších filmov francúzskej produkcie Mia a biely lev.
           11-ročná tvrdohlavá Mia dostane malé biele levíča, ktoré si ju na prvý pohľad zamiluje. Levíča dostane  meno Charlie. Lev rastie a priateľstvo s Miou sa utužuje natoľko, že celá rodina tŕpne, aby sa niečo nestalo. Mia odchádza preč za vzdelaním, lev natoľko trpí, že prestane jesť a umývať sa. Mia sa vráti domov a sľúbi mu, že ho už nikdy neopustí. Mia však zistí hroznú vec – jej otec chová levy na to, aby ich následne predával lovcom, ktorí ich beztrestne, pre vlastné potešenie, zabíjajú. Mia sa vyberie na nebezpečnú cestu, ktorej cieľom je doviesť trojročného Charlieho do chránenej bezpečnej rezervácie...
           Film v nás divákoch vyvolal množstvo emócií, sĺz i smiechu, no nám to neprekážalo, papierové vreckovky to istili. Odporúčame vidieť!!!!                                             
        PaedDr. Daniela Bauerová
      • Rebeka Orbanová na Malokarpatskom slávikovi v Budmericiach

      •     Vo výberovom kole 22. ročníka súťaže v speve populárnych piesní nás tento rok v Budmericiach statočne reprezentovala Rebeka Orbanová z II.OA. V rámci svojej 2. kategórie súťažila s dvoma desiatkami spevákov, z čoho dve tretiny boli poslucháči základných umeleckých škôl. Predniesla dve náročné slovenské piesne a vyslúžila si srdečný potlesk publika.
            „Premerala som si silu v hlasivkách s mnohými spevákmi a speváčkami s nadaným talentom. Zastupovala som našu školu v 2. kategórii a táto spevácka súťaž bolo moje prvé verejné vystúpenie pred ľuďmi, kde ma porotcovia hodnotili. Žiaľ, oproti môjmu hlasu bola veľmi silná konkurencia, s ktorou som boj prehrala. Väčšina súťažiacich chodí na spev odborne, takže sa im spievalo oveľa jednoduchšie ako mne. Spievala som 2 piesne a to: Zuzana Smatanová – Jediný a jediná, Kristína – Horehronie. Snažila som sa podať čo najlepší výkon, no asi to nestačilo na postup do finálneho kola.
           Napriek všetkému mi táto súťaž dala aj niečo pozitívneho. Zažila som s pani učiteľkou Bauerovou pekný kultúrny zážitok a výlet do Budmeríc. Naučila som sa veľa nových vecí a techník v speve, ktoré môžem využiť a z chýb, ktoré som spravila sa poučím a napravíme to spoločne.  Dúfam, že sa som spoločnými silami budúci rok posnažíme ešte viac.“ (Rebeka Orbanová) Beky srdečne blahoželáme!
                                                                                                           
                                                                                                                                     PaedDr. Daniela Bauerová
      • Svetový deň rodiny

      • Svetový deň rodiny  (World Family Day) bol vyhlásený Organizáciou spojených národov (OSN) v roku 1993. Verejnosť po celom svete si pripomína  tento sviatok vždy 15. mája.  Rodina je dôležitou súčasťou každého z nás a tvorí základnú jednotku spoločnosti. Je miestom odovzdávania životných skúseností, kultúrneho i sociálneho bohatstva a vytvára priestor pre nové generácie. Je školou ľudskosti, v ktorej sa učíme vzájomnej láske a úcte a službe slabším.  V prostredí rodiny sa delíme so svojimi radosťami, ale aj bolesťami a sme schopní prekonávať životné prekážky. Preto je rodina nenahraditeľná. Tvorí  dôležitú súčasť života každého z nás.
        Druhú májovú nedeľu už tradične slávime Deň matiek. V tomto roku pripadol tento krásny deň na nedeľu - 12. mája. V rámci aktivít k týmto sviatkom žiaci zhotovili výtvarné práce a  pripravili pekné darčeky, ktorými vyjadrili svojim mamičkám lásku a vďačnosť za všetko, čo pre ne robia.
         
        Fotoalbum TU
        Mgr. Júlia Hauptvoglová
      • Nie je kameň, ako kameň

      • Dňa 9. 5. 2019 nás v školskom klube detí „MOKROHÁJČIK“ navštívil starší brat Ondrejka Kocifaja, Miško. Prišiel spoločne s ich dedkom pánom Ing. Ľubomírom Píšom. Všetci traja spolu veľmi radi chodia do prírody a skúmajú kamene.
        Miško, Ondrejkov starší brat, si na začiatok pre deti pripravil krátku prednášku z čoho je zložená naša  Zem. Naše deti využili poznatky zo školských lavíc a veľmi intenzívne sa do diskusie zapájali.
        Ondrejko, žiak prípravného ročníka, spolužiakom a kamarátom z ŠKD ukázal svoju zbierku vzácnych a zaujímavých kameňov. Svojim bádaním získal v prírode veľmi pekné kúsky a o tých sa rozhodol porozprávať aj ostatným deťom. 
        Pán Píš zase deťom v ŠKD porozprával čo všetko môžu v kameňoch vidieť. "Nie je to len taký obyčajný šuter!", povedal. "Skrýva rôzne prekvapenia. Jeho štruktúra, farba a zloženie je rozmanitá a prezrádza nám históriu vzniku Zeme a jej premeny." Ukázal deťom aj predmety, ktoré využívajú pri svojom bádaní a objavovaní: geologické kladivko, ktoré vyrobil sebe aj vnukom sám, lupu, knižku o mineráloch, kameňoch a horninách.
        A naozaj platí „Nie je kameň, ako kameň.“
        Diamant, túžba každej ženy, no nie detí. Tie fascinuje krása farieb, tvaru a bádania.
         
        Fotoalbum TU
        p. vychovávateľka Marta Chalupková
      • ŠKOLSKÁ AKCIA: DEŇ EURÓPY

      • Dňa 7. mája sa žiaci 1. - 3. ročníka gymnázia a obchodnej akadémie zúčastnili akcie Deň Európy. Naším cieľom bolo spropagovať jazyky, ktorými sa hovorí v Európskej únii. Prvou zástavkou bol Goethe inštitút, kde sme prezreli vnútorné priestory budovy (kafetéria, knižnica,...).
        Pripomenúc si slovenčinu ako rodnú reč väčšiny žiakov, zašli sme k budove bývalého evanjelického lýcea, kde sme si prečítali mená známych štúrovcov, ktorí tam študovali.
        Ďalej sme pokračovali smerom do Starého mesta. Na Sedlárskej ulici sa nachádza Francúzsky inštitút. Tam sme si pozreli výstavu „Bonjour Monsieur Stefanik“, ktorá prezentovala aj súčasné maľby Noémi Kolčákovej-Szakállovej a Gauguinove drevorezy, ktoré Štefánik našiel na Tahiti.
        Veľmi milo nás prijali v British Council na Panskej ulici, kde nám krátku prehliadku v angličtine spravila jedna ich lektorka (native speaker).
        Naspäť do školy sme vrátili školským autobusom.
         
        Fotoalbum TU
        Mgr. Katarína Šreinerová
      • Gitarový recitál pre deti z MŠ pri DFNsP Kramáre

      • Už po druhýkrát členovia gitarového krúžku v zložení Matej Horváth a Lucia Husárová z III.G, Viktória Feketeová z II.G, Kristína Froncová a Jaromír Walter z I.G na pozvanie Mgr. Jany Lukáčikovej z MŠ na Kramároch navštívili deti z rôznych oddelení, ktorým predniesli rozprávku bratov Grimmovcov O Popoluške. Jednotlivé pasáže rozprávky popretkávali šiestimi piesňami rôznych žánrov a jazykov, korešpondujúcimi s atmosférou jednotlivých pasáží. Zlatým klincom na záver bola spoločne s deťmi zaspievaná pieseň Jeden pomaranč, v rámci ktorej si odvážlivci spomedzi detí spolu s nami zahrali na bicie nástroje. A že vznikla obojstranne radostná a uvoľnená atmosféra, tomu môžete veriť!
        Siedmy máj sa tak pre nás stal zážitkovým dňom, kedy sme si opäť uvedomili, že zdravie a vzájomná solidarita s chorými je jednou z najväčších hodnôt v živote človeka.
         
                                                                                                                                  PaedDr. Daniela Bauerová
      • Krásy podzemia 

      • Dňa 30.4.2019 sme mali v Školskom klube "MOKROHÁJČIK" besedu s pánom Majerčákom, dedkom Viktórie Majerčákovej z 2.A. Pán Majerčák sa venuje objavovaniu a mapovaniu jaskýň na Slovensku. 
        Deťom porozprával ako sa objavujú jaskyne, aj ako vznikajú. Ukázal im čo všetko jaskyniari potrebujú pri svojom bádaní po novej jaskyni. Tohto času objavujú spolu s ďalšími jaskyniarmi krásy jaskyne v Malých Karpatoch neďaleko Bratislavy. 
        Nemusím vám ani hovoriť, že jaskynný medveď, bol pre deti tou najväčšou záhadou. Žil približne pred 10 000 rokmi a pre jaskyniarov predstavoval veľké nebezpečenstvo.
        Naša Zem je prekrásna, ale čo sa nachádza v jej vnútri (pod povrchom) je veľkou záhadou. Ďakujeme všetkým odvážnym jaskyniarom a samozrejme aj pánovi Majerčákovi, že nám dokážu priblížiť a preniesť krásy podzemia cez fotografie, zážitky a rozprávanie o nich. 
         
        p. vychovávateľka Marta Chalupková
      • ŠKD - Beseda o rytieroch

      • Deti navštevujúce školský klub detí "Mokrohájčik" mali možnosť zúčastniť sa besedy o rytieroch Vojenského a špitálneho Rádu Svätého Lazara Jeruzalemského. Dozvedeli sa, že: 
         
        Prvá písomná zmienka o Ráde je z roku 1043 v bule pápeža Benedikta IX., ktorý Rádu priznáva určité privilégiá. Vojenské funkcie začal vykonávať po tom čo iné rády prevelili kvôli malomocenstvu svojich rádových bratov do Rádu Sv. Lazara. Prví veľmajstri Rádu sv. Lazara sa volili z radov malomocných bratov. Pápež Inocent IV. v roku 1253, povolil Rádu voliť za svojho veľmajstra aj zdravého rytiera spomedzi ostatných bratov. V priebehu 12. storočia sa rád začal rozširovať aj v Európe, jeho hlavnou náplňou bola starostlivosť o malomocných. V roku 1154 Francúzsky kráľ Ľudovít VII udelil rádu kráľovský status a pridelil mu sídlo. Aby bol akýkoľvek rád aj právne uznaný ako rád rytiersky musí mať zaistenú legitímnu ochranu, vznešeným zakladateľom patrónom a protektorom, ktorý bol panujúcim suverénom v čase vzniku rádu, alebo v čase, kedy tento suverén prijal rád pod svoju ochranu. To sa stalo v prípade rádu sv. Lazara v roku 1308, kedy ho pod svoju ochranu prijal francúzsky kráľ Filip IV. Zvaný pekný. Od tohto roku obsahuje kompletnú francúzska kráľovská titulatúra aj titul Ochranca Rádu sv. Lazára.
         
