• Vinšovníci z Mokrohájskej na Kramároch
     • Vinšovníci z Mokrohájskej na Kramároch

     • Nech všetko zlé opustí vás ešte v tomto roku, nech niekto blízky je vždy po Vašom boku!

      Nech čerti od Vás smolu odnesú a choroby stratia Vašu adresu!

      Takto zavinšovala vyše dvadsiatka našich žiakov – vinšovníkov z 2. stupňa základnej školy a strednej školy dňa 10. decembra 2019 v nemocnici akademika Ladislava Dérera na Kramároch detičkám rôznych oddelení miestnej Materskej školy.

      Predniesli sme ¾ hodinové pásmo kolied (Vianočná, Anjel vedľa anjelička, Počúvajte, pastierovia, V jasliach leží Ježiško, Sláva Bohu na výsostiach), gitarovú kvarteto zahralo pieseň z rozprávky Perinbaba a program sme zakončili piesňou Svet lásku má. Deti sme potešili nielen hudobným darom, ale i množstvom sladkostí, perníkov, knižiek a výrobkov, ktoré podarovali naše deti a ich rodičia, za čo srdečne ďakujeme! Rovnako my sme si odniesli nezabudnuteľnú predvianočnú atmosféru, obrovský srdečný potlesk, úsmevy v očiach detí a plyšové hračky z nemocničnej zbierky. 

                                                                                                  PaedDr. Daniela Bauerová

    • Integrované športové hry - tradícia trvajúca už dve desaťročia
     • Integrované športové hry - tradícia trvajúca už dve desaťročia

     • Všetko sa to začalo vďaka nezlomnosti, túžbe a chuti bojovať aj napriek nepriazni osudu. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o výnimočnej akcii, ktorá na Slovensku nemá obdoby.

      Spojenú školu, Mokrohájska 3 v Bratislave navštevujú žiaci s rôznymi druhmi zdravotného postihnutia. Jej priestory denne využívajú deti a žiaci, ktorí majú problém s pohybovým aparátom, sú nevidiace alebo majú vrodené poruchy chrbtice a iné. To im ale nebráni - práve naopak - dodáva im to chuť a odhodlanie vyrovnať sa svojim zdravým rovesníkom v rôznych aspektoch života. Často nemajú „na ružiach ustlané“ a musia podávať oveľa výnimočnejšie výkony, ku ktorým často vedie bolesť, plač a odriekanie. Najjednoduchšiu možnosť na sebarealizovanie im dáva univerzálny a zároveň najkrajší svetový jazyk - šport.

      Pár informácií na úvod...

      Na Slovensku poznáme viacero úspešných školských športových projektov. Integrované športové hry sú však výnimočné. Je to jediný projekt tohto druhu u nás, ktorý dáva každoročne na jednom mieste, šancu žiakom s telesným, zrakovým, sluchovým, rečovým a iným handicapom z Bratislavy a okolia bojovať na „malej olympiáde“. Toto podujatie je krásnym príkladom, že akékoľvek zdravotné znevýhodnenie nie je prekážkou.

      Je to neuveriteľné, ale tento rok je už dvadsiaty, odkedy táto idea vznikla. Od svojho počiatku - ako to je vo všetkom - si hry prešli vzostupmi aj pádmi. Do histórie hier sa zapísalo množstvo míľnikov. Pred pár rokmi nás napríklad poctil svojou návštevou - dnes už bývalý prezident Slovenskej republiky - Andrej Kiska či to, že na regulárny priebeh súťaží dohliadajú pozorné oči mnohých paralympijskych medailistov.

      Výnimočný rok

      Jubilejný ročník je ale zase o úroveň vyššie. Projekt po prvý krát oficiálne podporil Slovenský paralympijsky výbor, čo dodalo podujatiu ešte väčší  punc atraktivity.

