Novinky

    • Ak máte záujem, zapojte sa do súťaže!
     • Ak máte záujem, zapojte sa do súťaže!

     • Informácie o súťaži a podmienky nájdete https://free-food.sk/projekty/zw-kantina-vyzva/.

      Cieľom je upozorniť na tému potravinového odpadu a zanechať odkaz - plytvanie jedlom nám nie je ukradnuté! Pod hashtagom #zwkantina môžu žiaci vo veku od 14 do 19 rokov pridávať fotky, reels alebo príbehy (pri príbehoch treba označiť aj @freefood_svk) ako oni sami bojujú proti plytvaniu - od delenia sa o jedlo cez používanie obedárov, voskových obrúskov až po kompostovanie.

      Mgr. Zuzana Sadleková

    • Recitačná súťaž I. st. ZŠ
     • Recitačná súťaž I. st. ZŠ

     • Sústredenie, napätie, tréma i úsmevy. To všetko sa zračilo na tvárach žiakov a žiačok 1.st. ZŠ vo štvrtok 7.4.2022. Po troch rokoch konečne bolo možné usporiadať školské kolo recitačnej súťaže. Na základe uvoľnenia opatrení pre hromadné podujatia a za výnimočnej podpory vychovávateliek p. Chalupkovej a p. Longauerovej a vychovávateľa p. Hargaša z našej ŠKD sa to podarilo. Školské kolo sa uskutočnilo v ŠKD a bolo rozdelené na dve časti, do dvoch skupín. V prvej skupine súťažili žiaci 1. a 2. ročníkov, v druhej skupine následne žiaci 3. a 4. ročníkov. Najviac bola obsadená kategória poézie, ale aj v próze sa našli odvážlivci, ktorí sa popasovali s pomerne náročnými textami. Porota v zložení p. vychovávateľ M. Hargaš, p. uč. I. Addová a M. Kabová, p. vychovávateľka L. Longauerová mali ozaj ťažké rozhodovanie. Napokon boli vyhlásené výsledky:

       

      POÉZIA

      I. kategória                               

      1. miesto –  Tobias Kratmüller 1.A              

      2. miesto - Lucia Hrajnohová 2.B                 

      3. miesto - Greta De Rogatis 1.A                  

      II. kategória 

      1. miesto - Katarína Macejková  4.A

      2. miesto - Matej Huževka  3.A

      3. miesto - Sarah Komárová  4.A

       

      PRÓZA

      I. kategória                                  

      1. miesto - Kristína Koči         2.A                 

      2. miesto - Kamila Trávničková 2.A             

      II. kategória 

      1. miesto - Ivan Janči  3.B

      2. miesto - Kristína Simone Valette  4.A

       

      Víťazi získali knižné odmeny, všetci účastníci diplomy a všetci žiaci, aj tí, ktorí si pripravili nejaký príspevok, ale nevystupovali, sladkú odmenu a veľkonočnú omaľovanku. Atmosféra v oboch skupinách bola výborná, deti správne odpovedali aj na kvízové otázky. Dúfame, že sa takto stretneme, zasúťažíme si a zabavíme sa aj na budúci rok.

      PaedDr. Marta Frindrichová

    • Veľkonočná výstava obrazov Ingrid Alenovej – Za posolstvom nádeje
     • Veľkonočná výstava obrazov Ingrid Alenovej – Za posolstvom nádeje

     • Aj z morí sa raz stane mláka.

      Slnečné peklo plápolá.

      Aj Fénix ľudstva márne čaká,

      Či aj on vstane z popola...

      Dočká sa, lebo nedočká sa

      na mrzačenej planéte?

      Ešteže po nej chodí krása

      A že sú deti na svete.

      (Akryl: Ingrid Alenová, báseň: Milan Rúfus, zbierka Čakanka)

       

           Umenie a kultúra vždy reagovalo a bude reagovať na spoločenské dianie. V tomto kontexte sa v súčasnosti koná množstvo koncertov a výstav na vyjadrenie podpory voči Ukrajine, či už materiálnej, či morálnej.

           V spolupráci s umelkyňou Ingrid Alenovou sme sa v rámci predmetu UKL (umenie a kultúra) rozhodli v podobnom duchu otvoriť novú výstavu (4) obrazov, ktorým sme vymysleli aj tematické názvy s posolstvom nádeje -  Okno do raja, Ruža nevinným obetiam a Krajina oplývajúca hojnosťou. Ide o akrylovú techniku s 3D efektom, pričom základným inšpiratívnym motívom je príroda. Ďakujeme za zapožičanie obrazov.

