Novinky

    • Pozvánka na astronomickú prezentáciu a online prednášku
     • Pozvánka na astronomickú prezentáciu a online prednášku

     • Vážení kolegovia, milí žiaci,

      radi by sme pozvali s Jarkou Mejiou v rámci unikátneho projektu pomenovania exoplanéty slovenským názvom v stredu 7.12.2022 na prezentáciu ďalekohľadu, astronómii a skúmanie vesmíru o 9:00 hod. do 2.G triedy, kde bude prítomný p. Peter Wachter zo Slovenských planetárii s ďalekohľadom a prebehne losovanie o vhodný názov našej exoplanéty.

      Následne o 10:00 hod. bude možnosť pripojenia sa na online prednášky (prístupnej aj pre verejnosť) cez ZOOM z hociktorej triedy,  p. Jánom Šubjakom z Českej akadémie vied - exoplanéty, sústavy mimo našej Slnečnej sústavy.

      Meeting link: https://us02web.zoom.us/j/88999482194?pwd=SElYMzFpZHo1dlQ2eENGMXA3WVNrUT09

      Meeting ID: 819 5941 2718

      Passcode: uZLrB9

      Link na hlasovanie: https://www.survio.com/survey/d/H9K2L8T6U9J3B1I6Y

      Pevne veríme, že prijmete pozvanie na túto zaujímavú prednášku a podporíte hlasovanie o ďalšej reprezentácii Slovenska v rozsiahlom vesmíre.

      Ing. Zuzana Sadleková

    • Rádio ROKO želá krásny sviatok svätého Mikuláša!
     • Rádio ROKO želá krásny sviatok svätého Mikuláša!

     • Pozývame vás vypočuť si nové vysielanie (12.) školského podcastu žiakov našej školy!

      Kto bol svätý Mikuláš? Prečo ho poznajú všetky deti? Aké tradície sa praktizujú v tento deň a ešte oveľa viac rozoberáme v Téme vysielania. Básničky sv. Mikulášovi recitujú deti z Prípravného ročníka, za pomoc vďačíme triednej pani učiteľke Mgr. Ingrid Addovej.

      Playliste hráme temetické piesne Run Rudolph run od Chucka Beryho a Christmas song od Melanie Thornton.

      Za celý tvorivý tím vám príjemné počúvanie prajú: Barbora Bábiková zo 7.A, Alžbeta Novotná z 9.G, Cornelia Zamosteanu z 1.OA, Tomáš Netri z 2.G, absolvent základnej školy Tomáš Farkas a náš šikovný pán technik Štefan Kaľavský. 

      Príjemné počúvanie!

      PaedDr. Daniela Bauerová

    • VÝSTAVA COSMOS DISCOVERY
     • VÝSTAVA COSMOS DISCOVERY

     • Dňa 1.12. sme sa so žiakmi základnej a strednej školy preniesli do sveta kozmonautiky. Navštívili sme výstavu Cosmos discovery v Inchebe, kde nás čakala naozaj zaujímavá a interaktívna expozícia. Výstava nás previedla históriou pilotovaných vesmírnych letov od ich počiatkov až po súčasné plánované misie. Na výstave sme mohli vidieť niekoľko originálnych exponátov z USA aj Ruska, ktoré boli vo vesmíre, zbierku skafandrov a reálne modely vesmírnych lodí, raketoplánov a rakiet. Na konci výstavy na nás čakali najmodernejšie 3D technológie. Niektorí žiaci si vyskúšali aj náročný výcvik kozmonautov, či virtuálnu realitu. So žiakmi sme si prehliadku užili a pre tých, ktorí ešte váhajú, vrelo odporúčame.

       

      Mgr. Mária Kabová

    • Decembrová výstava reliéfov študentov zo ŠUPky
     • Decembrová výstava reliéfov študentov zo ŠUPky

     • V priestoroch našej strednej školy pribudla nová výstava (7) reliéfov študentov zo susednej Školy umeleckého priemyslu Jozefa Vydru – mekky študentského umeleckého prostredia - ktoré nám zapožičala pedagogička a vedúca oddelenia propagačného výtvarníctva  Mgr. art. Lucia Ďuráková-Hronská. Ďakujeme!

      Reliéfy (nami pomenované ako Stromčeky, Snehová guľa a Snehová vločka) tematicky zapadajú do zimnej predvianočnej nálady, vyžarujú kreatívnosť a zmysel pre precíznu prácu.