        Symbolom Rádu sv. Lazara jeosemcípy kríž, zelenej farby pripomínajúci smaragdso všetkými ramenami rovnako dlhými, predstavuje osem rytierskych cností. Vieru, nádej, lásku, milosrdenstvo, statočnosť, spravodlivosť, múdrosť a umiernenosť.
         
         
         
        Rád je ekumenický, zjednocuje všetky kresťanské cirkvi sveta. Na čele rádu stojí  veľmajster, rád má svoj erb, vlajku, insígnie a rádový odev, zvyky, tradície a štruktúru. Každá národná jurisdikcia má svoj erb, ktorý pozostáva z veľkého znaku rádu s tým rozdielom, že v heraldicky pravom hornom poli štítu je národný symbol. Slovensko má dvojkríž na trojvŕší.
         
         
         
        Heslom rádu je ATAVIS et ARMIS - Predkom a zbraniam. Na svete je momentálne okolo 8 000 členov. Sídlo rádu je v Madride.
         
        p. vychovávateľka PaedDr. Mária Annunciata Schönwälder
      • Dvojité víťazstvo na Štúrovom Zvolene a postup na celoslovenské kolo do Zvolena

      •     Na krajskom kole XXXIII. ročníka súťaže v rétorike nás 26. apríla 2019 privítalo dúbravské CVČ Klokan. Súťažilo sa v dvoch kolách a v troch vekových kategóriách.
           V prvej kategórii našu školu statočne zastupovala Alžbeta Novotná z 5.B, bolo to jej prvé verejné vystúpenie takéhoto typu, preto jej patrí veľké uznanie za predvedený výkon – Betkinou úlohou bolo tvorivo zreprodukovať vyžrebovaný text s názvom Vtáčik a originálne ho dokončiť. V druhej súťažnej kategórii, v ktorej súťažila Sofia Olejárová z 8.A, sme už skórovali druhým miestom! Sofia si ho vybojovala v prvom kole za dopredu argumentačne výborne pripravený  diskusný príspevok na EKO tému Nebezpečenstvo plastov a v druhom kole za perfektne spracovanú vyžrebovanú tému Môj najväčší Slovák. Tretia kategória nám priniesla krásne prekvapenie v podobe prvého miesta a postupu Jonatána Pavelku z 2. G do celoslovenského kola, ktoré sa koná 4. – 5. júna 2019 vo Zvolene. Jonatán predniesol príspevok na tému Šach ako záľuba prinášajúca nielen radosť s vážnosťou i humorom, budete si ho môcť v plnom znení prečítať v májovom vydaní školského časopisu Moky 3. V druhom kole spracoval a podal vyžrebovanú tému Čo sa skrýva v duši bezdomovca, publikum zaujal i dojal.
            Táto súťaž nám priniesla obohatenie v rôznych témach, ktoré súťažiaci prednášali – Sociálne siete, Je dôležité mať rád seba?, Potraty vs. Právo na život, Kam smerujú technológie, Keby som bola prezidentkou atď., atď. Príspevky sa stali pre nás inšpiráciou i dokonalou príležitosťou trénovať sa v schopnosti presvedčiť. Víťazom blahoželáme a postupujúcemu Jonkymu držíme palce vo Zvolene!
        PaedDr. Daniela Bauerová
      • OLOmánia - exkurzia v spaľovni odpadu

      • 9. apríla 2019 sa žiaci piateho a šiesteho ročníka prostredníctvom projektu OLOMÁNIE zúčastnili exkurzie v spaľovni odpadu v Bratislave.
        Ráno nás autobus zabezpečený firmou OLO a.s. zaviezol k spaľovni, kde na nás čakali sprievodcovia, ktorí nás počas troch hodín zasvecovali do tajov tejto firmy. Ako prvé nám rozdali bezpečnostné vesty a prilby. Keďže sme si firmu prezerali za plnej prevádzky, všetko prebiehalo veľmi rýchlo a to si od našich žiakov vyžadovalo maximálne sústredenie a disciplínu, aby nedošlo k žiadnemu úrazu a ani ohrozeniu ich bezpečnosti. Žiaci sa  takouto formou mohli dozvedieť, ako sa  môže odpad využiť znova pre potreby ľudí. Exkurzia  bola pre žiakov vzrušujúca. Videli smetiarske autá, ťažkú techniku, veľké a hlučné stroje, pohybovali sme sa vo vysokých výškach a takto mnohí z nás zväčšovali svoje hranice odvahy a poznatkov.
        V závere by som chcela veľmi pekne poďakovať p. uč. Majke Kabovej a Janke Prokopovej za spoluprácu pri náročnej organizácii.
         
        Fotoalbum TU
         
                                                                                                      Erika Labudíková
      • Literárna výchova v praxi

      • Divadelnú hru ruského realistu A. P. Čechova Ujo Váňa sa určite oplatí vidieť! Nielen preto, že autor patrí medzi maturitné otázky zo slovenského jazyka a literatúry.
        Príbeh Ivana Petroviča Vojnického alias uja Váňu (Alexander Bárta), jeho matky (Zuzana Kocúriková), netere Sone, švagra, švagrinej, rodinného priateľa a ďalších hrdinov je príbehom o hľadaní zmyslu v živote človeka, o rozpore medzi ideálmi a realitou, o krehkosti vzťahov medzi mužmi a ženami...
        Hru uvádza Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava v premiére 17. apríla 2019, žiaci našej strednej školy ju mali možnosť vidieť v rámci verejnej generálky a 150 minút strávených v hľadisku si naplno užili. Pozrite si a posúďte sami!                                                                  
        PaedDr. Daniela Bauerová
          
         
      • Deň narcisov 2019

      • Aj tento rok naši žiaci podporili najväčšiu celoslovenskú zbierku -  DEŇ NARCISOV, ktorú organizuje Liga proti rakovine. V našej škole, ale aj v priestoroch OC Tesco a McDonald, sa nám podarilo vyzbierať krásnych  1091,43 €. Získaný výnos zbierky sme odovzdali do centra Ligy proti rakovine. Všetkým dobrovoľníkom ĎAKUJEME za úsilie, nadšenie a empatiu. Veľké ĎAKUJEM patrí aj všetkým vám, ktorí ste zbierku podporili.
         
        Fotoalbum TU
         
        Mgr. Mária Kabová
      • Hory a mesto 2019

      • 29. marca 2019 sa žiaci 6. A  a 7. A zúčastnili 20. ročníka  filmového festivalu Hory a mesto, ktorý sa konal v nákupno-zábavnom centre Bory Mall a v kinách Cinemax Bory.  Aj tento rok mal festival pripravený bohatý program pre školy vo forme Festivalového náučného chodníka, kde si mohli žiaci vyskúšať svoje vedomosti, individuálne zručnosti, prípadne sa zabaviť pri pohybových  aktivitách. Súčasťou Festivalového náučného chodníka boli aj špeciálne filmové projekcie. Cieľom organizátorov festivalu bolo prostredníctvom sprievodných podujatí, priniesť hory do mesta a motivovať mestských ľudí, najmä mládež k aktívnemu využitiu voľného času. Podujatie propagovalo zdravý životný štýl a snažilo sa prebudiť záujem o prírodu, cestovanie a aktívny spôsob trávenia voľného času.
         
        Fotoalbum TU
         
                                                                              p. učiteľky Erika Labudíková a Mária Kábová
      • Noc v knižnici

      • Marec, mesiac významný nielen tým, že začína jar a všetko sa prebúdza, ale je to tiež mesiac venovaný knihám v celej ich múdrosti a kráse, ktorú nám do života prinášajú. Rozhodli sme sa preto tento mesiac ukončiť akciou s názvom – NOC V KNIŽNICI. V podvečerných hodinách sme sa zišli so žiakmi 6. a 7. ročníka v priestoroch školskej knižnice. Najskôr sme si spolu prešli históriu knihy od počiatku až po jej dnešnú podobu. Pokračovali sme diskusiou o knihách, ktoré radi čítame, pričom si každý žiak priniesol svoju obľúbenú knižku a predstavil nám ju. Pani učiteľka slovenčiny - Silvia Pospechová, si pre žiakov pripravila detektívnu hru, kedy museli zapojiť nielen svoju fantáziu, ale čítať naozaj pozorne a s porozumením. Keďže nás bolo dosť veľa, na noc sme sa presunuli do telocvične. Pre žiakov to bol neuveriteľný zážitok a podobnú akciu určite radi zopakujeme aj o rok.
         