      Pavel Bílik, člen výkonného výboru Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov (ďalej len SZTPŠ) k práve začatej spolupráci povedal, „Šport pre deti so zdravotným postihnutím považujem za dôležitý fenomén, ktorý zásadne ovplyvňuje ich snahy o plnohodnotný život. Preto je pre SZTPŠ podpora športu na školách dôležitým pilierom rozvoja paralympijského hnutia. Tieto okolnosti nás priviedli k myšlienke, aby sme pri príležitosti 20.ročníka IŠH založili princípy budúcej spolupráce na vytvorení Metodicko-konzultačného centra SZTPŠ. Jeho prostredníctvom chceme prinášať viac informácií o aktivitách, ktoré SZTPŠ ponúka v oblasti rozvoja športu telesne postihnutých“.

      Po krátkom úvode sa v nasledujúcich riadkoch už naplno zameriame na práve skončený tohtoročný - výročný - diel.

      Športové hry 2019

      Vyše osemdesiatka po pohybe bažiacich žiakov sa predstavila v piatich disciplínach. Konkrétne sa jednalo o stolný tenis, virtuálny bowling, bocciu, športovú streľbu a plávanie.

      Čo sa týka súťažných tímov - škôl - oproti minulým rokom nenastala žiadna zmena a tak sa opäť stretli nové tváre zo starých známych škôl. Pozvanie na pôdu Mokrohájskej prijali:

      • Spojená škola internátna pre žiakov so zrakovým postihnutím, Svrčia 6, Bratislava
      • Spojená škola internátna, Hrdličkova 17, Bratislava
      • Spojená škola internátna, org. zložka Základná škola internátna pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou, Vlastenecké námestie 1, Bratislava
      • Základná škola pre žiakov so sluchovým postihnutím, Drotárska cesta 48, Bratislava
      • Základná škola pre žiakov s autizmom, Hálkova 54, Bratislava
      • Spojená škola, Mokrohájska 3, Bratislava - domáci, organizátor

      V neposlednom rade musím poďakovať všetkým športovcom za - až na pár výnimiek vo vypätých finálových bitkách - korektné a oduševnené výkony, ktoré boli fantastickou pozvánkou na už teraz pripravovaný ročník 2020.

      Súboj o celkové prvenstvo nemohol byť dramatickejší, rozhodovala totiž jedna lopta v bocci, ktorá víťazov dostala do eufórie a porazeným skrivila ústa. Pred celkovým vyhodnotením sa ale najprv pozrieme na umiestnenia v súťažiach jednotlivcov.

      Individuálne výsledky

      Plávanie            

      1. Kristián Vick - Svrčia

      2. Oliver Franz - Vlastenecké námestie

      3. Tomáš Celušák - Vlastenecké námestie

       

      Bowling              

      1. Martin Schuzsnix - Mokrohájska

      2. Matej Horvát - Mokrohájska 3

      3. Marko Mihok - Vlastenecké námestie

       

      Stolný tenis      

      1. Vladimír Kostelka - Hálkova

      2. Peter Rigo - Hrdličkova

      3. Peter Šramka - Hrdličkova

       

      Streľba               

      1. Veronika Bajnociová - Svrčia

      2. Patrícia Rybanská - Vlastenecké námestie

      3. Karol Sroka - Drotárska cesta

       

      Boccia                  

      1. Alžbeta Novotná - Mokrohájska 3

      2. Viliam Fiala - Hálkova

      3. Matej Babic - Hálkova

       

      Po jednotlivcoch si teraz predstavíme výsledky tímov.

      Tímové výsledky

      1. Spojená škola, Mokrohájska 3, Bratislava
      2. Špeciálna základná škola pre žiakov s autizmom, Hálkova 54, Bratislava
      3. Základná škola internátna pre  žiakov s narušenou komunikačnou  schopnosťou, Vlastenecké námestie 1, Bratislava

      Za celý organizačný tím ďakujem všetkým športovcom a sprievodcom za účasť a už teraz sa teším ako spoločne napíšeme už dvadsiatu prvú kapitolu našej malej  „olympiády“.

      Špeciálne poďakovanie patrí Slovenskému paralympijskému výboru a Slovenskému zväzu telesne postihnutých športovcov, ktorý sa podieľali na úspešnej organizácii. Tešíme sa na budúcu spoluprácu.