      Výstave predchádzala návšteva našich žiakov z tried 3.G, 4.G a 4.OA v rámci predmetu umenie a kultúra priamo na pôde ŠUP-ky, kde sme sa doslova pokochali rôznymi nápaditými výtvormi (techniky - kresba, fotografia, keramika, kameň, sklo, priemyselný dizajn a iné)  a nadýchli sa krásy, ktorú len umenie dokáže sprostredkovať. Výstava trvá od 1. decembra do konca prvého polroka, ste srdečne pozvaní!

       

      Daniela Bauerová

       

    • Vyšiel nový ADVENTNÝ MOKY 3 - 12/2022
     • Vyšiel nový ADVENTNÝ MOKY 3 - 12/2022

     • Na ploche 36 strán prinášame opäť rôzne okruhy tém, aby sme uspokojili vkus každého nášho čitateľa.

      Špeciálnym pedagogickým témam sa venujeme v článkoch Ako by mala vyzerať škola s pridanou hodnotou? (Sofia Olejárová 3.G), Kľúč od inklúzie (Kristína Froncová 1.SVC), Zvýšme si povedomie o inštitúte asistenta (Daniel Droppa 3.OA) či Čo je to OCD?  (Tomáš Netri 2.G).

      V obľúbenej rubrike Absolventi školy tentokrát spovedáme Martina Dajta/kynológa a jeho psíka Maikiho.  

      Tradičné reporty zo školských aktivít spracovali Mgr. Eva Gnothová (za MŠ), PaedDr. Valéria Stašiaková (za prvý stupeň), PaedDr. Katarína Šaradinová (za učiteľov cudzích jazykov v anglickom jazyku), či Ondrej Kabát z 3.G (Zatmenie slnka).

      Inšpirujeme knižnými či kultúrnymi tipmi – do divadla pozýva Denisa Jamrichová 2.OA, festival PAN propaguje Daniel z 3.OA.

      Ankiet sme pripravili hneď niekoľko, spovedáme prvákov, bilancujeme čochvíľa uplynuvší rok 2022 a zisťujeme, bez čoho by si naši žiaci, pedagógovia či zamestnanci nevedeli predstaviť svoje Vianoce.

      Mimochodom, Vianoce. Sú našou špeciálnou PRÍLOHOU, o ktorú sa postarali žiaci z 3.G – Sofia, Veronika, Samko, Luna, Tomáš a Štefan; zimné ilustrácie doplnili žiaci zo 7.A – Leoš, Ján, Zlatica a ďalší. Čítajte a dozviete sa oveľa, oveľa viac. Pokojný advent želá celý redakčný tím.

      Najnovšie číslo a aj tie staršie nájdete MOKY3 - školský časopis


      Daniela Bauerová, koordinátorka školského časopisu

    • Týždeň vedy a techniky a naša exkurzia v SAV
     • Týždeň vedy a techniky a naša exkurzia v SAV

     • Žiaci prvého a druhého ročníka gymnázia sa počas Týždňa vedy a techniky zúčastnili exkurzie v anorganickom ústave SAV prednášky o probléme a riešení strategických energetických zdrojov fosílnych palív a možnosti alternatívnych zdrojov. V priebehu prednášky pán prednášajúci Ing. Pavlik PhD. prešiel bleskovo naprieč chémiou, fyzikou aj biológoiu :). V labákoch nás čakali doktorandi so svojimi výskumnými prácami: Absorbcia farbív pri využití dezinfekcie mačacích toaliet, Bombardovanie carbidových materiálov, Práca v atmosfére argónu, Mrazenie ruže dusíkom… Čo dvere na dlhej chodbe, to nová záhada nielen z oblasti chémie. Vedci sa snažia držať krok so zahraničím a zároveň zarobiť si na seba. Je to v dnešnej dobe u nás naozaj náročné, držíme im palce.

      Mgr. Zuzana Sadleková

    • Oznámenie  – riaditeľské voľno  
     • Oznámenie  – riaditeľské voľno  

     • V zmysle § 150 ods. 5 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní  a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších prepisov a § 3 ods. 10 vyhlášky MŠ SR č. 231/2009 Z. z. o organizácii školského roka na základných školách, stredných školách, na základných umeleckých školách, na odborných učilištiach a jazykových školách v znení vyhlášky č. 518/2010 Z. z. Vám oznamujem, že

      18.11.2022 udeľujem riaditeľské voľno

      žiakom všetkých organizačných zložiek.

      Riaditeľské voľno udeľujem z prevádzkovo-organizačných dôvodov.

