• 2012/2013

    • BEZ LIMITOV - DIPLOM
      

      

     Bez limitov

     Žiaci našej školy (adrián Prieložný, Lukáš Kližan a ďalší) vyprodukovali video, ktorým sa zapojili do súťaže SPORTUBEDAY 2013. Video si môžete pozrieť prostredníctvom nasledovného linku:

     http://www.sporttube.sk/index.php?option=com_community&view=videos&task=video&userid=1011&videoid=625&Itemid=1


     Naša žiačka prvá v Intelektuálnom maratóne v kategórii Ekológia!

     Naša škola sa v dňoch 24. - 29. júna 2013 zúčastnila medzinárodnej súťaže Intelektuálny maratón vo Varšave, na ktorej súťažilo 11 škôl z Bieloruska, Ruska, Poľska a Kazachstanu. Našou najúspešnejšou reprezentantkou sa stala Gabriela Gulyašová, ktorá získala 1. miesto v kategógii Ekológia

      

      

      

      

           Deň otvorených dverí v Slovenskom národnom archíve

     Dňa 6.6.2013 sa pod vedením pani zástupkyne Ladičkovskej žiaci piateho až deviateho ročníka spolu so svojimi triednymi učiteľmi zúčastnili exkurzie v Slovenskom národnom archíve. Pozreli si bádateľňu, reštaurátorské a konzervátorské dielne, archívne depoty. Boli im predstavené odborné činnosti oddelenia ochrany archívnych dokumentov – záchrana historických fotografií a negatívov, oprava poškodenia knižnej väzby. Videli vzácne poklady ukryté v knižnici – najstaršie a najzaujímavejšie knihy zo špecializovanej knižnice SNA. Bolo im ukázané ako pečatili naši predkovia. Nakoniec sa pozreli do dosiaľ neznámeho vojenského bunkra z obdobia druhej svetovej vojny.

     Fotoalbum z exkurzie: 


     Letná rozprávková šou

     Dňa 5. júna 2013 zavítal medzi deti MŠ a 1. stupňa ZŠ náš dobrý kamarát – divadelník pán Palešic.

     Priniesol so sebou plné vrece rozprávkových bytostí. Do Letnej rozprávkovej šou sa zapojili všetky deti hraním, spevom i tancom. Rozžiarené detské očká a úsmev na tvári sprevádzali deti počas celého vystúpenia. Už teraz sa tešíme na budúce stretnutie s rozprávkou...


     Návšteva zo Superstar

     29. mája 2013 navštívila žiakov ZŠ bývalá finalistka Superstar Barbora Balúchová. Spolu s pánom Fančovičom pripravila pre našich žiakov príjemnú hodinu piesní, súťaží a veselej zábavy.


     Jadranka Marič tretia!

     Dňa 23. mája 2013 sa naša žiačka Jadranka Marič z 8. triedy zúčastnila  27. internationale deutsche Meisterschaften im Schwimmen der Behinderten (27. Medzinárodné majstrovstvá Nemecka v plávaní zdravotne postihnutých), kde v kategórii Rűcken frauen vorlauf S10  získala pekné tretie miesto.  

     smiley

     Gratulujeme!


     ŠIESTACI UČILI TRETIAKOV...  “O ELEKTRICKEJ ENERGII“ 
      
     Ako vzniká elektrický prúd? Čo je elektrická vodivosť? Čo tvorí elektrický obvod?  Na tieto, ale i na mnohé ďalšie zaujímavé otázky, odpovedali žiaci 6. ročníka ZŠ svojim mladším spolužiakom z 3. A a z 3.B triedy.  
      
     15. 5. 2013 sa uskutočnila spoločná vyučovacia hodina oboch ročníkov. Uviedla ju Dominika a spolu s Ľubkom pripravili interaktívnu prezentáciu o  elektrostatickej energii a  jej prejavoch. Žiakov zaujali pokusy, ktorými zisťovali jej vznik a účinok. Naučili sa, že elektrický prúd je usporiadaný pohyb nosičov elektrického náboja. Čo je elektrostatická elektrina, a ako ju spoznáme, si žiaci vyskúšali pomocou pokusov. O elektrickej vodivosti látok, vodičoch a nevodičoch sa žiaci dozvedeli  od Janka a Rada, pozorovali praktické ukážky s elektrickým obvodom so žiarovkou, na ktorom zisťovali spoločne s tretiakmi, kedy prúd obvodom prechádza. Paťo porozprával o baterkách a vytvoril minibaterky z citróna, jablka a zemiaku, kde meral digitálnym multimetrom veľkosť elektrického prúdu, ktorý obvodom prechádzal. Žiaci sa dozvedeli o zdrojoch elektrickej energie, informácie o jej alternatívnych zdrojoch mal pripravené  Zaujímavé vedomosti a nové zistenia z pokusov sa všetkým žiakom z tretieho ročníka veľmi páčili. Tešíme sa na ďalšie spoločné hodiny.