        Fotoalbum TU
         
                                                                p. učiteľky Maria Kábová a Erika Labudíková
      • Školské kolo recitačnej súťaže 1. stupňa ZŠ

      • Dňa 27.3.2019 sa uskutočnil ďalší úspešný ročník školského kola recitačnej súťaže žiakov 1. stupňa ZŠ. Súťažiacich prišli povzbudiť rodičia, kamaráti aj starší spolužiaci. Samozrejme nechýbali  hostia  z MsK Nové Mesto, p. riaditeľka Mgr. Jana Sedláčková a p. Eva Matušková z pobočky na Stromovej ul., ktoré okrem povzbudenia,  priniesli  knihy a diplomy pre tých najlepších. Začiatok patril, ako každý rok, deťom z materskej škôlky, budúcim školákom, ktorí nás potešili  svojím milým vystúpením. Nedali sa zahanbiť ani žiaci z Prípravných ročníkov, ktorí si vyskúšali recitáciu na pódiu, zatiaľ nesúťažne. Ich spolužiaci súťažili v dvoch kategóriách, v poézii a próze. Porota, v zložení p.učiteľka T. Hlobeňová, p. logopedička B. Bergerová a hosť p. E. Matušková, mala veľmi ťažkú prácu. Kým sa porota radila, žiaci mohli preukázať svoje znalosti detských rozprávok v minikvíze, kde museli podľa počutého úryvku napísať názov rozprávky. Výborne to všetci zvládli, dokonca aj malí prípravkári. Na záver porota vyhlásila výsledky:
         
        1. kategória – poézia                                                
        1. Kristína Simona Valette 1.A
        2. Filip Ralbovský 2.A
        3. Viktória Majerčáková 2.A
         
        1. kategória – poézia                                                 próza
        1. Zlatica Vargová 3.A                                        Ján Hlavenka  3.A
        2. Slavomír Szabó 4.B                                        Barbora Bábiková 4.B
        3. Viktória Sekulová 4.B                                     Oliver Hlavinka 4.B
         
        Cenu knižnice získali: Lukáš Bednár 1.A, Daniel Sebastian Bitto 2.A, Veronika Spiššáková 4.B, Alex Hlivár 4.A, hlavnú cenu knižnice získal Ján Hlavenka  3.A.
         
        Okrem pekných knižiek všetci, ktorí si pripravili básničku alebo príbeh, získali diplom, a aj tí, ktorí sa nedostali do školského kola, praktickú odmenu – pomôcku na písanie alebo kreslenie, aby sa mohli tiež stať spisovateľmi alebo ilustrátormi a sladkú odmenu.
         
        Foto: TU
                                                                                                      PaedDr. Marta Frindrichová
      • EXKURZIA VO VODÁRENSKOM MÚZEU BVS

      • Dňa 19. marca 2019 sme sa z príležitosti Svetového dňa vody (22. marca) vybrali na exkurziu do vodárenského múzea spoločnosti BVS, od ktorej odoberáme životodarnú tekutinu.
        Žiaci druhého stupňa (5.A, 6.A, 7.A, 8.A a 8.B) mali možnosť vypočuť si zaujímavý interaktívny výklad dvoch príjemných sprievodkýň, ktorý zahŕňal cestu vody od prameňa až k nášmu kohútiku, od histórie až po súčasnosť a tiež opačnú cestu použitej vody späť kam patrí s maximálnou využiteľnosťou. Dozvedeli sme sa, čo nepatrí do vodovodného potrubia, aké problémy môže spôsobiť naša ľahostajnosť alebo nevedomosť. Mali sme možnosť vyskúšať všetky možné exponáty v múzeu a prejsť ho krížom – krážom, od suterénu po povalu. Potom sme mali príjemnú prechádzku cez lesík, kde sme si obzreli ešte rakúsko-uhorské čerpačky vody, vošli do podzemia, ochutnali vynikajúcu sviežu chuť čerstvej studenej, nechlórovanej a čistulinkej vody, ktorá potečie do nášho kohútika a tunelom sme prešli popod Dunaj na druhú stranu. Chlapci na oplátku vyčistili schodíky, pričom sa zahriali a zabavili. Nabudúce musíme preskúmať lákavú záhradu, ktorú sme už nestihli. Naozaj krásna a inšpirujúca exkurzia. Ďakujeme.
         
        Foto: TU
         
        Mgr. Erika Labudíková a Mgr. Zuzana Sadleková
      • Chemické dobrodružstvo

      • Ak chcete zažiť dobrodružstvo nemusíte ísť ďaleko. Stačí vyjsť na poschodie našej školy a zamieriť do chemického laboratória. Takto sa vybrali žiaci 3. a 4. ročníka na objavnú dobrodružnú cestu. V labáku (ako tomu študenti často hovoria) ich privítali starší spolužiaci z 1. ročníka gymnázia. V bielych plášťoch pôsobili veľmi vážne a učene, presne ako ich p. učiteľka Sadleková. A potom to prišlo. Deti videli ako sa odrazu na bielom papieri objavili písmená, ako priehľadná tekutina po potrasení celá ofialovela, prežili malý blesk aj penu, ktorá im pripomenula rozprávku Hrnček var, ako sa neustále valila z kadinky. Sledovali krásnu dúhu a naučili sa čo to o nevhodnosti sladkých nápojov. Na pamiatku si odniesli malé skúmavky a možno aj túžbu stať sa chemikom.
         
        Foto: TU
                                                      
        PaedDr. Marta Frindrichová a Mgr. Júlia Hauptvoglová
      • Školské kolo Slávika Slovenska

      •     Že pieseň má blahodarné účinky na dušu človeka je známy fakt. Obzvlášť to platí o piesni ľudovej, nakoľko vychádza z pokladov kultúry nášho národa, k nášmu srdcu má najbližšie. Nečudo, že po dvoch hodinách spievania dvadsiatich šiestich ľudových piesní trinástimi žiakmi našej školy v zastúpení prvého, druhého i tretieho stupňa sme sa cítili v miernej eufórii.
           Porota v zložení Mgr. Anna Slamková, Mgr. Jana Ladičkovská a Mgr. Dana Krajčovičová s poradným hlasom pani psychologičky PhDr. Anety Filipovičovej mala tradične náročnú úlohu – musela rozhodnúť o najlepších. K prvému miestu blahoželáme Matúšovi Dúbravovi z 5.B (súťažil s piesňami BolerázPod horou ovos drobný), druhé miesto získala Cornelia Zamosteanu zo 6.A (Žalo dievča, žalo trávu; Zoťali brezu) a o tretie miesta sa podelili Matej Richter z 8.A (Ja do hory nepôjdem; Z východnej dievčatá) a Alex Bordák z 5.B (Anča čierna; Ej, padá rosička). Za knižné dary pre súťažiacich ďakujeme pani Freyovej, všetkým súťažiacim blahoželáme k výkonom a prekonaniu trémy, víťazom držíme palce na okresnom kole!
         
        Foto: TU
                                                                                                                                        PaedDr. Daniela Bauerová
      • Hviezdoslavov Kubín

      • Aj tento rok sme mali možnosť zúčastniť sa celoštátnej postupovej súťaže Hviezdoslavov Kubín v umeleckom prednese poézie a prózy našich žiakov. S triedou 8.A sme prišli podporiť Mateja Richtera, ktorý nás reprezentoval v prednese poézie a zvládol ho fantasticky. Konkurencia bola veľká, no dôležité nie je vždy vyhrať, ale zúčastniť sa! Tak opäť o rok.
         
        Foto: TU
         
        Mgr. Mária Kabová
      • Recitačná súťaž 2. stupňa ZŠ

      •    V marci – mesiaci knihy – sa konalo školské kolo recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín. Pod dohľadom poroty si zmeralo sily 13 recitátorov z 5.-8. ročníka našej základnej školy.
          
        V kategórii POÉZIA sa umiestnili:
        1. miesto – Matej Richter (8.A)
        2. miesto – Sofia Olejárová (8.A)
        3. miesto – Alžbeta Novotná (5.B)
          
        V kategórii PRÓZA sa umiestnili nasledovní žiaci:
        1. miesto – Stela Lipovská (5.B)
        2. miesto – Kristína Balgavá (8.A)
        3. miesto – Barbara Feketeová (7.A)
         
                                                                      Mgr. Silvia Pospechová
      • Gitarový krúžok na Hlase Slezka v Opave

      •    „Volám sa Kristína Froncová a prišla až z Bratislavy som vám prišla zaspievať pieseň Kde pak ty ptáčku hnízo máš. Spreváza ma úžasná kapela, pozostávajúca zo žiakov našej školy, menovite Lucka (Lucia Husárová), Viky (Viktória Feketeová), Mateo (Matej Horváth), Maťo (Matej Bořuta) a Jaro (Jaromír Walter).“ 
           Takto nejako si uviedla Kristína svoje vystúpenie v rámci výberového konania 2. ročníka československej speváckej súťaže Hlas Slezka 2019, ktorej zakladateľkou a organizátorkou je operná speváčka a pedagogička Ilona Rédlová. V onen piatok 22. marca 2019 vôbec nebolo pre nás ľahké podať kvalitný výkon po vyše trojhodinovej ceste vlakom a po piatich hodinách čakania na čas nášho vystúpenia. Súžaž prebiehala až v piatich vekových kategóriach (0 až 4) zvlášť pre neprofecionálnych a profesionálnych spevákov (A – B), pričom výberového konania sa zúčastnilo cca 130 súťažiacich. Hoci my sme do semifinále nepostúpili, zvládli sme to statočne po hudobnej i psychologickej stránke! Vďaka sponzorovi, ktorý nechcel byť menovaný, a ktorému touto cestou ďakujeme, sme mali možnosť prenocovať z piatka na sobotu v príjemnom hoteli Parkhotel Opava a v sobotu sme si tak mohli na spiatočnej ceste urobiť niekoľkohodinovú zastávku v slnečnej Ostrave, rodisku nášho folkového vzoru Jaromíra Nohavicu. Navštívili sme historické námestie, Babičkinu cukráreň i obchodík s pamiatkovými predmetmi. Ďakujeme zo srdca všetkým, čo nám pomohli s organizáciou i tým, čo nám fandili!
         