           V rámci vernisáže zarecitovali žiaci gymnaziálnych ročníkov básne Milana Rúfusa a aj prostredníctvom poézie vyjadrili nádej, že Veľká noc 2022 prinesie Ukrajine vytúžený mier! Výstava potrvá od 12.apríla do 10. mája 2022. Príďte sa pozrieť!

      PaedDr. Daniela Bauerová

       

    • Redakcia časopisu Moky 3 želá VESELÝ APRÍL!
     • Redakcia časopisu Moky 3 želá VESELÝ APRÍL!

     •    Naše aprílové číslo malo byť hlavne o bláznovstvách a pestvách, ktoré charakterizujú tento mesiac a ku ktorým sme pripravili Veľkú anketu vtipných názorov našich žiakov, pedagógov i priateľov školy (autori: Mgr. Petra Zváčová a žiaci 2.SVC). Žiaľ, do našich dejín nečakane vstúpila tragická vojna na Ukrajine, a tak sa na prvé miesto nášho čísla dostala Výzva za mier! (autorka: Anna Mrocková, 3.G) a Rozhovor s našou žiačkou z 1.G, Máriou Sydoruk (autor článku: Matej Šabík z 3.G) - Márii i jej krajanom vyjadrujeme spolupatričnosť a podporu!

          Tento Moky je aj o veľkonočných tradíciách (autorka článku: Sofia Olejárová z 2.G), aj o tolerancii k ľuďom s postihnutím detskej mozgovej obrny (autor článku: Mgr. Peter Novotný), aj o výzve k separovaniu plastov (autor článku: Tomáš Netri z 1.G), aj o cestovateľskej inšpirácii - Za snehom na Slovensku (autor článku: Michal Žiak, 2.SVC), aj o pozdravoch našich absolventov (zdravia vás Tomáš Galbinec a Matej Magát), aj o našom každodennom živote  - za angličtinárov sa prihovára Dr. Katarína Šaradinová, za výtvarníkov prispela kresbou Mgr. Mária Kabová a jej žiačka Dominika zo 6.A, za milovníkov kníh odporúča svoj tip na knihu Samko Béreš z 2.SVC a žiaci 2.G a 3.G. A je toho ešte ovééeeľa viac, nech sa páči, tu nájdete našich 32 aprílových strán: https://mokrohajska3.edupage.org/a/skolsky-casopis-moky3.


                                                                     PaedDr. Daniela Bauerová, koordinátorka školského časopisu

    • Pozdrav z Matice Slovenskej v Bratislave
     • Pozdrav z Matice Slovenskej v Bratislave

     •      Z rúk riaditeľa Mgr. Petra Schvantnera sme 4. apríla 2022 po vyučovaní prevzali na pôde Domu Matice slovenskej v Bratislave ocenenie za prvé miesto v celoslovenskej súťaži školských časopisov PRO SLAVIS 2020 (https://matica.sk/vyhodnotenie-22-rocnika-celoslovenskej-sutaze-pro-slavis-2021/). Diplom, vecné ceny a vzácnu knihu si prevzali členovia redakcie v zastúpení Michal Žiak 2.SVC, Lucia Husárová 2.SVC, Boris Štefánik 3.OA a Tomáš Netri 1.G.

         Dozvedeli sme sa, že Matica slovenská vyhlásila rok 2022 za Rok odkazu štúrovcov (Pravda> Kultúra > Na čítanie > Matica slovenská vyhlásila rok 2022 za Rok odkazu štúrovcov) a pri tejto príležitosti pripravila pre študentov viaceré príťažlivé podujatia. Do pozornosti dávame súťaž Matičná esej (témy na plagátiku) a výlet na Devín, ktorý sa koná dňa 26. apríla 2022. Rovnako v priebehu mesiaca máj majú vedeckí pracovníci MS pre školy pripravenú bohatú prednáškovú činnosť, je možné objednať si vyhovujúci termín. Ďakujeme za ocenenie i za podporu národného a kultúrneho života Slovákov.

      PaedDr. Daniela Bauerová

    • Výtvarno-tematická súťaž „Najkrajšia karnevalová maska“
     • Výtvarno-tematická súťaž „Najkrajšia karnevalová maska“

     • Aj tento rok bola chodba I. stupňa ZŠ vyzdobená krásnymi maskami. Tohtoročná téma „Písmenká“ bola pre deti veľmi inšpiratívna. Našim žiakom sa naozaj podarilo vymyslieť krásne a veselé masky. Každý kto chcel mohol zahlasovať a podľa počtu získaných hlasov boli až štyria víťazi Žiaci boli odmenení hodnotnými darčekmi, ktoré ich potešili a môžu pomocou nich ďalej rozvíjať svoju umeleckú fantáziu. Ostatné deti dostali sladkú odmenu, ktorej sa veľmi potešili.