     SVETOVÝ DEŇ RODINY

      
     Verejnosť po celom svete si 15. mája pripomína Svetový deň rodiny (World family day), ktorý bol vyhlásený Organizáciou spojených národov v roku 1993. Význam dňa rodiny spočíva v pripomenutí dôležitosti rodiny ako základnej stavebnej bunky spoločnosti.

     Druhú májovú nedeľu sme slávili Deň matiek. Okrem drobných darčekov pre svoje mamičky si žiaci obidva sviatky pripomenuli i výtvarnými aktivitami, do ktorých sa zapojili žiaci 1. stupňa ZŠ.

         


     Tomáš Galbinec na Behu pre život

     Náš Tomáš Galbinec sa zúčastnil na Behu pre život. O svojich zážitkoch sa rozhovoril pre stránku http://www.behame.sk: "Najkrajším momentom dnešného vydareného podujatia bola chvíľa, keď som prišiel do cieľa. Veľmi som sa tomu tešil - a moja babka tiež,“ povedal po sobotňajšom charitatívnom Behu pre život 21-ročný Tomáš Galbinec z Bratislavy, ktorý štvorkilometrovú predpísanú trasu v okolí Partizánskej lúky absolvoval na invalidnom vozíku.

     „Celú trať som prešiel približne za 35 minút, lebo som dobre trénovaný na takéto preteky - a moja babka tiež,“ zdôraznil študent sociálno – právneho nadstavbového štúdia na Mokrohajskej ulici v Bratislave a pokračoval: „Na Behu pre život som prvýkrát. Dozvedel som sa o ňom iba tento týždeň od pána riaditeľa našej školy, tak som prišiel. Som veľmi rád, že som prekonal sám seba a zároveň som pomohol aj tým, ktorí peniaze z tejto užitočnej kampane veľmi potrebujú. Potešilo ma aj nádherné slnečné počasie a celková atmosféra, v ktorej sa konali tieto preteky. Bolo to veľmi dobre zorganizované.“

     Celý článok o tejto akcii nájdete na stránke: http://www.behame.sk/index.php?src=cestne-behy/beh-pre-zivot-bratislavcania-lamali-rekordy-vpocte-bezcov-ivo-vyske-dotacie.


     Čin-čin

     3.5.2013 prežili deti z MŠ pekné dopoludnie. Navštívili Bratislavské bábkové divadlo na Dunajskej ulici a so zatajeným dychom a očami plných očakávania si vychutnali bábkové predstavenie “ČIN – ČIN“ . Známu rozprávku im zahrali bábkoherci a spolu s bábkami im priblížili bezstarostný život vrabčiaka Čima a jeho krásnej Čin-Čin. Prostredníctvom ich veselých a pútavých príbehov mladý divák mohol odhaliť silu lásky, ktorá ich viazala k rodine.

     Predstavenie zožalo u detí veľký úspech a hercov odmenili dlhým potleskom. Cestou do MŠ si urobili prechádzku mestom, pofotili sa s mestskými atrakciami a príjemne unavení sa tešili na sladký obed.

     Fotogaléria: https://mokrohajska3.edupage.org/album/#edubarSkin_0


     Niečo o ....

      

     Dňa 19.4.2013 k nám zavítal Mgr. Šimon Mackovjak, ktorý nám zaujímavou prezentáciou poodhalil svoju prácu o Slnku, ktorej sa venuje v rámci astronómie a ktorú študoval na matematicko-fyzikálnej fakulte UK. Prezentáciu si mali v rámci fyziky, geografie, chémie a biológie možnosť pozrieť žiaci 2. stupňa ZŠ aj SŠ.