        Foto: TU
                                                                                                                                           PaedDr. Daniela Baureová
      • Svetový deň ústneho zdravia v Spojenej škole Mokrohájska 3

      • Dňa 19.03.2019 sa na našej škole v popoludňajších hodinách uskutočnila veľmi pekná preventívna akcia pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami pri príležitosti Svetového dňa ústneho zdravia. Podujatia sa zúčastnili deti zo Školských klubov detí a z asistenčnej služby. Akciou ich sprevádzali odborní zamestnanci zo Slovenskej komory zubných lekárov. Spolu s rodičmi sa naučili ako si správne čistiť zuby zubnou kefkou, zubnou niťou a medzizubnými kefkami.
        Pomocou pokusov sa mohli deti na vlastné oči presvedčiť, ako negatívne vplývajú sacharidy (cukry) a kyseliny obsiahnuté v sladkých nápojoch a sladkostiach na zubnú sklovinu. No neznamená to, že je všetkým sladkostiam koniec yes. Deti už vedia, že po sladkom si treba vypláchnuť ústa čistou vodou smiley.
        Taktiež sa oboznámili s poskytovaním prvej pomoci. Počas prednášky prvej pomoci si vyskúšali ako obviazať zlomenú ruku, poranenú hlavu či zastaviť krvácanie. Naučili sa ako zistiť či človek dýcha. Nacvičovali ako dať bezvládneho človeka do stabilizovanej polohy, poskytnúť umelé dýchanie a masáž srdca.
        Deti akcia potešila a každý si odniesol užitočné informácie.
        Ďakujeme všetkým, ktorí uviedli deti do sveta zdravých zubov, ale aj poukázali na to, aké je dôležité vedieť poskytnúť prvú pomoc.
         
        Fotoalbum TU
         
        p. vychovávateľka Marta Chalupková
      • Na návšteve v knižnici

      • Marec je mesiac knihy  a súčasne je to mesiac, kedy sa žiaci 1.stupňa tešia na exkurziu do knižnice. Aj tento rok žiaci 2. a 3.ročníka navštívili Mestskú knižnicu Nové Mesto v Bratislave a to priamo jej centrálu. Privítala ich osobne pani riaditeľka Mgr. Jana Sedláčková, ktorá ich voviedla do rozprávok H.CH. Andersena, zoznámila s jeho životom, s jeho tvorbou a vysvetlila im, prečo sú jeho rozprávky také smutné. Svoje vedomosti si deti overili v malom kvíze a pri rôznych hrách. Dozvedeli sa dôležité informácie o fungovaní knižnice, ako sa do nej prihlásiť, ako si požičať knižky ap. Na záver si deti mohli pozrieť celé detské knižné oddelenie a prečítať alebo si popozerať knižky podľa svojho záujmu. Ani sa im nechcelo odísť a opustiť také zaujímavé miesto. Na rozlúčku dostali cukrík a záložku do knihy a nezabudli poďakovať za krásny zážitok.
         
        Fotoalbum TU
                                                                                          PaedDr. Marta Frindrichová
      • Ľubomír Kubek na okresnom kole Hviezdoslavovho Kubína

      •    S príchodom prvých jarných dní sa opäť zišlo niekoľko desiatok študentov stredných škôl IV. súťažnej  kategórie na známej recitačnej súťaži Hviezdoslavov Kubín, tento raz na 65. ročníku v bratislavskom V-klube, aby tak umeleckým slovom potešili nielen porotu, ale i seba navzájom.
           Našu školu terntokrát reprezentoval Ľubomír Kubek z II.EOOS triedy, zarecitoval výber štyroch českých básní zo zbierky Z cymbálu a huslí od Adolfa Heyduka: Nedivte se!, Slovenská píseň, Touha po Slovensku a Cymbál a husle.  V rámci nášho okresu Bratislava IV. zaznela pestrá mozaika básni od Janka Kráľa, cez Tomáša Straku, Miroslava Floriána až po Jasquesa Préverta.
            Ľuboško bol odmenený za kultivovane a bezchybne odprednášaný text nielen potleskom publika (bol jediným chlapcom v kategórii!), ale aj hodnotnou knihou a povzbudením poroty. Srdečne blahoželáme! 
        PaedDr. Daniela Bauerová
      • PREDSTAVENIE BRATISLAVSKÉHO BÁBKOVÉHO DIVADLA - POPOLVÁR

      • Dňa 20. 2. 2019 sme v rámci týždňa povolaní navštívili Bratislavské bábkové divadlo a bližšie sme sa tak zoznámili s prostredím divadla, javiskom, kulisami, bábkami i so samotným povolaním herca. 
        Bábkové divadielko poňalo klasickú rozprávku Popolvár trošku inak a pre deti veľmi atraktívne. So zaujatím sledovali výkony hercov a nadšene prejavovali emócie počas celého predstavenia. Sliepočka, verná Popolvárova priateľka zožala najväčší úspech, ale aj trojhlavý černokňažník vzbudil záujem.
         
        Mária Buchholcerová
        • INTERAKTÍVNA VÝSTAVA – MOJE TELO

        • Pre utvrdenie poznatkov z tematického týždňa Ľudské telo a naše zdravie, sme sa dňa 13. 2. 2019 vybrali na exkurziu do obchodného domu Polus City Center. V jeho priestoroch sa konala interaktívna výstava Moje telo.
          Výstava deti obohatila o predstavu o rôznych orgánových sústavách. V obrovskom modely mozgu sa zoznámili s jeho delením na laloky a našimi piatimi zmyslami. Maketa pľúc, srdca, svalov ruky a tráviacej sústavy deti zoznámila s ich funkciou a reálnym výzorom. A vďaka sprievodnej prednáške sa dozvedeli viaceré zaujímavosti o ľudskom tele.
          Najväčší dojem na deti urobila tráviaca sústava a možnosť operovať orgány tela na makete nadživotnej veľkosti.
           
          Mária Buchholcerová
      • Bratislavské bábkové divadlo

      • Posledný deň pred jarnými prádzninami sme prežili krásny umelecký zážitok aj vďaka pani učiteľke Daniele Bauerovej, s ktorou sme navštívili Bratislavské bábkové divadlo. Hra sa volala Popolvár najväčší na svete.  Vďaka úžasnému hereckému prevedeniu, kúzelnej scéne a čarovným bábkam sme sa mohli na chvíľu ponoriť do sveta rozprávky, kde dobro víťazí nad zlom a nemožné je zrazu možné. Bol to krásny zážitok nie len pre malých ale aj pre všetky umelecky citlivé duše. Žiaci si predstavenie pochvalovali, takže si podobný zážitok určite ešte niekedy zopakujeme.
         
        Mgr. Mária Kabová
      • Gitarový recitál na Patrónke

      • Už po druhýkrát nás v slnečný devätnásty februárový deň 2019 privítali veselí študenti Odborného učilišťa na Dúbravskej ceste.
        Gitarové sexteto v zložení Kristína Froncová, Jaromír Walter, Viktória Feketeová, Jonatán Pavelka, Gréta Cziferiová a Lucia Husárová z tried 1.G, 2.G a 3.G si pre našich priateľov pripravilo polhodinový gitarový recitál, ktorého súčasťou boli piesne širokého štýlového záberu: Tři oříšky pro Popelku, Yesterday, Another Brick in the Wall a Ciao Bella.  Srdečný potlesk a výborná atmosféra boli pre nás krásnou odmenou.
        Už teraz pokračujeme v usilovnom cvičení, najbližšie pripravujeme hudobné prekvapenie pre všetkých pedagógov a zamestnancov školy ku Dňu učiteľov, pozývame preto vo štvrtok 28. marca 2019 cez veľkú prestávku do zborovne školy.                                                    
        PaedDr. Daniela Bauerová
      • TRIEDNE KOLO RECITAČNEJ SÚŤAŽE – HVIEZDOSLAVOV KUBÍN

      • Hodiny učenia, neustále opakovanie textov a nakoniec aj odvaha a odhodlanie vystúpiť pred porotu a spolužiakov. To všetko dnes predviedli a zúročili žiaci ôsmeho ročníka v triednom kole recitačnej súťaže HVIEZDOSLAVOV KUBÍN. Niektorí si zvolili poéziu, iní prózu, každý si mohol vybrať, či sa na chvíľu stane rozprávkovou bytosťou, alebo samotným básnikom. Texty neboli ľahké, ale výber bol naozaj zaujímavý a prevedenie neopakovateľné. Po zasadnutí poroty nasledovalo vyhodnotenie a odovzdávanie diplomov. Žiaci si za svoju námahu a odhodlanie odniesli aj knižné ceny, za ktoré vďačíme nášmu sponzorovi Ing. Viere Freyovej. Som vďačná, že som mala tú česť byť súčasťou poroty a verím, že naši žiaci nás budú reprezentovať už čoskoro aj v ďalších kolách súťaže.
         
                    Mgr. Mária Kabová
      • KORČUĽOVANIE NA ĽADE

      • Pomaly nám prichádza jar, preto sme sa rozhodli rozlúčiť s pani zimou ako sa patrí. Dňa 18. 2. 2019 sme sa so žiakmi 6. ročníka vybrali na ľadové korčuľovanie do neďalekého nákupného centra Bory mall, kde prevádzkujú vonkajšie klzisko. Počasie nám prialo, bolo nádherne slnečno a ľadová plocha bola celá iba naša. Niektorí sa korčuľovať len učili, ale odvaha a chuť im nechýbala. Ľad sa trochu topil, no to nám vôbec neprekážalo. Akciu si určite radi zopakujeme aj o rok.
         