      Ján Smriga, IV.G

    • TOM SAWYER - ANGLICKÉ DIVADELNÉ PREDSTAVENIE
     • TOM SAWYER - ANGLICKÉ DIVADELNÉ PREDSTAVENIE

     • Rovnako ako po minulé roky, aj tento školský rok sme navštívili divadelné predstavenie English theatre v Divadle Wüstenrot. Tentokrát sme mali možnosť sledovať hru od Marca Twaina – Tom Sawyer.

      Ani tento raz sme neboli sklamaní. Študenti 3. a 4. ročníka gymnázia a obchodnej akadémie jednohlasne doporučujú, aby sa v tomto projekte, pripravenom učiteľmi angličtiny, pokračovalo. Priamy kontakt hercov s publikom a vynikajúca atmosféra na javisku ako aj v hľadisku je vždy zárukou spokojnosti všetkých aktérov.

      See you in the theatre next year again!

                                                                                                                                               p.uč. K. Šaradinová

    • OLYMPIÁDA V ANGLICKOM JAZYKU
     • OLYMPIÁDA V ANGLICKOM JAZYKU

     • Dňa  6. 12. 2019 sme úspešne dokončili školské kolo Olympiády v ANJ. Sme radi, že po mnohých rokoch neúčasti na okresnom kole, sa budeme môcť znova zúčastniť a pevne veríme, že Laura Svocák, ktorá je víťazkou školského kola, sa umiestni aj na okresnej úrovni na poprednom mieste.

      Gratulujeme výherkyni a držíme palce do ďalších kôl!

                                                                                                  p. uč.  Kucek, p. uč. Šaradinová

    • Pozdrav z jazdy Vianočnou električkou
     • Pozdrav z jazdy Vianočnou električkou

     • Jazdy drevenou Vianočnou električkou sme sa zúčastnili, ako prví tohtoroční cestujúci na Mikuláša (6. decembra 2019). Okrem krásneho zážitku z okružnej  jazdy po Starom meste, sme sa stretli aj s Mikulášom a Anjelom. Obdarovali nás sladkosťou a spolu s nami prežili krásne popoludnie.

                                                                                                    Deti z ŠKD "Mokrohájčik"

    • Triedne kolo 9.A v Šalianskom Maťkovi
     • Triedne kolo 9.A v Šalianskom Maťkovi

     • Piaty ročník triedneho kola 9.A v prednese povestí s názvom Šaliansky Maťko sme si vychutnali v posledný novembrový piatok 2019.

      Naposledy v spoločnej zostave vystúpili Sofia Olejárová s povesťou Za sedem dní, Matej Horvát s povesťou O odvážnom Jurajovi, ktorý prekabátil draka, Daniela Jašková s povesťou Dobrá pani Radmila, Matej Richter s povesťou Vysloboď ma! a Kristína Balgavá s povesťou s povesťou Krásna neznáma.

      Odborná porota v zložení Mgr. Silvia Pospechová a Mgr. Mária Kabová udelili 1. miesto Matejovi Richterovi, ktorý nás bude reprezentovať na okresnom kole. Všetkým deviatakom srdečne blahoželáme!

                                                                  PaedDr. Daniela Bauerová

    • Integrované športové hry – už po 20ty krát
     • Integrované športové hry – už po 20ty krát

     • Milí návštevníci nášho webu. V tejto chvíli sa intenzívne pracuje na článku o tom, ako sme spoločne strávili tento náš obľúbený školský deň, plný športu a zábavy.... Už čoskoro :)

      K hrám môžeme zatiaľ prezradiť aspoň niekoľko čísel:

      • 80 zúčastnených športovcov,
      • 6 školských tímov,
      • 20 dobrovoľníkov,
      • 5 športových disciplín.

      Prikladáme zopár fotiek.