     HoRy A mEsTo

     Dňa 12.4. 2013 sa siedmaci a 1. G zúčastnili akcie Hory a mesto v Auparku, za úspešnú realizáciu projektu o vode. Filmy boli krátke a pútavé o paraglidingu – slovenskom a českom, ktorí obleteli štít K2 ,  o skalolezcoch, letcovi, a pod.  Poniektorí si boli pozrieť aj pokusy s vodou, mikroorganizmami a efektným suchým ľadom.

     Fotoalbum k tejto akcii nájdete tu: http://mokrohajska3.edupage.sk/album/?


     Jar na Mokrohájskej 3

     Konečne môžeme aj na Mokrohájskej privítať jar. Naši piataci ju majú naozaj reálnu aj v triede. Na jeseň sadili tulipány, v zime ich prezimovali, potom sa o ne starali a tu je prvý krásny výsledok. Dúfame, že nám všetkým prinesie šťastie.

      


     Školské kolo recitačnej súťaže 1. stupňa ZŠ

     Dňa 27. marca 2013 sa uskutočnil už 18. ročník školského kola recitačnej súťaže detí 1. stupňa ZŠ. Tento rok k nám opäť prišli naše známe knihovníčky, pani Matúšková z MsK na Stromovej ul. a  zástupkyňa riaditeľky MsK Nové Mesto pani Sokolíková, ktoré priniesli aj malé ceny. Okrem nich samozrejme prišli rodičia, priatelia, známi, ktorí povzbudzovali súťažiacich a držali im palce. Nechýbala ani porota v zložení p. učiteľka Hlobeňová, p. psychologička Filipovičová a sl. logopedička Bergerová, ktorá mala skutočne ťažkú prácu vybrať tých najlepších. Úvodným vystúpením nás potešili deti z materskej škôlky. Medzi vystúpeniami recitujúcich sa predstavili so svojimi básničkami deti z  prípravného ročníka.. Na záver sa každý, deti aj dospelí, mohol zapojiť do krátkeho literárneho kvízu. Sladké odmeny v podobe veľkonočného zajačika získali všetci, ktorí si pripravili básničku, poviedku, rozprávku na prednes. Krásne knihy a diplomy získali výhercovia i účastníci jednotlivých kategórií.

     I.kategória – poézia    

     1. miesto Sofia Olejárová 2.A

     2. miesto Kristína Balgavá 2.A           

     3. miesto Lucia Mihaliková 1.A                                                  

     I. kategória – próza    

     1. miesto Júlia Sojáková 2.A

     II. kategória – poézia    

     1. miesto Kristína Huščavová 3.A

     2. miesto Christian Veselík 3.A

     3. miesto Miroslav Szabo 3.A

     II. kategória – próza   

     1. miesto Michaela Balgavá 4.A

     2. miesto Lukáš Gabriel 3.B

     3. miesto Adam Gregorovič 4.A

     Hlavná cena knižnice : Júlia Sojáková 2.A

     Celá fotogaléria: http://mokrohajska3.edupage.sk/album/? 


     Návšteva knižnice

     Dňa 22.3.2013 sa žiaci III. A , III.B a  IV. A  navštívili knižnicu na Pionierskej ulici. V rámci bohatého programu knižnice  sa stretli a pobesedovali  so spisovateľkou Dagmar Vágnerovou. Tá im porozprávala o svojom živote a svojej  tvorbe. Prečítala im niektoré svoje básne. Vypočula si niektoré deti, ktoré sa pripravovali na recitačnú súťaž . Nakoniec sa všetci rozpŕchli medzi regály kníh . Do školy odchádzali všetci plní emócii.                                                                                                                            

     vedúca exkurzie - Eva Guzikiewiczová

     Ráno, 22. 3. 2013 išla celá trieda do knižnice na Pionierskej ulici. Prišla tam aj pani spisovateľka Dagmar Vágnerová. Pýtali sme sa jej rôzne otázky, napr.: „ Kedy ste začali písať prvú knihu? “  Potom sme si išli pozrieť knihy. Bolo ich  tam veľmi veľa, tak som si nevedela vybrať. Siahla som po prvej knihe, ktorú som videla. Volala sa „ Lenka je na všetko sama.“ Potom som zbadala moju obľúbenú sériu kníh „ Upírske denníky“ a vybrala som si 6.časť.  Bolo to super. Chcela by som ísť aj na budúci rok, no to už budeme piataci.