        Mgr. Mária Kabová
      • OLO filmový festival

      • Každý rok sa zúčastňujeme filmového festivalu Olománie, pretože organizátori podujatia sa do programu snažia zaradiť vždy niečo nové. Tento rok sa zúčastnili triedy 5. A, 5. B, 6. A, 7. A, 8. A, 8. B.
        Hlavným cieľom je naučiť deti správne separovať odpad. Výber filmov a odborné diskusie sú zamerané na to, aby deťom priblížili, ako niektoré krajiny sveta dokážu spotrebovať všetko a nevyrobiť žiaden odpad, v protiklade s krajinami, ktorých konzumný spôsob života nepozná hranice.
        Do diskusie sa zapojili odborníci zo spoločnosti NATUR-PACK, známy cestovateľ a potápač Jaroslav Blaško, zakladateľ cestovnej kancelárie BUBO Ľuboš Fellner, ktorý nám priniesol pozdrav z Antarktídy. Zoznámili sme sa s novou ambasádorkou projektu Monikou Babčanovou, ktorá je zástupkyňa SR na Impact Summite OSN k téme Udržateľný rozvoj a tiež laureátka Mierovej ceny, spevák Miro Jaroš a hokejová legenda, slovenský reprezentant Ján Lašák.
         
        Erika Labudíková a Mária Kábová
      • DOD na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety

      • Dňa 15.2. 2019 sa žiaci  pomaturitného štúdia 1.SVC a 2.SVC Spojenej školy Mokrohájska 3 Bratislava, zúčastnili akcie Dňa otvorených dverí na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety na Námestí 1. mája v Bratislave. 
        Spolu bolo šesť účastníkov, z toho dvaja pedagógovia a štyria žiaci.
        Programom akcie boli prednášky sociálneho zamerania na dané témy:
        • Misijná a charitatívna práca v rozvojových krajinách
        • Okultná symbolika v spoločnosti
        • Obchodovanie s ľuďmi
        • Mobilný hospic

        Prednášky boli zaujímavé a samotná e​​​​​xkurzia prebehla bez problémov.

        Mgr. Denisa Vávrová

      • Valentín 2019

      • Valentín nie je iba sviatok zaľúbených, ale aj deň kedy si môžeme vzájomne vyjadriť, čo si na druhom ceníme a prečo ho máme radi. Počas tohto týždňa mohli žiaci, ale aj všetci učitelia, asistenti, jednoducho každý zamestnanec školy, vhadzovať do špeciálnych schránok valentínsku poštu určenú do rozhlasu, alebo venovanú do vlastných rúk. Dnes, 14.2. nám vybraní pomocníci z 5.B asistovali pri čítaní valentínskych odkazov v školskom rozhlase a vyčarili tak úsmev na tvári mnohým obdarovaným smiley. Počas veľkej prestávky obchádzal školu valentínsky poštár Luki a rozdával milé odkazy do každej triedy. Pošty bolo neúrekom, čo len prezrádza, že u nás nájdete ľudí s veľkým srdcom.
         
        Motto, ktoré sa nieslo dnešným dňom znie:
        „Človek nežije iba z lásky, ktorú prijíma, ale hlavne z tej, ktorú daruje!“
        (Matka Tereza)
         
        Mgr. Mária Kabová
      • Vianoce - Jozef Lada (komentovaná prehliadka)

      • Po náročnom testovom a písomkovom období sme si 30. januára 2019 konečne vydýchli a so žiakmi 5.B, 6.A, 7.A navštívili zaujímavé, zábavné dopoludnie v Mirbachovom paláci pri príležitosti výstavy “Vianoce Jozefa Ladu“. Veríme, že Ladom ilustrované  rozprávky, ktoré majú nezameniteľný rukopis sú inšpiráciou aj pre nové generácie.
        Mgr. Erika Labudíková
      • Šaliansky Maťko

      • Bájne slovenské povesti sú pre nás studnicou poznania a múdrosti našich predkov. Aj dnes sa deti rady začítajú do starodávnych príbehov plných záhad. Tí odvážnejší uplatnili svoje nadšenie aj v umeleckom prednese.
        Školské kolo súťaže Šaliansky Maťko, v prednese slovenskej povesti, privítalo recitátorov v troch kategóriách. Žiaci tretieho až siedmeho ročníka sa snažili predviesť čo najlepšie výkony a zaujať tak porotu. Vyhrať a postúpiť môžu samozrejme len tí najlepší, ale dôležité je zúčastniť sa. Žiaci z našej školy sa zúčastnili, aj keď nesúťažne, a slávnostne tak otvorili 26. ročník súťaže Šalianský Maťko. Sofia Olejárová reprezentovala našu školu v plnom nasadení, i keď nesúťažne, no patril jej zaslúžený potlesk!
         
        Mgr. Mária Kabová
      • Film Obyčajná tvár ako vianočný darček

      • Nesnaž sa zapadať, keď Tvojím osudom je vynikať...
        Skutkami si staviate pomník...
        Dobrí priatelia však stoja za to, aby sme ich bránili...
        Skutočných kamošov nie je ľahké nájsť...
        Každý si aspoň raz zaslúži potlesk...
        On nemôže vyzerať inak, ale my sa musíme inak pozerať...
        Ak chcete ľudí skutočne spoznať, stačí sa pozerať...
        (myšlienky z filmu Obyčajná tvár)
         
         
        Vďaka kinu Lumiére a pani Anite Pocsovej mala možnosť päťdesiatka našich žiakov zo základnej školy, obchodnej akadémie a gymnázia vidieť v posledný predvianočný školský týždeň produkciu dokonale prepracovaného dojimavého amerického filmu o chlapcovi menom Auggie Pullman. Jedinečnosť hrdinu spočíva v tom, že má silne zdeformovanú tvár, ktorá ho predurčuje na posmech zo strany okolia, avšak svojou bystrosťou, úprimnosťou a jedinečnosťou si postupne, hoci po prežití obrovských utrpení, podmaní nielen filmových spolužiakov, ale i každého diváka. A naozaj, z predstavenia sme všetci odchádzali s povzbudením do života, pozrite si a posúďte sami ...
        PaedDr. Daniela Bauerová
      • Netradičná predvianočná beseda

      • V posledný pondelok školského týždňa kalendárneho roka 2018 sme sa na dve vyučovacie hodiny vymanili zo stereotypu vyučovacieho procesu a dopriali sme si možnosť stretnúť sa na pôde našej školy s úspešným a sympatickým mladým mužom Michalom Hercegom, nevidiacim publicistom a redaktorom Rádia Regina. Michala sprevádzala aj absolventka našej školy spred 20tich rokov, Katarína Umysová.
         
        V úprimnej atmosfére sa s našimi vzácnymi hosťami žiaci z III.G a II.G triedy porozprávali o živote ako takom, o stredoškoskom i vysokoškolskom štúdiu, o spoločenskom či pracovnom uplatnení sa, o cestovaní, o prežívaní radostí či starostí človeka s podobným hendikepom...
        Naši študenti dostali tak krásny predvianočný impulz, že napriek postihnutiu je možné stať sa úspešným, optimistickým a naplneným jednotlivcom, pokiaľ človek na sebe pracuje, hľadá svoje silné stránky a na nich stavia svoj úspech.
        PaedDr. Daniela Bauerová
      • Mikulášska kvapka krvi

      • Darujte krv. Len tak. Nikdy jej nie je dosť.
        Takéto a podobné výzvy sa na nás valia zo všetkých strán. Aj žiaci našej školy sa rozhodli zareflektovať a napriek nádcham a iným zdravotným strastiam, ktoré viacerých vyradili z možnosti takto pomôcť, v pondelok posledného školského týžňa kalendárneho roka 2018 daroval N.B. zo IV.OA krv už po šiestykrát a Marián Šubík z 1.SVC sa stal úspešným prvodarcom!
        Ďakujeme a už teraz pozývame na valentínsku kvapku, ktorú plánujeme odovzdať na jar 2019!
        PaedDr. Daniela Bauerová
      • Viačnočná akadémia 2018

      • Tak ako každý rok, tak aj tento rok si žiaci navštevujúci našu školu pod vedením pani učiteliek pripravili vianočný program s názvom Vianočná akadémia 2018. Žiaci recitovali básne, spievali vianočné piesne, tiež tancovali a vinšovali tradičné i netradičné vinše. V detských očkách žiarila radosť z možnosti prezentovania sa pred rodičmi, kamarátmi, spolužiakmi či inými návštevníkmi, ktorí sa prišli na našich účinkujúcich pozrieť a podporiť ich.
         
        Tohtoročný "DEŇ D" nastal 14. decembra 2018 o 9:00 hod., kedy sme sa všetci spoločne zišli priestoroch jedálne ZKR Gaudeamus. Vianočný stromček bol ozdobený, pódium pripravené a tak deti a žiaci našej školy mohli ukázať čo sa naučili. 
         
        Program bol pestrý. Ako prví vystúpili na javisko deti navštevujúce materskú školu, ktoré mali pre nás pripravené hudobno-recitačné pásmo s tematikou nadchádzajúcich Vianoc a Nového roka.  
         
        Hneď po nich prišli na rad žiaci navštevujúci prvý stupeň základnej školy. Ich prezentácia bola super. Ako prvá vystúpila na pódium Barborka Bábiková, minuloročná víťazka školského kola recitačnej súťaže. Po nej nasledovali žiaci prípravného a prvého ročníka s básňou Vianočný stromček a piesňou Zimná perinka. To, že vedia aj tancovať predvieli vo svojom zimnom tanci na piesne Nech už nasneží a Zima na saniach. Svoje vystúpenie ukončili krásnymi recitáciami a vianočnými a novoročným vinšami. 
         
        Zahanbiť sa nenechali ani žiaci 2. stupňa základnej školy a naši stredoškoláci. Zaspievali (pieseň Nádej Vianoc), zavinšovali (tradičné nárečové vinše) i zahrali na hudobných nástrojoch (gitary) - Kde pak ty ptáčku hnízdo máš. David Režnák (5.A) nás očaril a roztancoval svojim breakdancom. Posledným vystúpením tohtoročnej vianočnej akadémia bola pieseň Christmas song, ktorp nám zaspievala žiačka 1.G - Kristína Froncová.
         
        Aby sme nezabudli. Celou akadémiou nás sprevádzali Alžbetka Novotná a Stelka Lipovská z 5.B triedy, ktoré boli svojou úlohou nadšené a radi si ju zopakujú aj budúci rok.
         