    • Oznam týkajúci sa žiakov strednej školy - Informácia k platbe stravného
     • Oznam týkajúci sa žiakov strednej školy - Informácia k platbe stravného

     • Vážený rodičia, žiaci strednej školy,

      platbu za stravné na mesiac 01/2020 je potrebné uhradiť najneskôr do 13.12.2019 v sume: 23,04 €. Platby na ďalšie obdobie (02 - 06/2020) budú zverejnené v mesiaci január 2020. (číslo účtu a VS žiaka zostávajú nezmenené)

       

       

       

    • Olympiáda zo SJL
     • Olympiáda zo SJL

     • Ľudia by sa nemali súdiť podľa vzhľadu, ale podľa vedomostí a vnútornej sily. Ľudia často robia chybu, že súdia podľa toho, čo má druhý oblečené, ako je namaľovaný a pod., nie podľa toho čo má v sebe...

                                                                                                                  (Sofia Olejárová, z 3.súťažnej disciplíny)
       

      Na okresnom kole 12. ročníka Olympiády v slovenskom jazyku nás reprezentovala v III. súťažnej kategórii (žiaci 8. a 9. ročníkov) Sofia Olejárová z IX.A. Centrum voľného času Klokan privítalo 27. novembra 2019 dvanásť súťažiacich z okresu Bratislava – Dúbravka.

      Hoci sme sa neumiestnili na stupni víťazov, popasovali sme sa v troch súťažných disciplínach; išlo o štandardný test (čítanie s porozumením), transformáciu textu (z článku o Cukrovej homole bolo úlohou vytvoriť reklamu na turistiku v Tatrách) a záverečný ústny prejav (na tému: Podľa vzhľadu môžeš súdiť motýľa či kvet, nie však človeka).  

                                                                                                                                         PaedDr. Daniela Bauerová

    • Florbal - učitelia vs. žiaci (výsledok 8:6)
     • Florbal - učitelia vs. žiaci (výsledok 8:6)

     • Na utorok 19. novembra 2019 sme si my – študenti – spolu s učiteľmi naplánovali „boj na život a na smrť“ v podobe florbaloveho zápasu. Toto stretnutie bolo už štvrté v sérii a musím povedať, že z doterajších zostáv sme mali pravdepodobne najlepšiu a tak sme sa oprávnene pasovali do role favorita.

      Úvodný hvizd bol naplánovaný na 10:00 hodinu a už od skorých ranných hodín bolo vo vzduchu cítiť isté napätie. Zápas bol od úvodných chvíľ mimoriadne vyrovnaný a šance sa – pred asi dvadsiatkou divákov – rodili neľahko. Keď už niečo za skalopevné defenzívy prešlo, obaja brankári vytiahli bravúrne semafory. V tomto trende to pokračovalo približne do polovice stretnutia, keď sa v študentskom tíme predsa len začala prejavovať nezohratosť a z toho pramenili najmä zmätky v obrane. Aj keď sme pred fantastickou kulisou statočne vzdorovali, tak zhruba od 25 – 30 minúty sme začali kopiť jednoduché chyby a už sme sa tak často nedostávali do pred bránkového priestoru súpera. Náš protivník to dokonale využil a odskočil nám na rozdiel, ktorý sme už nedokázali zmazať. A tak po 45 minútach (hralo sa na 3x15) svietil na tabuli konečný stav 8:6 v náš neprospech, čo znamenalo, že sme ukončili štvorzápasovú víťaznú šnúru, ktorá sa začala vlani v decembri.

      Už teraz sa tešíme na blížiacu sa januárovú odvetu!

       

      Súpiska žiakov:

      Ján Smriga

      Samuel Béreš

      Andrej Cvečka

      Klaudia Takáčová

      Jakub Stena

      Kristína Balgavá

      Jozef Kollár

      Dávid Režňák

      Samuel Žolnai

      Barbara Feketeová

      Silvia Pálková

       

      Súpiska učiteľov:

      Andrej Lackovič

      Peter Kucek

      Mária Kabová

      Martin Guzikiewicz

      Pavol Piruš

       

      Ján Smriga, IV.G

       

    • Výnimočný koncert pre deti a mládež
     • Výnimočný koncert pre deti a mládež

     • Sviatok sv. Cecílie - patrónky hudobníkov (22. november) - sme tohto roku aj my krásne oslávili! Príbeh hudby 2 s podtitulom O nesmrteľnosti hudby je výnimočný vzdelávací projekt Bratislavského chlapčenského zboru v spolupráci s RTVS, ktorého sa zúčastnila aj naša škola. So žiakmi triedy V.A sme sledovali v rámci predmetu hudobná výchova živé vysielanie Slovenského rozhlasu.