                                                                             Mária Anna Tökölyová


     PROJEKTOVÝ DEŇ „ČAROVNÝ SVET VODY“

     Dňa 21.3.2013 sa v našej škole uskutočnil projektový deň, ktorého sa zúčastnili žiaci 1. a 2. stupňa základnej i študenti strednej školy. K Svetovému dňu vody ho pripravili žiaci VII.ročníka ZŠ a I.G SŠ, koordinovali ho p.učiteľky: Zuzana Sadleková, Erika Labudíková, Zuzana Ondrejčinová a Štefánia Kittnerová a p.zástupkyňa Janka Ladičkovská.

     Projekt bol zameraný na význam vody, jej výskyt, druhy, nápoje, znečisťovanie vody a dôležitosť ochrany vodných zdrojov a jeho okolia. 

     Žiaci, rozdelení do skupín, so svojimi triednymi učiteľkami navštevovali pripravené stanovištia, kde boli pre nich  pripravené zaujímavé aktivity.

     O mikroskopickom pohľade na vodu, zvlášť vodu z rieky Vydrice na Patrizánskej lúke sme sa dozvedeli od bádateľov – členov prírodovedného krúžku – Miška, Emila a Adama. Prítomnosť jej zachytených miniatúrnych organizmov sme mali možnosť pozrieť na ich vyrobenom videozázname, s ktorým vyhrali 3.miesto na Festivale vody.

     V laboratóriu sme sa skúmali rôzne typy vôd a nápojov, ich fyzikálne a chemické vlastnosti. Mali sme k dispozícii aj vodu z mŕtveho mora a jej blahodarný účinok na zdravie človeka. Deti mohli aj samé skúmať niektoré vlastnosti svojich nápojov pod dohľadom Lujzy, Gabiky, Kiky a Mateja z 1G.

     Upútali nás i filmy, premietané v „kine“ Vladom, z ktorých sme sa dozvedeli o zvláštnostiach morských živočíchov.

     Zaujímavou aktivitou bol kvíz o  pitnom režime a obľúbenosti rôznych druhov nápojov (Anina, Peťo, Anička a Miška).

     Vo vedomostnej aktivite „Svet vody“,  sa žiaci oboznámili so spotrebou vody vo svete, na Slovensku, s výskytom minerálnych vôd, s ich významom a použitím. Súčasťou aktivity bola i ochutnávka minerálnych vôd (Franceska, Janko, Kika a Lesana).

     Druhý stupeň mal pod vedením p.učiteľky Kittnerovej a Prokopovej v rámci projektu Comenius atraktívne aktivity o svetovej vode, jej šetrení a o meteorológii.

     Projektový deň nás zaujal mnohými aktivitami obohatil novými vedomosťami a všetkým nám zdôraznil dôležitosť ochrany vody, nášho životného prostredia a zdravého pitného režimu.

     BEZ VODY BY NEBOL ŽIVOT NA ZEMI.

     ĎAKUJEME VŠETKÝM UČITEĽOM A ŽIAKOM, KTORÍ PRISPELI K TOMUTO PEKNÉMU PODUJATIU.


     M a t u ri t a  2 01 3 

     V dňoch 12. až 14. marca 2013 prebehla na našej škole maturitná skúška- externá časť a písomná časť. Naši žiaci boli testovaní zo slovenského jazyka a literatúry, anglického jazyka, nemeckého jazyka a matematitky. V písomnej časti SJL si naši žiaci vyberali tému o sociálnych sieťach, v ktorej uvažovali nad kladmi a záporomi takejto komunikácie. Esej o knihách a čítaní z NEJ a ANJ niektorým študentom asi nesadla. Napriek tomu veríme, že všetci uspeli.


      

     Testovanie 9

     Žiaci boli testovaní z matematiky a slovenského jazyka a literatúry. Veríme, že našim žiakom dopadnú testy čo najlepšie.     SNEHOVÁ KRÁĽOVNÁ

     Snehová kráľovná od Hansa Christiana Andersena je ďalšou interaktívnou rozprávkou z bohatého programu pána Pallešica, ktorý pravidelne chodieva k nám, za našimi deťmi z materskej školy a prvého stupňa. Dokáže deti strhnúť do rozprávkového deja, namotivuje aj bojazlivejšie deti k hereckému prejavu. 22.februára 2013 bol medzi nami a skutočne sa bavili nielen deti, ale aj pani učiteľky. Bolo to veľmi vydarené predstavenie.