        Prajeme Vám príjemné vianočné sviatky.
         
        Mgr. Darina Ištoková
      • Vianočné trh v Aureliu

      • Dňa 14. decembra 2018 sme sa zúčastnili vianočných trhov v Aureliu - zážitkovom centre vedy, kde sa konal vianočný večierok pre zamestnancov Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, ktorého hostiteľkou bola ministerka školstva JUDr. Mgr. Martina Lubyová, PhD. 
        Na vianočných trhoch sme ponúkali zamestnancom výrobky zhotovené deťmi - žiakmi zo Školských klubov detí "Mokrohájčik". Reprezentovali nás a našu školu spropagovali žiaci Tatiana Janečková a Maximilián Čerba spolu s pani vychovávateľkou pani Martou Chalupkovou.
        Veľmi pekne ďakujeme všetkým deťom - žiakom a vychovávateľom, ktorí pripravili nádherné výrobky a podieľali sa na propagácií a zviditeľnení našej školy. 
         
        Fotoalbum TU
         
        p. vych. Marta Chalupková
      • Propagácia školy - Vianočná výzdoba v Tescu Lamač

      • Školský klub detí  "Mokrohájčik" nainštaloval propagačnú Vianočnú výzdobu našej školy v Tescu Lamač. 
         
      • Divadlo Clipperton - Aladin

      • V tento predvianočný čas zavítali medzi deti z MŠ a žiakov 1.stuňa ZŠ divadelníci z divadla Clipperton. Predstavili nám novú rozprávku Aladin. Ani tento krát nechýbal humor a profesionalita hereckých výkonov.
        Dobrá nálada a úsmev všetkých prítomných divákov svedčili o spokojnosti s predstavením. Už teraz sa tešíme na novú rozprávku.
         
        Fotoalbum TU
        PaedDr. Valéria Stašiaková
      • Aj tento rok nás navštívili MIKULÁŠ, ČERT A ANJEL

      • Bratislavské krajské kolo v stolnom tenise žiakov a žiačok ZŠ – 2018/2019

      • Naša škola  bola poctená usporiadaním Bratislavského krajského kola v stolnom tenise žiačok a žiakov základných škôl, ktorý sa konal 4. decembra 2018. Turnaja sa zúčastnilo približne 60 športovcov zo 16 školských tímov škôl Bratislavského kraja. Počas celého podujatia bola v našej školskej telocvični fantastická atmosféra a boli sme svedkami viacerých nadpriemerných športových výkonov. Súčasťou oficiálneho programu bola aj atraktívna exhibícia dvoch našich stredoškolákov, stolných tenistov Jána Smrigu a Erika Freya, ktorí sú našimi paralympijskými nádejami.  
         
        Výsledky:
        CHLAPCI:
        1. miesto ZŠ Ivana Bukovčana 3, Bratislava
        2. miesto ZŠ Športová 470, Most pri Bratislave
        3. miesto ZŠ s MŠ, M.R. Štefánika, Grösslingova 48, Bratislava
        4. miesto ZŠ, Fándlyho 11, Pezinok SZŠ, Bajkalská 20, 821 08 Bratislava
        5. miesto ŠPMND Teplická 7, Bratislava
        6. miesto Gymnázium 1. mája 8, Malacky
        7. miesto SŠ a G sv. rodiny, Gercenova 10, Bratislava
        8. miesto 1. súkr. G v BA, Bajkalská 20, Bratislava
         
        DIEVČATÁ:
        1. miesto Gymnázium, Bilíkova 24, Bratislava 4
        2. miesto ZŠ, Školská 11, Slovenský Grob
        3. miesto ZŠ, Záhorácka 95, Malacky
        4. miesto ZŠ, Drotárska 44, Bratislava
        5. miesto SŠ, Gercenova 10, Bratislava
        6. miesto ZŠ, Mlynská 10, Senec
        Všetkým zúčastneným športovcom ďakujeme a víťazom prajeme úspešný štart na celoštátnom kole smiley
         
        Mgr. Andrej Lackovič
      • Integrované športové hry 2018

      • V stredu 28. novembra 2018 naša škola už po 19-ty krát usporiadala obľúbené Integrované športové hry. Sme radi, že aj v tomto roku sa do hier zapojili naši priatelia z piatich špeciálnych škôl z Bratislavy. Samozrejme nechýbal ani domáci školský tím.
        Tento projekt dáva každoročne šancu súťažiť spoločne žiakom s telesným, zrakovým, sluchovým, rečovým handicapom a tiež žiakom s autizmom v disciplínach športová streľba, plávanie, stolný tenis, boccia a bowling.
         
        Veríme, že všetci zúčastnení si z tejto akcie odniesli pekné zážitky, nové priateľstvá a dobrú náladu. Tešíme sa opäť o rok smiley.
        Výsledky:
        1. miesto - Spojená škola internátna pre žiakov so zrakovým postihnutím, Svrčia, Bratislava
        2. miesto - Spojená škola, Mokrohájska 3, Bratislava
        3. miesto - Spojená škola internátna, Hrdličkova, Bratislava
        4. miesto - Základná škola pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou, Vlastenecké námestie, Bratislava
        5. miesto - Základná škola pre žiakov so sluchovým postihnutím, Drotárska, Bratislava
        6. miesto - Základná škola pre žiakov s autizmom, Hálkova, Bratislava
         
        Mgr. Andrej Lackovič
      • Čítajme spolu 2018

      • V pondelok 12.11. 2018 sme sa s našimi deťmi opäť zúčastnili podujatia Čítajme spolu v spolupráci s Mestskou knižnicou v Bratislave. Projekt Čítajme spolu sa nesie v duchu integrácie a radostnej atmosféry. Spolu s deťmi z materskej  školy z Kuzmányho ulice sme videli predstavenie divadla Z kufra von – Pinocchio. Deťom a pani učiteľkám sa stvárnenie tejto rozprávky veľmi páčilo a znova môžeme len pochváliť organizáciu zo strany Mestskej knižnice a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
        p. uč. Evka Gnothová
      • Stužková  4.G

      • Začalo to pred 4 rokmi. Všetci sme si boli cudzí, no dnes sme ako jedna rodina.
        Dňa 9.11.2018 sme spolu oslávili našu spoločnú stužkovú slávnosť. Spoločne sme sa dali do  príprav, rozdelili si úlohy a rozhodovali o dôležitých krokoch.Ako nás už všetci poznajú, aj táto udalosť vládla v duchu spontánnosti a v mieri.
        Dopadlo to nad naše očakávanie, aj keď sme nemali najkrajší priestor a najlepšiu hostinu, ale atmosféra bola  úžasná. Sme veľmi radi, že aj pedagogický zbor  ocenil  našu snahu, taktiež dodnes počúvame pozitívne ohlasy.
        Vo všeobecnosti  sme veľmi radi, že všetci pozvaní sa zúčastnili a podporili nás  na ceste k dospelosti.
        Žiaci 4.G
      • Postup do celoslovenského kola v súťaži Beniakove Chynorany

      • ČĽUP
        Klesáte na dno skutočnosti
        Blu – blu!
        Utopil som VÁS!
        Čo teraz?
        Bublinky dobublali
        Vzduch sa vyčistil
        Krásne počasie.
        Ako len ten čas beží!
        Otvárajú sa široké možnosti
         
        Ivan Štrpka, Tristan tára (2)
         
         
        Obec Chynorany je už 25 rokov známa organizovaním prestížneho celoslovenského Festivalu slovenskej poézie na počesť slovenského symbolistu Valentína Beniaka  s názvom Beniakove Chynorany.
        Je pre nás veľkou cťou, že v rámci výberového konania, ktoré pre náš kraj realizovalo Malokarpatské osvetové stredisko v bratislavskom V-klube 20. novembra 2018 náš reprezentant Michal Žiak z III.OA získal spomedzi 22 účastníkov prvé miesto, čím sa stal jedným z troch postupujúcich recitátorov.
        Postmoderná báseň Tristan tára od  Ivana Štrpku je plná presahov, hry so slovami, zvukových prvkov a náhodných nezmyselných asociácií. Bola našim veľkým riskom, avšak porota v zložení Mgr. Jaroslava Čajková, Mgr. Denisa Harineková a Dr. Ivan Kováč uverila našej interpretačnej scenáristike i Michalovmu tvorivému prevedeniu a pri odbornom hodnotiacom seminári nešetrila chválou, ocenila zmysel pre hru rôzneho typu, dobrú pauzu, dobrú melódiu i hravý prednes. Risk sa tak premenil na zisk a vstupenky na celoslovenské kolo, ktoré nás čaká v dňoch 7. až 9. decembra 2018. Držte nám palce, budeme to potrebovať.
         