      V podaní Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu a ďalších hudobných hostí sme si vypočuli skladby mnohých nesmrteľných hudobných velikánov – Mozarta, Beethovena či Suchoňa. Hodinovým koncertom nás sprevádzal a do tajov hudby nás zasvätil dirigent Gabriel Rovňák. Už teraz sa tešíme na 3. ročník, ktorý bude venovaný hudobnému žánru opera.

                                    

      PaedDr. Daniela Bauerová

    • PREDNÁŠKA ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL A PORUCHY PRÍJMU POTRAVY
     • PREDNÁŠKA ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL A PORUCHY PRÍJMU POTRAVY

     • Zdravý životný štýl, ako aj poruchy príjmu potravy, sú témy, o ktorých treba hovoriť už s mladými ľuďmi.  V spolupráci s organizáciou LIGA PROTI RAKOVINE sme si ku nám do školy pozvali lektorku z LFUK, ktorá nám priblížila problematiku porúch príjmu potravy, ale tiež so žiakmi diskutovala na tému zdravý životný štýl. Po prezentácii nechýbala aj živá diskusia, či príbehy z praxe. Prednáška bola určená žiakom SŠ. Pani lektorke, ako aj organizácii Liga proti rakovine, patrí veľké ĎAKUJEME. Veríme, že naša spolupráca bude aj naďalej pokračovať. 

      Mgr. Mária Kabová

    • Spomienky na stužkovú
     • Spomienky na stužkovú

     • Dvadsiaty piaty októbrový deň bol pre mnohých obyčajným piatkom – niektorí sa už tešili na predĺžené prázdniny, iných čakal „len“ víkend, nasledovaný ešte dvoma dňami v škole, respektíve v práci. No my, štvrtáci z gymnázia a obchodnej akadémie, ktoré sú súčasťou Spojenej školy Mokrohájska 3, sme boli výnimkou.

      O piatej popoludní sme sa totiž, vyzbrojení dobrou náladou, slávnostným oblečením a potrebnými papiermi (scenáre priebehu celého večeru, jednotlivých scénok a podobne) zišli v priestoroch Hotelu Hradná Brána**** v bratislavskom Devíne, aby sme o dve hodiny neskôr zahájili našu stužkovú slávnosť. Tá dopadla, dovolím si tvrdiť, nad očakávania mnohých z nás – niektorí si možno v niektorých momentoch priali vedieť zastaviť čas...

      Po úvodných oficialitách, ako sú „šerpovanie“ učiteľov, či „stužkovanie“ nás žiakov, sme sa pustili do slávnostnej večere – do slepačieho vývaru, grilovanej bravčovej panenky s tlačenými zemiakmi a štrúdle plnenej lesným ovocím. A potom sa už mohlo prejsť k neformálnej časti programu. Tú sme začali predsa len trochu formálnejšou zložkou – prezentáciou fotiek z nášho detstva. Tú nasledovala vtipná „prerábka“ klasickej rozprávky o Popoluške, nemenej vtipná kvíz-šou Hádaj, na čo myslím, a nakoniec scénka o dievčati a jeho pokazenom rádiu.

      Po programe (ktorý sa pre nedostatok čašníkov pri roznášaní večerí poriadne natiahol) sme sa pustili do najuvoľnenejšej časti večera – do voľnej zábavy, ktorá trvala ešte ďalšiu hodinu – dve.