     75. výročie školy

     Dňa 15. februára Sme spolu s pozvanými hosťami oslávili 75. výročie založenia školy bohatým programom. Najprv Prítomným sa prihovorili p. riaditeľ RNDr. Ivan Ištok, p. riaditeľka odboru špeciálnych škôl a špeciálnych výchvoných zariadení p. PaedDr. Mária Tekelová (za ministerstvo školstva, výskumu, vedy a športu)a p. riaditeľ Odboru integrácie osôb so zdravotným postihnutím Mgr. Michal Krivošík (za ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny). Po príhovoroch nasledoval kultúrny program, ktorý pripravili učitelia a žiaci školy.

     Po skončení kultúrneho programu nasledovala časť programu nazvaná Zo života školy. Najprv vystúpil so svojim príspevkom p. Robert Szekula, ktorý informoval prítomných o spolupráci s ÚI SAV, po ňom p. Darina Ištoková s informáciami o pomaturitnom štúdiu Sociálnoprávna činnosť. O športovom živote na škole referoval p. Dušan Danko, na ktorého nadviazal svojou prezentáciou predseda športového klubu Altius p. Martin Gabko, paralympionici p.Veronika Vadovičová a p. Robert Ďurkovič. O uplatnení našich absolventov oboznámila hostí p. PhDr. Daniela Capeková. Najzaujímavejším a najživším bodom boli vystúpenia našich absolventov - p. Štefana Grajcára a p. Mareka Machatu.


     Deň otvorených dverí

     Dňa 8.2.2013 sa u náš uskutočnil Deň otvorených dverí. Návštevníci školy si mohli pozrieť vyučovanie, učebne a laboratória. Potešila nás pomerne vysoká účasť - prišlo vyše 35 návštevníkov, z toho desať potenciálnych žiakov. A tí, čo neprišli majú nás možnosť navštíviť po predchádzajúcom dohovore kedykoľvek Veď každý deň je pre nás dňom otvorených dverí!


     Prvé vysvedčenie

     Dňa 31.januára 2013 mali naši prváci - základniari veľký deň - dostávlia svoje prvé vysvedčenie.


     S horolezcami o jachtingu

     Dňa 29. januára sme sa dozvedeli o fantastickej plavbe slovenských moreplavcov - p. Vlada Porvazníka a p. Ladislava Bočkora - horolezcov do Karibiku. Držíme im pri ďalšiích dobrodružštvách prsty. :)) Za sprostredkovanie ďakujeme p. Hromkovičovi.


     Slovan, do toho!

     Sme fanatici do športu, a zvlášť do hokeja. Niektorí dokonca majú permanentky Slovana Bratislava a nechýbajú ani na jednom jeho stretnutí. Ostatní žiaci využili dňa 28.1.2013 ponuku tohto nášho popredného klubu a prišli ho povzbudiť na jeho púti do play-off. Slovan síce nevyhral, ale my sme si odniesli silný zážitok a veľa energie z atmosféry.


     Nová tabuľa od Tesca Lamač

     Od 24. januára 2013 máme nový pútač od Tesca Lamač...


     FAŠIANGY, TURÍCE, VEĽKÁ NOC PRÍDE....

     Po Novom roku sa všetci tešia na Fašiangy. Je to obdobie od troch Kráľov do Popolcovej stredy, keď sa začína pôstne obdobie. V tomto období na dedinách zakáľajú prasiatka, robia jaternice, klobásy a vyprážajú fašiangové fánky a šišky.

     V stredu 23. januára 2013 sme si aj my v rámci plnenia úloh projektu Comenius pripravili tradíciu prípravy sladkých fánok.

     Vaľkali sme cesto, vykrajovali fánky, vyprážali, obaľovali vo vanilkovom a práškovom cukre a takéto sladučké a voňavé sme v dobrej nálade v školskej kuchynke zjedli.

     Boli to dve super prežité suplované hodiny. Radi sa s vami podelíme o recept.

     Žiaci 5. A a 9. A triedy


     Beseda s Richardom Vargom

      

     Dňa 20.12.2012 nás navštívil slovenský triatlonový reprezentant  Richard Varga. Naši žiaci - stredoškoláci ho zavalili množstvom otázok o jeho športe, trénigoch, životospráve. Dozvedeli sa, že jeho najsilnejšou disciplínou je plávanie. Jeho doterajším najväčším úspechom je zisk titulu majstra sveta v akvatlone (kombinácia behu a plávania).