        Fotoalbum TU
         
        PaedDr. Daniela Bauerová
      • PYGMALION - written by G. B. Shaw - directed by Paul Stebbings

      • Dňa 11. novembra sme sa zúčastnili, ako už tradične, predstavenia v anglickom jazyku v English Theatre divadla Wüstenrot.
        Tentokrát to bol Pygmalion od írskeho autora G. B. Shawa. Študenti gymnázia a obchodnej akadémia z predstavenia odchádzali veľmi spokojní. Samotný námet a zrozumiteľnosť angličtiny - profesor fonetiky anglického jazyka sa staví s priateľom, že naučí dievča z East Endu v Londýne za 6 mesiacov angličtinu tak, že bude vystupovať ako dáma a nikto nespozná, že je to obyčajná kvetinárka - pomohol študentom rozumieť. Fakt, že je to viac-menej komediálny žáner prispel k tomu, že všetci sa dobre zabavili.
        Ďakujem všetkým študentom za zodpovedný prístup k tomuto projektu a bezproblémové správanie.
        p. uč. Katarína Šaradinová
      • Mobilné planetárium

      • Na piatok  9.11.2018  sme sa my detičky z materskej škôlky a žiaci základnej školy veľmi tešili. Motiváciou tohto dňa bola  návšteva Mobilného planetária, ktoré bolo nainštalované v telocvični. Naše pani učieľky nás podľa presne stanoveného harmonogramu odviedli do telocvične, kde nás uchvátil pohľad na Mobilné planetárium. Pred ním nás privítal pán lektor, ktorý nám dal inštrukcie, ako sa máme v planetáriu správať. Potom sme mohli prejsť do planetária, kde sme pozerali filmy.Tie sme mali rozdelené podľa veku.
        Či to bola  rozprávka pre škôlkárov alebo  pre 1.stupeň astronómia a film o vode  a pre 2.stupeň film o vesmíre.
        Po každom filme sa vo vnútri kupoly planetária rozprúdila  živá diskusia. Pán lektor nám ochotne na každú našu zvedavú otázku odpovedal. Z tohto dňa sme si odniesli pekný zážitok.
                                                                                      
                                                                                                                Mgr. Jana Ladičkovská
      • Pozvánka do DK Dúbravka na podujatie „Smrek 120“

      •     Prijmite, prosím, pozvanie na kultúrno-spoločenský večer pri príležitosti 120. výročia narodenia slovenského spisovateľa, vitalistu, redaktora, publicistu, vydavateľa a organizátora kultúrneho života - Jána Smreka. Podujatie sa uskutoční v spolupráci s OZ Návraty k pokladom vo štvrtok 8.11.2018 o 18:00 hod. v Dome kultúry Dúbravka.
           V programe vystúpia s básňami Jána Smreka Lúčna balada, V krčmeNarodeniny i študenti našej strednej školy Ľubomír Kubek z II.EOOS, Michal Žiak z III.OA a Adam Hrebeň, absolvent školy; členovia gitarového zoskupenia Gréta Cziferiová z III.G, Viktória Feketeová z II.G, Matej Horváth z III.G, Lucia Husárová z III.G a Jonatán Pavelka z II.G prednesú skladbu Waldemara Matušku Růže z Texasu zo svojho nového repertoáru.
           Ďalej sa môžete tešiť na vystúpenia umelcov Miroslava Dudíka, prof. Mila Gajdoša, pesničkára Pavla Helana, vystúpenie speváckeho súboru Senioranka i žiakov ZUŠ Chlumeckého pod vedením pani Jurčackovej. Zaznejú tiež básne Sándora Petőfiho, Françoisa Villona  a Alexandra Sergejeviča Puškina nielen v origináli, ale i predovšetkým v prekladoch básnika Jána Smreka!
            Veríme, že sa nám podarí spríjemniť Vám večer prostredníctvom hudby a poézie oslávenca Jána Smreka!
        PaedDr. Daniela Bauerová, členka OZ Návraty k pokladom & Ing. Ľubomír Scherhaufer, predseda OZ
      • Oslávili sme 100. výročie vzniku Československa

      • V sobotný predvečer stého výročia vzniku Československa 27. októbra 2018 o 17.00 si v Dome kultúry Dúbravka aj  zástupcovia študentov našej strednej školy pripomenuli tento historický poklad našich dejín. V rámci bohatého programi prispeli recitáciou Ľubomír Kubek z II.EOOS, Michal Žiak z III.OA a Adam Hrebeň, bývalý absolvent, odprednášali nie jednoduché české básne Písnička o Dunaji od Karla Šiktanca, Nebe nad Slovenskem od Josefa Horu a Slovenskú píseň od Adolfa Heyduka. Podujatie, realizované v spolupráci s OZ Návraty k pokladom, bolo venované oslave výlučne spoločných kultúrnych vzťahov, ako inak,  prostredníctvom  hudby, poézie.
        PaedDr. Daniela Bauerová, členka OZ Návraty k pokladom & Ing. Ľubomír Scherhaufer, predseda OZ
        Ochutnávka básne Ľubomíra Kubeka od redaktorky rádia Regina, pani Janky Bleyovej:
      • Navždy sa zachová v pamäti Stužková triedy 4.OA/2015 – 2019

      •    Piatok 19. október 2018 sa zapísal do dejín našej triedy ako nezabudnuteľná oslava štyroch rokov spoločného študentského života na Spojenej škole Mokrohájska 3 v Bratislave v študijnom odbore obchodná akadémia. Vážime sme si, že sme mohli mať Stužkovú v krásnom hoteli Max Inn*** Pri Suchom mlyne, neďaleko školy, ale hlavne mimo priestorov školy, kde sa nás stretlo vyše 30 ľudí, žiakov, kamarátov, rodičov, krstných rodičov, starých rodičov, súrodencov, zástupcov vedenia školy a zástupcov pedagógov, ktorí nás učia maturitné predmety.    
          Táto stužková bola nielen oslavou našej dospelosti, ale pre mnohých sa stala prvou ozajstnou zábavou v živote! Večer predtým sme prežívali trému, mali sme  strach, či sa niečo nepokazí, či to bude také, aké sme si predstavovali, nemali sme až tak veľa času na prípravu, časť programu bola závislá aj od našej improvizácie a pohotovosti.
           Atmosféra, ktorá na Stužkovej napokon vznikla, bola jedným slovom úžasná! Dobre sme sa zabavili na vtipoch, na hitparáde obľúbených pesničiek, na prezentácii fotiek z detstva i zo všetkých akcií, ktoré sme v priebehu tých rokov zažili. Veľmi dobrým číslom bol náš spoločný tanec s bielymi stuhami na hudbu francúzskej piesne Hijo de la Luna, ktorý nás naučila Barborka, Kubova sestra. O tanečnú  zábavu sa nám postaral „DJ“ Rišo, Robov otec a chvályhodným zistením pre nás bolo, že v noci pred 22.00 bol celý parket plný a všetky miesta na sedenie zostali prázdne.
           Naše poďakovanie patrí aj mame Stenovej za vlastnoručne napečené umelecké dielo - krémovú malinovú tortu s našimi menami; všetkým rodičom a príbuzným za domáce koláče všetkého druhu i slané pochúťky, ktorých bolo toľko, že sme museli dojedať ešte v pondelok v škole; mame Moravíkovej za darčekové balíčky, ktoré sme dostali na konci programu, našej triednej PaedDr. Daniele Bauerovej za všetky spoločne prežité roky aj všetkým účastníkom, ktorí sa podieľali na fantastickej atmosfére, na ktorú nikdy nezabudneme.
        (Žiaci 4.OA – Nikolas Benedikovič, Martina Havlíčková, Róbert Kováč, Matej Moravík a Jakub Stena)
         
      • Týždeň  „HOVORME O JEDLE“

      • V dňoch 15. 10. - 19. 10. 2018 sme sa zapojili do súťaže - v rámci projektu „Hovorme o jedle“, ktorý organizuje Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora a Centrum rozvoja znalostí o potravinách. Uskutočňuje sa každoročne  pri príležitosti Svetového dňa potravín - 16. 10.  
         Zrealizovali sme rôzne aktivity, ktorých cieľom bolo rozvíjať u žiakov základné zručnosti a vedomosti o zdravej výžive a  dodržiavania správnej životosprávy. Súťažno-vzdelávacie aktivity boli  zamerané na potraviny a výživu.  Podľa potravinovej pyramídy sa týkali konkrétnej potravinovej skupiny. Do  „Týždňa zdravej výživy“ sa tvorivými činnosťami aktívne zapojili i študenti Pedagogickej fakulty.
        Dôležitosť skupiny potravín: chlieb a pečivo, obilniny, ryža, cestoviny, poznávali   žiaci 1. ročníka v pondelok. Vytvorili si z týchto výrobkov i pekné obrázky a urobili z nich výstavku.
        Žiaci Prípravných ročníkov správne naplnili ovocím a zeleninou pripravené domčeky. Okrem triedenia potravín skladali puzzle- obrázky ovocia a zeleniny. Týmto potravinám bola venovaná denná téma v utorok.
         Mlieko a mliečne výrobky sú  zdrojom kvalitných bielkovín, vitamínov a živín, potrebných pre udržiavanie zdravia.  Žiaci 2. A v spolupráci so študentmi Pedagogickej fakulty vytvorili plagát o význame týchto potravín. Z prezentácie sa dozvedeli o  význame mlieka a jeho zložení. Skladali slová mliečnych výrobkov a plnili  „rozliate poháriky mlieka “.
        V štvrtok sme spolu so žiakmi 3. A triedy spoznávali skupinu potravín: mäso a  mäsové výrobky, strukoviny, vajcia a ryby. Okrem triedenia zdravých a nezdravých mäsových výrobkov, žiaci vytvorili spolu so študentmi PdF UK potravinovú 3-D pyramídu.
        V piatok súťažili žiaci 4. ročníkov vo vedomostnom kvíze. Dozvedeli sa, v  ktorých jedlách môžeme prijímať zdravší cukor, aké potraviny sa uchovávajú v chladničke, čo pôsobí na potraviny pri varení a čo pri smažení, čo zdraviu prospieva a čo neprospieva a i.
        Počas celého týždňa sa kontrolovala u žiakov zdravá desiata. Okrem súťažno-vzdelávacích aktivít sa žiaci zapojili aj do výtvarnej súťaže Chutné maľovanie.
        Fotogaléria TU
        Mgr. J. Hauptvoglová, Mgr. L. Zittová
         
        2. stupeň základnej školy a stredná škola venovala piatok 19.10.2018 zdravému životnému štýlu. Žiaci 4.G triedy si pripravili projekty o rôznych typoch stravovania, poruchách príjmu potravy, fajčení, alkohole a Jonatán z 2.G triedy o energetickom bazálnom metabolizme. Podnetnú diskusiu sme ukončili dokumentom o prídavných látkach (nám známych ako É-čka) v potravinách.
        Okrem prezentácií a diskusií mali žiaci 2. stupňa ZŠ možnosť interaktívnej práce na tému – zdravý jedálny lístok, stravovanie v priebehu dejín a vhodný výber zdravých jedál na prípravu.
        V ateliéri sa kreslilo a maľovalo všetko zdravé a chutné. V posilňovni sa cvičilo a posilňovalo.
        Následne s p. triednymi učiteľkami pripravili žiaci 7.A, 8.A, 8.B triedy nátierky na ochutnávku. Súťaž vyhrala Sabína Čaranová zo 4.G triedy (tofu nátierka), 2. miesto obsadil Tinko z 1.OA triedy svojím cestovinovým šalátom a 3. miesto získala cesnaková nátierka Mateja Horvátha z 8.A triedy.
        Ďakujeme p. učiteľkám Kittnerovej, Prokopovej, Hlobeňovej, Kabovej, Ferkovi, žiakom 4.G triedy, našim mladým študentkám - asistentkám a všetkým súťažiacim a zúčastneným smiley
                                                                                                                                                     Mgr. Zuzana Sadleková
      • Imatrikulácie nových stredoškolákov