      Nuž, a na záver tohto rýchleho návratu o dva týždne späť, podobne, ako vo futbalových či v hokejových zápasoch, ktoré si občas rád pozriem, prichádza „ďakovačka“. Ďakujem spolužiakom za pomoc pri organizácii programu, pánovi riaditeľovi Ištokovi a pani učiteľkám Tazberíkovej, Pospechovej a Capekovej za krásne príhovory (a za všetko, čo pre nás za štyri roky na našej škole urobili) a našim krstným mamám, pani učiteľkám Šaradinovej a Pospechovej za slávnostné pokrstenie stužiek.

       ĎAKUJEME! 

       

      Matej Horváth, IV. G

    • Integrované športové hry 2019
     • Integrované športové hry 2019

     • Srdečne Vás pozývame na 20. ročník Integrovaných športových hier, ktoré sa uskutočnia 4. decembra 2019 v čase od 8:00 do 13:00 hod. v telocvični v Spojenej škole na Mokrohájskej 3 v Bratislave. Tešiť sa môžete na také športové disciplíny, ako sú stolný tenis, plávanie, virtuálny bowling, streľba a boccia.

    • Ibobor 2019 - harmonogram
     • Ibobor 2019 - harmonogram

     • Pondelok 11. 11. 2019 – Kadeti (8. a 9. ročník ZŠ)

      3. hodina – 9. A (veľké IVT – p. Prokopová) 

      4. hodina – 8. A (veľké IVT – p. Prokopová) 

      Utorok 12. 11. 2019 – Seniori (3. a 4. ročník G a OA), nevidiaci

      3. hodina – 4. G + nevidiaci (2 z 3. G, 2 z 4. G a 1 z 3. OA, 1 z 1. OA, 1 z 2. 0A) (veľké IVT – p. Ištok)  

      4. hodina – 3. A (č. 19 p. Zváčová)

      5. hodina – 3. OA + 4. OA (veľké IVT – p. Kucek)

      6. hodina  3. G (veľké IVT – p. Imrichová) 

      Streda 13. 11. 2019 – Benjamini (6. až 7. ročník ZŠ)

      3. hodina – 6. B (veľké IVT – p. Prokopová) – 7 žiakov

      4. hodina – 7. A (veľké IVT – p. Prokopová) – 11 žiakov

      5. hodina – 6. A (veľké IVT – p. Prokopová) – 8 žiakov

      Štvrtok 14. 11. 2019 – Juniori (1. a 2. ročník G a OA)

      3. hodina – 1. EOOS + 2. EOOS (veľké IVT – p. Prokopová) 

      4. hodina – 2. G + 2. OA (veľké IVT – p. Kucek)   

      5. hodina –  1. G + 1. OA (veľké IVT – p. Imrichová)  

      Piatok 15. 11. 2019 – Bobríci (4. až 5. ročník ZŠ)

      3. hodina – 5. A (veľké IVT – p. Prokopová) 

      3. hodina – 4. A (č. 19 – p. Frindrichová) 

      4. hodina – 5. B (veľké IVT – p. Prokopová) 

       

      Vyskúšať si súťažné úlohy z minulých rokov môžete na http://ibobor.sk/sutaz_demo/.

      Prosím vyučujúcich, aby si na dané termíny neplánovali žiadne písomky ani skúšanie.

      V uvedených časoch budú uvedené miestnosti pre iných žiakov uzatvorené!

    • Oznámenie pre žiakov strednej školy
     • Oznámenie pre žiakov strednej školy

     • Prosíme žiakov strednej školy, ktorí ukončili vyučovanie a v popoludňajších hodinách sa nezúčastňujú aktivít v záujmových útvaroch, aby opustili priestory školy ihneď po vyučovaní (vrátanie priestoru pri ŠKD)! (časť B, čl. V bod 3.). 

      Nerešpektovanie tohto pravidla sa bude posudzovať ako hrubé porušenie školského poriadku!

      Výnimku majú len žiaci strednej školy, ktorí využívajú školský autobus. Títo žiaci sa od pondelka 11. novembra 2019 budú výlučne zdržiavať na prízemí v učebni č. 18 (6.B) pod dohľadom službukonajúceho člena vedenia školy.