     Festival vody

     Naši žiaci Michal Mihalik, Adam a Emil Hrebeň sa zapojili do súťaže: Festival vody Modrej školy. Súťažili so 40 vybranými tímami s projektom „Kvalita povrchovej vody v okolí Partizánskej lúky“. Vodu si odobrali z rieky Vydrice a priľahlého rybníka a skúmali jej kvalitu, znečistenie, vlastnosti a v nej žijúce mikroorganizmy.

     So svojim projektom vyhrali krásne 3. miesto, čo je naozaj vzácne na našu prvú účasť na tomto festivale. Ďakujeme všetkým, ktorí priložili ruku k nášmu dielu a mali pre nás pochopenie


     Klaun Roland

     18. decembra navštívil deti MŠ a 1. stupňa ZŠ náš kamarát klaun Roland z McDonaldu. Svojím zábavným programom rozveselil všetka deti, ba i pani učiteľky. Okrem veselého programu obdaroval všetkých malými darčekmi. Už teraz sa tešíme na najbližšie stretnutie.


     Vianočné trhy

     Ako každý rok, aj tento rok sme oslavovali príchod Vianoc trhmi a kultúrnym programom v jedálni Gaudeamus ZKR. Potešilo nás, že tento rok sa vianočných trhov zúčastnila p. prednostka KŠÚ v Bratislavskom kraji PhDr. Soňa Hanzlovičová.


     C o m e n i u s   w e e k

     bližšie v sekcii projekty

      

      


     Integrované športové hry

     Dňa 11.12.2012 naša zorganizovala integrované športové hry, na ktorých sa zúčastnilo 6 škôl

     1. ZŠI s NKS, Vlastenecké nám., Bratislava

     2. ŠZŠ, Beethovenova ul., Trnava

     3. SŠI pre slabozrakých a nevidiacich , Svrčia ul., Bratislava

     4. ZŠI pre sluchovo postihnutých, Drotárska cesta, Bratislava

     5. SŠI pre SP, Hrdličkova ul., Bratislava

     6. SŠ pre telesne postihnutých, Mokrohájska 3, Bratislava.

     Školy reprezentovalo 112 športovcov, o ktorých sa staralo 22 organizátorov, asistentov a pomocných síl, a povzdbudzovalo 40 divákov - žiakov.

     V prvej časti sa súťažilo v týchto športových disciplínach:

     1. boccia – jednotlivci

     2. stolný tenis – dvojhra

     3. streľba v ľahu (pre nevidiacich bola k dispozícií špeciálna laserom navádzaná zbraň)

     4. bowling – virtuálna verzia (herná konzola Nintendo) pre tažké zdravotné znevýhodnenia, najmä telesné.

     Druhú časť hier tvoril turnaj vo florbale.

      

     Výsledková listina IŠH 2012 – tímová súťaž:

     1. Spojená škola, Mokrohájska 3, Bratislava

     2. Základná škola s materskou školou pre deti a žiakov so sluchovým postihnutím internátna, Drotárska cesta 48, 811 04 Bratislava

     3. ZŠI pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou, Vlastenecké námestie č. 1, Bratislava,

     4. Spojená škola internátna, Svrčia 6, Bratislava

     5. Spojená škola internátna, Hrdličkova 17,833 20 Bratislava

     6. Spojená škola, Beethovenova 27, 917 08 Trnava

     Tím Spojenej školy Mokrohájska 3 BA

     - Alexandra Hornyáková - 1. miesto v bowlingu

     - Tomáš Pátek - 1. miesto v strľbe

     - Ivan Boča - 1. miesto v stolnom tenise

     - Jadranka Marič - 2. miesto v Bocci

     - Lucia Solárová - 4. Miesto v Bocci

      

     Výsledková listina Integrovaného turnaja vo florbale 2012

     1. Základná škola s materskou školou pre deti a žiakov so sluchovým postihnutím internátna, Drotárska cesta 48, Bratislava

     2. ZŠI pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou, Vlastenecké námestie č. 1, Bratislava,

     3. Spojená škola internátna, Svrčia 6, Bratislava

     4. Spojená škola, Mokrohajská 3, Bratislava

     5. Spojená škola internátna, Hrdličkova 17,833 20 Bratislava

     6. Spojená škola, Beethovenova 27, 917 08 Trnava


     Mikuláš, Mikuláš...