               RNDr. Ivan Ištok, riaditeľ školy

    • TÝŽDEŇ VEDY A TECHNIKY - DOD SAV
     • TÝŽDEŇ VEDY A TECHNIKY - DOD SAV

     • Dňa 10.11. sme v rámci týždňa vedy a techniky navštívili Slovenskú akadémiu vied, konkrétne chemický ústav, so žiakmi 3. a 4. ročníka gymnázia. Mohli sme tak nahliadnuť do zákulisia vedeckej činnosti na Slovensku. Odborníci nám v rámci svojho zamerania sprostredkovávali základné informácie o tom, čo je náplňou ich práce a žiaci si mohli vďaka tomu ozrejmiť súčasné zameranie vedy a výskumu na Slovensku. Okrem toho boli pre nás pripravené aj interaktívne experimenty, kde žiaci pretavili svoje vedomosti do praxe. Ako môžete vidieť aj na fotografiách, naši študenti doslova zahoreli láskou ku chémii a vede.

                                                                 Zuzana Sadleková a Mária Kabová

    • DOD - Ústav molekulárnej biológie SAV
     • DOD - Ústav molekulárnej biológie SAV

     • V rámci týždňa vedy a techniky sme sa so žiakmi 3. a 4. ročníka gymnázia zúčastnili dňa otvorených dverí, ktorý organizovala Slovenská akadémia vied. Program DOD bol aj tento rok online formou, a tak sme mohli prostredníctvom zaujímavých prednášok nahliadnuť do výskumnej činnosti Ústavu molekulárnej biológie.  Program prebiehal od 10:00 -11:30 a témy, ktorým sme sa venovali boli nasledujúce:

      • „Antibakteriálny účinok fágov a fágových endolyzínov“
      • „Biologické účinky medu“
      • „Streptomycéty – najvýznamnejší producenti antibiotík“

      Po každej prednáške sme mali priestor na otázky a diskusiu s odborníkmi v danej oblasti. Pre žiakov to bola výborná príležitosť rozšíriť si obzory v otázke vedeckej činnosti a tiež pri výbere svojho budúceho smerovania.

       

      Mgr. Mária Kabová,

       

    • iBobor 2022 - harmonogram - aktualizovaný
     • iBobor 2022 - harmonogram - aktualizovaný

     • Pondelok 7. 11. 2022 – Kadeti (8. a 9. ročník ZŠ)

      1. hodina – 9. A (ADK – p. Prokopová)

      2. hodina – 9. B (veľké IVT – p. Ištok)

      3. hodina – 8. A (veľké IVT – p. Némethová)

      4. hodina – 8. B (veľké IVT – p. Prokopová)

       

      Utorok 8. 11. 2022 – Seniori (3. a 4. ročník G a OA), nevidiaci SŠ

      3. hodina – 3. OA (veľké IVT – p. Imrichová)

      4. hodina – 4. OA + nevidiaci OA (ADK – p. Prokopová)

      6. hodina - 3.G + 4. G + nevidiaci G (veľké IVT – p. Ištok)

       

      Streda 9. 11. 2022 – Benjamini (6. až 7. ročník ZŠ) , nevidiaci ZŠ

      4. hodina – 7. A (ADK – p. Prokopová)

      5. hodina – 6. A + nevidiaci ZŠ (veľké IVT – p. Ištok)

       

      Štvrtok 10. 11. 2022 – Juniori (1. a 2. ročník G a OA)

      1. hodina – 1. G (veľké IVT – p. Ištok)

      2. hodina – 1. OA + 2. OA (ADK – p. Čellárová)

      3. hodina – 2. G (veľké IVT – p. Kucek)

       

      Piatok 11. 11. 2022 – Bobríci (4. až 5. ročník ZŠ)

      2. hodina – 5. A (veľké IVT – p. Prokopová

       

      Prvý stupeň ZŠ realizuje súťaž podľa vlastného harmonogramu v miestnosti IVT pre 1. st. ZŠ.

      Heslá na prihlásenie majú žiaci v EduPage.

      Žiaci na IUP a neprítomní na vyučovaní sa môžu zúčastniť na súťaži prihlásením sa z domu od 7:30 do 14:30.

      Súťažné úlohy z minulých rokov môžete vyskúšať na http://ibobor.sk/sutaz_demo/.

      Prosím vyučujúcich, aby si na dané termíny neplánovali žiadne písomky ani skúšanie.

       

      V uvedených časoch budú uvedené miestnosti pre iných žiakov uzatvorené!

    • Rádio ROKO  - In memorian našim blízkym!
     • Rádio ROKO  - In memorian našim blízkym!

     • téme vysielania sa venujeme spomienke na našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami, a ktorých si pripomíname sviatkom druhého novembra.

