Biológia či chémia? Čomu viac sa venuje daný odbor? Nám, p. uč. biológie a p. uč. chémie je to jasné. Treba vedieť oba. A ako sme pochopili na exkurzii, aj veľmi dobre. Pre mňa už dávno zabudnuté pojmy, ako napr. Mycobacterium Tuberculosis, Trypanozomatidy alebo úplne neznáme (to som si veru ani nezapamätala) a pre p. uč. Kabovú možno tie čisto chemické metódy, rozpúšťadlá a pod.
V každom prípade nám ukázali, čo sa len dalo. Laboratória, výskumné úlohy, na ktorých pracujú, prísne hygienické podmienky, ktoré musia dodržiavať, aby si nedoniesli domov nejakú Escherichia coli a pod. Úlohy sú zaujímavé, ako bojovať nielen s kandidózami, ale aj tuberkulózou a spavou nemocou, ktoré vďaka globálnemu otepľovaniu prenikajú aj k nám.
Títo nadšenci (naozaj tak nadšene rozprávajú o svojej práci) sa s výskumom dostávajú veľmi ďaleko a hlboko, na počiatok evolúcie a do čiarového kódu DNA pri hľadaní otázok „Prečo?“ „Ako?“ „Kedy?“.
Má to nejaký význam? Predchádzanie a terapia vážnych chorôb (napr. migrény), množenie nádorových buniek, tvorba kvasiniek pre biotechnológie nealkoholického piva, liekov, identifikácia patogénov v potravinách, vode a pod.
To a ešte viac. Môžeme byť hrdí na slovenských vedcov, ktorí pracujú na celosvetových biomedicínskych úlohách. Exkurziou nás sprevádzala p. doc. Júlia Zemanová a dôsledne nám všetko vysvetlila. Taktiež všetci na katedre boli veľmi ústretoví a milí.
A koho sme stretli hneď na úvode exkurzie? Nášho bývalého žiaka. Vyzeral síce v tom laboratóriu veľmi vážne, ale vyučujúci ho pochválili, že sa snaží, je šikovný a má dobré srdce. Čo chceme viac. Uhádnete o koho ide? Nabudúce tam možno stretneme práve Teba.
Ing. Zuzana Sadleková