     6. decembra, v deň Mikuláša, navštívil našu školu naozajstný Mikuláš aj so svojím sprievodom. Spolu s deťmi MŠ a ZŠ si pozrel pestrý kultúrny program, ktorý pre deti zabezpečila Komunálna poisťovňa. Po programe sa predviedli aj naše deti s pesničkami a básničkami pre Mikuláša. Ten ich odmenil bohatými mikulášskymi darčekmi.

     Ďakujeme pracovníkom Komunálnej poisťovne za krásne strávené dopoludnie.

     +

     Áno, milí Mokrohájci, je to tu! MIKULÁŠ JE TU!

     5. decembra, prišli medzi deti z prípravného a prvého ročníka skvelí študenti z Gymnázia školských bratov na Čachtickej ulici v Bratislave pod vedením pani profesorky Kláry Šinkovej. Pani profesorka organizuje túto akciu so svojimi študentami (predtým z gymnázia Metodova) už 12 rok, a predstavenia a zábava detí je stále na lepšej úrovni. Deti si pozreli divadielko O poslušných kozliatkach, vypočuli si rozprávku, nakreslili krásne obrázky, z ktorých si študenti v škole robia výstavky. Na záver sa Mikuláš, potešil pesničke a rozdal sladké darčeky. Milý Mikuláš, dovidenia o rok!


     21. 11. 2012 sme opäť zavítali do divadla LUDUS.

      

     Dostali sme odpovede na naše otázky:

     Bude tam humor? Zaručene. Láskavý, ostrý aj zosmiešňujúci.

     Budú tam zvieratá?  Áno, ale budú vyzerať ako ľudia.

      Bude tam poučovanie?  Nie, ale jemné ponaučenie.

     Bude to pre nás? Aj pre Vás, aj pre nás a naše a vaše deti.

     Bude to nuda?  Nebude!

     To neboli bájky - to bol život!

     O lastovičke a drobných vtákoch (Jean de La Fontaine)

     Na oblohe vykvitne krásna 3kolóra.  Vrabce prileteli ako 3skáče, lebo počuli Lastovičku 3lkovať. Nepočúvnu však jej 3 rady a preto budú 3eť aj naďalej biedu.

     Bájky hlavou dolu (Ivan Andrejevič Krylov)

     Opičiak Paľo na 3 razy skúša aký má talent. V palci má 3esku, lebo 3eskal do všetkého.  Aj do 3anglu. Jeho talent nie je 3viálny.

     Orol a hovnivál  (Ezop)

     Slabý ale vytrvalý Hovnivál vymýšľa rôzne 3ky, aby potrestal drzého orla. Orol dostane 3ašku zúrivosti, keď zistí, že vytrvalosť slabšieho 3umfálne zvíťazí. 

     V bájkach sme videli aj samých seba a uvedomili sme si aj vlastné nedostaky a negatíva. A ešte sme sa k tomu aj dobre zabavili a nasmiali…     

     žiaci z triedy: 5. A6. A, 7. A


     Týždeň projetkov o bezpečnosti na internete

     Naši piataci sa zúčastnili projektu Týždeň projektov o bezpečnosti na internete. V rámci tohto projektu prezentovali hravým spôsobom pred tretiakmi a štvrtákmi 4 pojmy z oblasti počítačovej bezpečnosti. Boli to pojmy: červ, spam, vírus, trójsky kôň. Ako to prezentovali, si môžete pozrieť sami v nasledovných videách.


     Z darov jesene na pracovnom vyučovaní

     Pracovné vyučovanie sme začali pozorovaním jesennej prírody spojenej so zberom jesenných plodín. Vykonali sme exkurziu v dopravnom múzeu a v noci výskumníkov v Avion shopping centre. Pracovali sme s prírodným materiálom, zhotovovali sme panáčikov z ozdobnej tekvice a svietničky. Ale predtým sme si urobili originálny pracovný odev. smiley

     VI.A


     Hókusy - pokusy inak

     V týždni vedy dňa 9.11.2012 sme sa so šiestakmi a siedmakmi vybrali experimentovať na naozaj odbornú úroveň, priamo na strednú školu chemickú. Privítala nás firma BASF, ktorá sa venuje tomu, ako urobiť deťom chémiu naozaj zaujímavou a má na to aj  pútavo vybavené detské laboratórium. 