    • Exkurzia Pezinský zámok
     • Exkurzia Pezinský zámok

     • Kolektív 1.OA spolu funguje ešte len 2 mesiace, preto sa rozhodol, v rámci utuženia spolužiackych vzťahov, podniknúť 8. novembra triedny výlet na Pezinský zámok.

      História zámku siaha do roku 1271, pôvodne išlo o stredoveké sídlo s opevnením pomocou vodných zrojov, tzv. vodný hrad. Na pozícii majiteľov hradu sa vystriedalo viacero rodov, najdlhšie to bol šľachtický rod Pálfiovcov (16. – 20. st.), najnovšie je to rod Šimákovcov, ktorí už dva roky zámok rekonštruujú, dali mu i umelecký názov Palace Art Hotel.

      Za hodinovú prehliadku po zámku s odborným výkladom sme vďační historikovi Jánovi Križanovi. Mali sme možnosť vidieť niekoľko doteraz zrekonštruovaných salónikov z 19. storočia s rôznymi vzácnymi kúskami: ide napr. o najunikátnejšiu zbierku kabinetov na Slovensku (módne sejfy dám slúžiace na ozdobovanie), zdobených polodrahokamami a zlatými niťami; originál obrazu sv. Františka Asiského od významného barokového portrétistu a pezinského rodáka Jána Kupeckého, ktorý predstavuje jeden z dvoch originálov zachovaných na Slovensku, doteraz ho mala zapožičaný Slovenská národná galéria. Rytierska sála je výnimočná ručnou maľbou maliara a pezinského rodáka Augustína Bártu po celom svojom strope i okrajoch stien, či originálom prvého lustra elektrifikovaného v meste Pezinok. Moderná kaplnka s netradičným krížom zo skla bude zasvätená sv. Františkovi.

      Zámok sprístupnil aj dve moderné výstavy zo zbierky pánov Šimáka staršieho a mladšieho, a síce Medzinárodnú výstavu umeleckého skla a výstavu  motoriek - veteránov.

      Oplatí sa vidieť, vrelo odporúčame!                      

                                                                                                                PaedDr. Daniela Bauerová

    • JESENNÁ FIREMNÁ VÝPOMOC V NAŠEJ ŠKOLSKEJ ZÁHRADE
     • JESENNÁ FIREMNÁ VÝPOMOC V NAŠEJ ŠKOLSKEJ ZÁHRADE

     • Dňa 6. 11. 2019  sa zamestnanci PENTY rozhodli pomôcť našej škole nielen dovozom 2 fúr kvalitnej zeminy na vyrovnanie pozemku školskej záhrady, ale zabezpečili aj 15 chlapov na bezplatnú brigádu. Vyklčovali terén, porúbali a uložili drevo  (vyzerá to ako na príjemnej dovolenkovej chalupe), zabezpečili kontajner a odviezli všetok nepotrebný odpad, upratali za sebou, poskytli finančný dar na dokončenie záhrady, kúpili trávu na jarný výsev, ... čo ešte viac si môžeme priať? Vďaka domácemu občerstveniu 2 šikovných dievčat (Danica a Katka) sa chlapci prisľúbili aj na jarné dokončenie, dúfajme, že do jari nezabudnú na dobré chute a plné brušká.

                                                                                                                                                Ing. Zuzana Sadleková

    • TÝŽDEŇ VEDY A TECHNIKY - exkurzia do Chemického ústavu SAV
     • TÝŽDEŇ VEDY A TECHNIKY - exkurzia do Chemického ústavu SAV

     • TÝŽDEŇ VEDY A TECHNIKY využili 5 žiaci z gymnázia na exkurziu do chemického ústavu SAV dňa 5.11.2019.

      Prednášky o cukre, mede, včielkach nekonečných :) , narkotikách či nádoroch. Ukážky starostlivosti o naše kvasinky, rastlinky, modelovanie molekúl a reakcií, NMR prístroj so silným elektromagnetom a atraktívne zábery z experimentov nájdete na priložených fotografiách.

      Ing. Zuzana  Sadleková, Mgr. Mária Kabová