      I.miesto Rastík Rakica (II.A)

      II. miesto Lucka Hrajnohová (II.B)

      III.miesto Anička Spišiaková (III.A)

      IV.miesto Dominik Vlk (IV.A)

      Mgr. Petra Zváčová

    • Celoslovenská vedomostná súťaž Všedkovedko
     • Celoslovenská vedomostná súťaž Všedkovedko

     • Naši žiaci sa každoročne zapájajú do rôznych školských súťaží, ktoré organizuje Talentída.  Aj tento rok mali možnosť žiaci 1. stupňa zapojiť sa do celoslovenskej vedomostnej súťaže VŠETKOVEDKO. Žiaci si v súťaži otestovali svoje vedomosti, schopnosť čítať s porozumením, logické myslenie a správny úsudok. Všetkovedko prepája všetky oblasti, s ktorými sa žiaci doteraz stretli: vlastivedu, prírodovedu, matematiku, slovenský aj anglický jazyk, hudobnú, dopravnú a výtvarnú výchovu.   

      O titul Všetkovedko  bojovali žiaci druhého, tretieho a štvrtého ročníka. Do súťaže sa prihlásilo 6 žiakov. Súťaž prebehla 30.11.2021 a minulý týždeň boli na školy zaslané diplomy a ceny. Žiakom sa súťaž páčila, úlohy boli zaujímavé, rôznorodé a poučné.

      Mgr. Lucia Zittová

    • Beseda s Mariánom Lapitkom ku Dňu učiteľov
     • Beseda s Mariánom Lapitkom ku Dňu učiteľov

     •      Dr. Marián Lapitka - spoluautor stredoškolských učebníc Literatúry pre 1. až 4. ročník, podľa ktorých desaťročie vyučujeme aj na našej škole; spoluautor učebnice Základy kultúry, ktorá je k dispozícii zatiaľ len elektronicky (Základy kultúry); učiteľ - praktik, ktorému mama v detstve prejudikovala, že sa raz stane učiteľom a on bez najmenšieho zaváhania vnútorne súhlasil a o svojom rozhodnutí nikdy nezapochyboval. Vyštudovaný slovenčinár a ruštinár na VŠ pedagogickej v BA si s láskou dodnes spomína na svojho obľúbeného profesora Viliama Oberta, ktorý študentov volal kolegovia. Začínal ako učiteľ na Orave a končil na Knihovníckej škole v Bratislave. Dvadsať rokov pracoval na Ústave pre vzdelávanie učiteľov a venoval sa oblasti didaktiky vyučovania.

           Svojou prítomnosťou nás poctil 29. marca 2022, aby spolu s nami oslávil Deň učiteľov a porozprával sa o všetkom možnom, čo súvisí s literatúrou, knihami, pedagogickými ideálmi, reformami v školstve atď. Žiaci s tried gymnaziálnych ročníkov hosťa zahrnuli množstvom otázok, napríklad, prečo musia analyzovať voľný verš, keď poézia je tak neobľúbená literárna forma; alebo, či majú v maturitných otázkach mať miesto aj kontroverzní autori; alebo, či by nebolo lepšie deliť rozvrh hodín podľa blokov namiesto podľa predmetov...

           Pán Lapitka nám porozprával o tom, že jeho reformné učebnice mali za cieľ prestať študentov nútiť učiť sa mechanicky obsahy kníh a začali ich vyzývať k samostatnému bádaniu. Prezradil, že ideálnym učiteľom je preňho človek, ktorý učí rád, chce učiť a baví ho to, zároveň je to človek vzdelaný, rozvíjajúci svoju odbornosť po celý život. Ideálnym žiakom je podľa neho žiak tvorivý, nápaditý, zvedavý, rozprávajúci a provokatívny v dobrom slova zmysle. Dozvedeli sme sa, že obľúbeným Lapitkovým žánrom je román a autorom Kukučín a taktiež moderná svetová literatúra; za nič na svete by nedal svoju jeden a pol metrovú knižnicu kníh z mladosti, ktorú si nazbieral už v 13-tich rokoch. Na prečítanie nám uviedol jeden tip, a to Kukučínove Mladé letá (Kukučín, M., Mladé letá). Ďakujeme za obrovské ľudské i odborné obohatenie!

                                                                                                                                  PaedDr. Daniela Bauerová