      V rubrike Hráme slovenskú hudbu si vypočujeme pieseň Novembrové chryzantémy od Mariky Gombitovej a pieseň Prvá od skupiny No Name

      Tvorivý redakčný tím sa rozhodol toto vysielanie venovať na pamiatku Jaromírovi Walterovi, nášmu študentovi gymnázia, ktorý tragicky zahynul, odpočívaj v pokoji, Jarko!

      Príjemné počúvanie prajú: Barborka Bábiková zo 7.A, Alžbeta Novotná z 9.B, Cornelia Zamosteanu z 1.OA, Tomáš Netri z 2.G a absolvent základnej školy Tomáš Farkas.

      Daniela Bauerová

    • MOKY refresh (projekt)
     • MOKY refresh (projekt)

     • Milí kolegovia, rodičia a priatelia školy,

      radi by sme Vás oboznámili s výsledkami zrealizovaného projektu MOKY refresh, ktorý prebiehal na našej škole v roku 2022 vďaka finančnej podpore Nadácie Orange v rámci programu „Zdravá duša školy“ 2021. 

      Viac o projekte a priebehu: SPOJENÁ ŠKOLA (edupage.org)

    • Atraktívna súťaž zážitkového centra vedy Aurélia
     • Atraktívna súťaž zážitkového centra vedy Aurélia

     • Kratučký spot natočený o Aurelovi Stodolovi (slovenský vedec svetového formátu, strojný inžinier, matematik, pedagóg, otec parných turbín).

      Vyberte si životopis, alebo vynálezy a patenty.
      Hrané video, videoanimácia, 2D grafika.
      Potvrďte alebo vyvráťte tvrdenie, či bol učiteľ A. Einsteina.
      Využitie hodiny fyziky, techniky, dejepisu, občianskej náuky a pod. zo svojimi vyučujúcimi.
      Neváhajte, termín zaslania príspevku je do 30. 11. 2022.
      V prípade záujmu kontaktujte p. uč. Sadlekovú.
      Viac Objav(y) Aurela Stodolu – Aurelium-ZCV

      Zdroj titulný obrázok" Autor: Photographer unknown, anonymous work. – ETH Zürich [1], Voľné dielo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3931419 

    • Jesenné prázdniny
     • Jesenné prázdniny

     • Posledným dňom vyučovania pred začiatkom prázdnin je 27. október 2022 (štvrtok).
      Jesenné prázdniny sú v dňoch 28. - 31. októbra 2022.
      1. november 2021 (utorok) - Sviatok všetkých svätých - deň pracovného pokoja.
      V škole sa opäť stretneme 2. novembra 2022 (streda).

    • Hovorme o jedle - 1. stupeň ZŠ
     • Hovorme o jedle - 1. stupeň ZŠ

     • Aj v tomto školskom roku sa žiaci 1. stupňa v dňoch od 17.- 21.10. 2022 zapojili do X. ročníka projektu Slovenskej potravinárskej komory - HOVORME O JEDLE.

      V prípravnom a v prvom ročníku sme si v rámci vzdelávacej aktivity zvolili tému Ovocie a zelenina. Žiaci si vypočuli rozprávkový príbeh, cez ktorý sa dostali k tejto téme. Pripomenuli si, aké dôležité je pre naše zdravie jesť veľa ovocia a zeleniny.

      Počas hodiny zoraďovali obrázky jabĺčka podľa veľkosti a farby. Žiaci prvého ročníka si vytvorili aj pekné jabĺčka z kúskov farebného papiera. Hodinu si spestrili básničkami a piesňami. Na konci hodiny sme si všetci pochutnali na voňavých a dobrých jabĺčkach. Žiaci si počas celého týždňa nosili rôzne druhy ovocia a zeleniny, ktoré si pomenovávali, ochutnávali a o ktoré sa navzájom aj podelili.

      Na konci týždňa sme si zhotovili výstavu výtvarných prác žiakov 1. stupňa. Žiaci vytvorili množstvo krásnych obrázkov, ktorými sme si potom vyzdobili chodbu školy.

      Mgr. Lucia Zittová

    • Pre inšpiráciu - 3xKAM!
     • Pre inšpiráciu - 3xKAM!

     • Medzinárodná bezplatná konferencia 3x KAM je inšpiratívny online projekt, organizovaný Výskumným ústavom detskej psychológie a patopsychológie, tento ročník prebiehal v dňoch 20. – 21. októbra 2022 a bol venovaný obetiam nenávisti z Teplárne – Matúšovi Horváthovi a Jurajovi Vankuličovi. Tematicky sa venoval systémovým zmenám, školstvu digitálnemu svetu.