      • Opäť raz (10. októbra 2018) sa v telocvični uskutočnilo privítanie   nových žiakov našej strednej školy. Prvákom z I.G triedy dávali rôzne skúšky odvahy maturanti zo IV.G triedy, zdatnosť prvákov z tried I.OA a I.EOOS preverovali maturanti zo IV.OA triedy. Miestami to bolo trošku chaotické, taktiež sme boli v strese, nie všetko išlo podľa plánu, improvizovali sme. Úlohy, zamerané na pohyb, tanec, hmat, zrak, sluch, tvorivosť či pohotovosť prváci výborne zvládli. Na konci imatrikulácií prváci vykonali imatrikulačný sľub, čím sa stali plnohodnotnými členmi našej strednej školy. Prváci, vitajte!!!
        (žiaci IV.G a IV.OA triedy; foto: Katarína Fodorová, anketu zozbierala Soňa Ondrušová)
        A čo na všetko hovoria samotní prváci?
        Aké pocity máš z imatrikulačiek?
        • Bolo to v pohode, vtipné a milé. (Tinko, I.OA)
        • Bola to veľká stranda. (Soňa)
        • Na jednej strane som mal stres a na druhej to bola celkom stranda. (Boris, I.OA)
        • Bola to nuda. (Andrej, I.G)
        • Celkom dobré, bola tam zábava, ale boli tam veľmi ľahké úlohy. (Daniek, I.G)
        • Bolo to trocha trápne. (Maťo, I.G)
        Čo by si vyzdvihol a čo nebolo celkom dobré?
        • Vyzdvihol by som tanec s učiteľkou, nebolo až také príjemné, že som si v niektorých situáciách nevedel pomôcť. (Boris, I.OA)
        • Škoda, že to netrvalo dlhšie (Andrej, I.G)
        • Vyzdvihol by som celkovú náladu a nepríjemné mi bolo, keď mi štvrtáci praskli balón, ktorý som holil, keď videli, že mne nepraskne. (Daniel, I.G)
        • Nechcel som tancovať, lebo ja neviem tancovať. (Jiahao, I.EOOS)
        • Páčilo sa mi veľmi skladanie vety, zvuky, určenie predmetu, dievča s ktorým som tancoval aj hudba, na ktorú som tancoval sa mi tiež páčila, skoro všetko. (Anton, I.EOOS)
        Čo by si poradil budúcim prvákom, aby to zvládli?
        • Nech sú pozorní a nech sa sústredia. (Tinko, I.OA)
        • Aby sa nestresovali, nie je to také ťažké. (Soňa, I.OA)
        • Nech nie sú v ten deň v škole. (Andrej, I.G)
        • Netreba sa báť, nie je to nič hrozné (Daniel, I.G)
        Foto čoskoro :) 
      • Výlet do ZOO

      • Dňa 28.9. 2018 sme využili posledný deň akcie  S OLO ZADARMO do ZOO. Ako vstupné nám stačilo 6  kusov zeleniny a  trieda I.OA si užila jeden z posledných teplých dní v bratislavskej ZOO.
        Mgr. Šreinerová Katarína
      • Návraty k pokladom v Rádiu Regina

      •    Občianske združenie Návraty k pokladom sme založili na základe inšpirácie z úryvku Piesne o rose (Suchý + Šlitr),  „... že trocha poézie nikoho nezabije".
           Spočiatku sme sa venovali písaniu rýmovačiek; neskôr to bola chuť upravovať zvuk hudobných nástrojov, s touto činnosťou už čoskoro začneme vďaka na 90% dokončenému špeciálnemu zariadeniu... 
           Venovať sa recitovaniu poézie bolo inšpirované mojím vnukom Matúšom, bývalým žiakom Gymnázia na Mokrohájskej, s ktorým sme sa obaja pravidelne začali zúčastňovať súťaže Hviezdoslavov Kubín v Modre. Postupne sa rady nás recitátorov rozšírili o ďalších stredoškolákov z Mokrohájskej, pridali sa Marek Pavle, Adam Hrebeň, Ľubomír Kubek, Matej Moravík či Michal Žiak.    
           Vtedy sme vlastne Spojenú školu na Mokrohájskej 3 v Bratislave zaregistrovali do členstva zruženia ako právnickú osobu a mohla sa začať naša spolupráca.
           V našej činnosti máme aj vydavateľské zámery. Vydali sme zbierku básní, v ktorej má prím tvorba žiakov školy (zozbieraná pri príležitosti 80 výročia školy pod názvom Zbierka básní žiakov, absolventov a sympatizantov školy 80, Bratislava 2017), túto našu verziu zbierky krstil jeho excelencia pán bývalý prezident Ivan Gašparovič, pričom verše žiakov sme následne prihlásili do súťaží Medziriadky a Ihnátove Hanušovce...
           Činnosť nášho Občianskeho združenia Návraty k pokladom zaujala aj redaktorku rádia Regina, pani Janku Bleyovú, ak chcete počuť viac: http://www.rtvs.sk/clanok/174900             
        Ing. Ľubo Scherhaufer, predseda OZ Návraty k pokladom
      • Unikátna výstava Československo na Bratislavskom hrade

      •    Prvý septembrový piatok nového školského roka 2018/2019 sme odštartovali krásnym ponorením sa do histórie našej vlasti, zadosťučinili sme tak jednej z dôležitých špeciálnompedagogických požiadaviek – rozvíjať u detí a mládeže schopnosť poznávať a sústrediť sa na umenie, kultúru a krásno vôbec.
           Bratislavský hrad praskal vo švíkoch, pozornosť návštevníkov všetkých vekových kategórií  a rozličných (aj exotických) národností pútala už od apríla unikátna „Česko-slovenská a Slovensko-česká výstava“ - spoločný projekt Slovenského národného múzea a českého Národního muzea k 100. výročiu vzniku Československej republiky. Aj naši študenti zo všetkých gymnaziálnych tried a niektorých tried ZŠ, OA a SVC mali možnosť poobdivovať dve tisícky predmetov z oblastí politiky, umenia, architektúry, voľnočasových aktivít, priemyslu, armády, ktoré boli dôležitou súčasťou vývoja Československa. Nadšenému historikovi, majstrovi vo svojom odbore, Mgr. Bc. Jurajovi Kucharíkovi vďačíme za to, že nám ponúkol erudovaný, originalitou sebe vlastný, interaktívny sprievod a postupne nám naservíroval jednotlivé vzácne „kúsky“...
           Videli sme tak súbor originálov dokumentov, ktoré jednak položili základy spolužitia Čechov a Slovákov, jednak existenciu spoločného štátu ukončili: honosne pôsobiacu Pittsburskú dohodu v kontraste s prvým, chatrne vyzerajúcim, zákonom československým; ďalej trojicu dokumentov - Mníchovskú dohodu, Viedenskú arbitráž a Deklaráciu Hácha – Hitler. Našu pozornsoť zaujalo kopec ďalších predmetov:  svätováclavský národný dukát, poistený na milión eur (!); Štefánikova kožená bunda, ktorú mal (vraj) oblečenú v deň svojej smrti; umeleckou hodnotou neprekonateľné obrazy našich majstrov Fullu, Alexyho a Majerníka; zlatá ruža/dar od svätého otca Jána Pavla Druhého; kamera, ktorou sa začalo prvé vysielanie československej televízie a v zábere sa objavil nezabudnuteľný „Luis de Funès“ alias František Filipovský; krásne šaty Ireny Hodžovej, na ktorých bolo badať úmysel pretlačiť (aj do dnešnej módy sa vracajúce) ľudové motívy i vo vtedajšom modernom prostredí; prvá československá zlatá olympijská medaila; modely socialistickej architektúry (Petržalky, ktorá mala byť ostrovom medzi dvoma ramenami Dunaja; Mostu SNP, zospodu deravého na odtok vody do Dunaja či architektonicky legendárnej budovy Slovenského rozhlasu); modely autobusov, trolejbusov, električiek a vlaku Slovenská strela (dosahujúceho už vtedy rýchlosť vyše 130 km/h !) a napokon megatopánky vo veľkosti vysávača, používané pri obliehaní Stalingradu...
           Zo srdca ďakujem všetkým, ktorí sa spolupodieľali na tom, aby sme mohli prežiť toto výnimočné slnečné dopoludnie, ešte raz Mgr. Bc. Jurajovi Kucharíkovi, kolegyniam Dr. Daniele Capekovej a Dr. Anne Imrichovej, kolegom Mgr. Petrovi Novotnému a Františkovi Haloníkovi, dvorným fotografom Verity Haramiovej z II.G a Michalovi Žiakovi z III.OA a všetkým študentom a žiakom za aktívnu participáciu počas prehliadky. Niekedy znova na Bratislavskom hrade DOVIDENIA! 
        PaedDr. Daniela Bauerová
      • Rekonštrukcia žiackych toaliet na 1. poschodí školy

      • V posledný augustový týždeň bola ukončená rekonštrukcia žiackych toaliet na 1. poschodí školy. Veríme, že budú dobre a dlho slúžiť. 
        Ďakujeme Nadácii SPP za jej dar, vo výške 19 600 ,-- €, určený práve na túto rekonštrukciu, ktorým prispeli k tomuto peknému výsledku. 
         
        Fotogaléria rekonštrukcie (zobrazí s po kliknutí na foto):