     Experimentovali sme sami vo dvojiciach podľa návodu a všetky jednoduché pokusy sme hravo zvládli. Bližšie neprezradíme, aby to bolo prekvapenie aj pre ostatných, ktorí budú mať záujem. Ale pochopili sme, že je ľahšie niečo znečistiť ako vyčistiť. Pozrite si foto a príďte to tiež vyskúšať.


     DEŇ ZDRAVIA

     Dňa 16.10. 1012 sa na Svetový deň zdravia pripravoval aj 2. a  3. stupeň školy. Všetci sa vzdelávali v oblasti zdravej výživy, každý na svojej úrovni.  Druhý stupeň pripravil pre mladších žiakov aktivity v telocvični, pohybové aj vzdelávacie, a samozrejme ochutnávky zdravých odmien. Veľmi nám v kuchyni pomohli stredoškoláci, dievčatá aj chlapci, a ochotné kolegyne, za čo úprimne všetkým zúčastnením ďakujeme.  Recepty všetkých zdravých ochutnávok nájdete v školskom časopise. smiley


     Educate Slovakia (bližšie v sekcii projekty)


     Mobilita Comenius- Írsko (bližšie v sekcii projekty)


     V piatok 28.9.2012 druhý stupeň základnej školy zažil doobedňajšiu Noc výskumníkov v Avion nákupnom centre.

     Uličky nákupného centra boli plné stánkov firiem, vysokých škôl a výskumných ústavov vystavujúcich zaujímavé produkty a predvádzajúcich pokusy z oblastí prírodných vied. Od počítačových hier, hlavolamov, simulácií procesov, buniek, molekúl, 3D skenovania vlastnej osoby, cez jednoduché pokusy z chémie, biológie, fyziky až po zložité procesy s vírusmi, baktériami, DNA, genetických výskumov  či supravodivých materiálov. Výber bol naozaj široký a každý si mohol prísť na svoje, dostal brožúrky informácií či malé pripomienky. Nápadov a námetov na referáty a projekty je na celý školský rok. Oceňujem snahu vedcov priblížiť sa k deťom a upútať ich zábavnou a zjednodušenou formou.

     p. uč. Sadleková

     Nech sa páči, tu je niekoľko fotiek z našej exkurzie.http://mokrohajska3.edupage.sk/album/?


        Dňa 24.9.2012 sme s gymnazistami navštívili výstavu v Inchebe:  „Energia tretieho tisícročia“.

     Fakty stále omieľané o energii, jej význame pre náš život, výrobe z obnoviteľných aj neobnoviteľných zdrojov, potrebe a možnostiach šetrenia  sme mali možnosť  získať a zopakovať zážitkovou metódo. Boli sme nútení premýšľať, ako naozaj šetriť energiu, napr. v obývačke.  Programom nás sprevádzala príjemná lektorka a predviedla malé prototypy parnej lokomotívy, autíčka na vodík, rádia nabíjaného solárnou energiou a iné. Záver programu sa niesol v duchu:“ Nemusíš mať všetko, aby si bol šťastný a nemusíš podliehať reklamám a točiť sa na kolotoči konzumizmu. V jednoduchosti je krása, aj skromný človek môže byť šťastný a nezávislý od matérie. Na pamiatku sme dostali niekoľko citátov na zamyslenie ...

     p. uč. Sadleková


     Exkurzia na farmu v Kráľovej nad Váhom

     19. septembra sa žiaci 1.A, 2.A, a 4.A pod vedením svojich pani učiteliek vybrali na farmu v Kráľovej nad Váhom. Privítal nás pán Beták. Pretože cesta bola dosť dlhá, žiaci si naplnili brušká, aby vládali chodiť na návštevy k zvieratkám.

     Pán Beták, majiteľ farmy, nám ukázal všetky domáce zvieratá. Sliepky, kačice, husy, moriaka, z väčších zvierat si deti prezreli, ale aj pohladkali koníky, poníky, somáriky a mulice, zblízka videli zajace, kravy, býka, ovce, kozy a muflony. Na farme sme videli aj exotické zvieratá. Ťavu, bielu fretku,  pavúky,  korytnačky, bieleho ježka. Pán Beták vie zaujímavo rozprávať o svojich zvieratách. Som presvedčená, že táto exkurzia obohatila  vedomosti a najmä zážitky  našich detí .

     p.uč. Handzová