      V rámci vyučovania sme sa zapojili aj my, spomedzi 30-tich prednášok sme si vybrali a vypočuli so žiakmi druhých a tretích ročníkov G a OA tri témy – Psychológia nepodložených presvedčení v časoch spoločenských kríz (prednášajúci Mgr. J. Šrol, PhD.), Jak se promítá důvěra do reakcí na pandemii Covid 19 (Doc. J. Šerek, PhD.) a Výchova a vzdelávanie v oblasti duševného zdravia (doc. Sokolová, PhD.).  

      Je fajn môcť sa z pohodlia triedy na chvíľu ocitnúť vo svete renomovaných akademikov a nasávať z „prvej ruky“ skúsenosti a interpretácie najnovších vedeckých poznatkov a počuť výsledky aktuálnych výskumov. Navyše, ako účastníci stretnutia dostaneme zostrihy záznamov všetkých prednášok, ktoré dávame do pozornosti.

       

      PaedDr. Daniela Bauerová

    • Výstava kaligramov a vernisáž so spisovateľkou Janou Jablonskou
     • Výstava kaligramov a vernisáž so spisovateľkou Janou Jablonskou

     • ... hrôzy vojny

      Za zvuku sirény s taškou na chrbte

      Tvárou do zeme držiac sa za ruky

      Ležali sme počas náletu potichu sa modliac

      Otče náš...

      (Báseň Vyznanie, Jana Jablonská)


      Za tému najnovšej výstavy, ktorú môžete vidieť na chodbe strednej školy, sme si vybrali avantgardné umenie. Ide o našu vlastnú revoltu voči každému násiliu, ktoré sa aktuálne deje okolo nás!

      Projekt vznikol ako projekt predmetov umenie a kultúra a literárny seminár. Autormi sú žiaci tretieho a štvrtého ročníka gymnázia, témou sú obrázkové básne - technika náhodnej hry so slovami, vystrihovanými zo starých časopisov na tému Život a smrť, dekorované recyklovanými lesklými papierikmi z čokolád v úmysle umocniť našu experimentálnu hru.

      Na vernisáž výstavy sme 17. 10. 2022 pozvali vzácnu hostku, jubilujúcu spisovateľku PhDr. Janku Jablonskú, ktorá merala k nám cestu až z Trenčína. Pani Jablonská je autorkou viacerých básnických zbierok (Dotyky s časom, Aby kúkoľ neprerástol, Pocta životu, S klaunom za ruku a iné), v ktorých sa prelína téma nádeje a beznádeje, a z ktorých spamäti zarecitovali i naši študenti. (NAHRÁVKY) V rodinnej atmosfére poetka zotrvala s nami aj na literárnom seminári a zaspomínala na udalosti zo svojho bohatého 85-ročného života, ktoré ovplyvnili jej umeleckú tvorbu. Obohatila nás autorským čítaním básne Podoby lásky, jej altový mikrofonický hlas by sa dal počúvať hodiny... (NAHRÁVKA) Na otázku, ako ju poznačilo obdobie druhej svetovej vojny, odpovedala Matejovi z 2.OA prečítaním básne Vyznanie.

      Ďakujeme za osobné svedectvo o tom, že nikdy nesmieme stratiť vieru vo víťazstvo dobra a morálnych hodnôt. Výstava potrvá do konca novembra, pozývame pozrieť!


      PaedDr. Daniela Bauerová

    • Návšteva Slovenskej národnej galérie
     • Návšteva Slovenskej národnej galérie

     • Dňa 14.10. 2022 sme so žiakmi I.OA a II. OA navštívili Slovenskú národnú galériu na Nám. Ľ. Štúra vrámci medzipredmetových vzťahov (dejepis, výtvarná výchova, etická výchova). Cestou sme si pozreli výstavu fotografií z 11.ročníka súťaže Slovak Press Photo na Hviezdoslavovom námestí.

      V galérii nás až tak nezaujala Digitálna inštalácia Heterotopia , zato veľmi zábavná bola interaktívna inštalácia Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom. Nápad vysvetľovať príbeh umenia formou animovaných videí a zapojiť do toho pohyb sa nám naozaj všetkým páčil (pri riešení úloh žiaci triafali mäkkými loptičkami o stenu , aby sa nám odkryli ďalšie úlohy).

      Tešíme sa, že galéria po dlhej rekonštrukcii otvorí svoje nové priestory už v decembri tohto roku.

       

      Mgr. Katarína Šreinerová, Mgr. Mária Kabová