Novinky

     • DVE POZVÁNKY DO KINA

     • Ty svietiš? To je husté! Teda! Môj sused je superhrdina, svietiaci Supertóno!

      Nieže sa s ním budeš baviť, s ním sa tu nikto nebaví!

      Čo na mňa čumíš, ty Žiarovka! Si myslíš, že tá nová (suseda) si ťa vezme namiesto lampičky?

      Prečo nechodíš normálne medzi ľudí? 

      Nenávideli by ma...

      Už ten povrázok nechcem! Ja chcem ísť normálne von! Vy ma nedovolíte robiť nič samého!

      Veď my ťa chceme len chrániť. Predsa aj na krátku trasu, viaž si povraz k pásu. A keď budeš v úzkych, zatiahni a pusti.

      Nikdy si nevidela zadok? 

      Nie, svietiaci zadok nikdy.

      JEHO (zlého ducha) v tomto dome len málokto vidí, tu si totiž nikto nevidí ani na špičku vlastného nosa... Nebol však vždy taký temný, ale je len taký, akí sú ľudia naokolo...

       

      Mikuláš priniesol 5. decembra 2023 deťom prvého a druhého stupňa základnej školy aj kultúrny darček v podobe čarokrásnej predvianočnej novinky s názvom Tonko, Slávka a kúzelné svetlo pre deti (7+), mládež a dospelých so srdciami detí.  Film získal špeciálnu cenu poroty na najväčšom festivale animovaných filmov vo francúzskom Annecy https://www.csfd.sk/film/976647-tonko-slavka-a-kuzelne-svetlo/prehlad/ O majstrovsky premyslený scenár sa postarala Jana Šrámková, súčasne autorka rovnomennej knihy a víťazka ceny za literatúru pre deti a mládež Magnesia litera 2023, vďaka čomu ho uvidia diváci v 40 krajinách sveta https://www.martinus.sk/2744705-tonko-slavka-a-kuzelne-svetlo/kniha Prvok do konca gradujúceho napätia;

      Za súkromné odpremietanie ďakujeme kinu Mladosť a za organizačnú spoluprácu Dr. Marte Frindrichovej. Určite odporúčame filmovú i knižnú verziu!

      Už teraz dávame do pozornosti film Perinbaba a dva svety, ktorý nám premietne opäť kino Mladosť ako darček za polročné vysvedčenie 31. januára 2023 dopoludnia. Všetci ste srdečne pozvaní!

       

                                                                                                                                           Daniela Bauerová

    • Mikulášsky pozdrav spevokolu Perla
     • Mikulášsky pozdrav spevokolu Perla

     • Členovia školského spevokolu Perla z tried 4.A a 5.A, za pomoci šikovných stredoškolákov v kumulovanej úlohe spevákov/hudobníkov/asistentov, privítali v prvý decembrový deň 2023 na pôde našej školy vzácnych hostí, tretiakov zo ZŠ Lachova v Petržalke, ktorá sa pýši množstvom úspechov, medziiným titulom Majstra sveta v tanci, a s ktorou sme odštartovali vzájomnú družbu.  

      Predviedli sme 20 minútové mikulášske pásmo, ktorého ústrednú pieseň Mikuláš predniesol sólista Marek Zeman z 3.A triedy, autorskú pieseň Anjelíčku, môj strážničku na text Milana Rúfusa, Rolničky, Aleluja v slovenskej verzii na známu melódiu Leonarda Cohena a iné. Najviac zaujala predvianočná koleda Kúpil otec rybu, ktorú sme zdramatizovali jednoduchými gestami a naučili ukazovať a spievať aj našich nových kamarátov. Vypočujte si krátku zvukovú ukážku, ktorú nám zostrihal ujo technik Kaľavský. Mikulas_2023.mp3

      Ďakujeme Lachovej za návštevu, sladké prekvapenia i spoločné zdieľanie spolupráce na školských weboch.  Prajeme všetkým bohatú mikulášsku nádielku!

                                                                                                                                          Daniela Bauerová

    • Múzeum dopravy
     • Múzeum dopravy

     • V stredu 16.11.2023 sme sa my žiaci I.st.ZŠ vybrali do Múzea dopravy na Šancovej ulici v Bratislave. Videli sme tam veľa krásnych a zaujímavých historických automobilov, motocyklov, ako aj množstvo rôznych bezmotorových dopravných prostriedkov, modelov a dobových technických doplnkov. Upútala nás rozsiahla zbierka dopravných prostriedkov od vozidiel ťahaných koňmi a prvých motorových samohybov cez motocykle a trojkolky, až po osobné a nákladné automobily medzivojnového obdobia. Vystavené sú historické bicykle a velocipédy, vrátane unikátneho dreveného bicykla z roku 1922, historické koče a sane, pozoruhodná hasičská technika.

      Tešíme sa na ďalšie zaujímavé miesta našej minulosti, ktoré sa chystáme spoznať.

      Mgr. Mária Žáková

    • DOD – Duálna Akadémia SOŠ automobilová
     • DOD – Duálna Akadémia SOŠ automobilová

     • Dňa 16.11. sme mali možnosť nahliadnuť za brány Duálnej Akadémie – SOŠ Automobilová v Devínskej Novej Vsi. Žiaci tak mohli vidieť, ako funguje duálne vzdelávanie v praxi. Najskôr sme navštívili triedy, kde sa vyučujú teoretické predmety a následne sme sa presunuli do časti budovy, v ktorej prebieha praktická výučba. Študenti sa učia v moderne vybavenej tréningovej hale Duálnej Akadémie a priamo u vybraného zamestnávateľa, pričom pracujú s najnovšími technológiami. Bol to pre nás obohacujúci zážitok, vďaka ktorému sme si rozšírili obzory.

       

      Mária Kabová

    • Oznámenie - stravovanie
     • Oznámenie - stravovanie

     • Vážení rodičia, milí žiaci,

      dovoľujeme si vám oznámiť, že od pondelka 20.11.2023 funguje výdaj obedov v štandardnom režime.

      Vedenie školy

    • Harmonogram stravovania - 14.11. 2023
     • Harmonogram stravovania - 14.11. 2023

     • Dovoľujeme si Vám oznámiť, že z dôvodu aktuálne vzniknutej závažnej havarijnej situácie v jedálni Gaudeamus ZKR nebude možné odstravovať našich žiakov (okrem materskej školy).

      Dnes 14.11.2023 bude strava ešte zabezpečená v náhradných priestoroch pred jedálňou. Z kapacitných dôvodov (max. 50) sa budú obedy vydávať postupne:

      • 1. st. ZŠ - štandardne o 12:30 hod.,
      • 2. st. ZŠ - počas 6 VH o 13:00 hod.,
      • SŠ - počas 6. VH o 13:15 hod.
    • Týždeň vedy a techniky 2023
     • Týždeň vedy a techniky 2023

     • Tento rok sme s druhákmi a tretiakmi gymnazistami navštívili chemický ústav Slovenskej akadémie vied. Výber exkurzie bol náročný, veľa ústavov SAV malo atraktívny program. Síce sme očakávali chemické experimenty ako minulý rok, kde to horí a dymí a svieti, ale zamestnanci oddelení nám aspoň ponúkli možnosť vyskúšať na pár hodín prácu naozajstných vedcov. Ako sa to našim študentom páčilo a či by tam veselo vkráčali každé ráno, sa musíte opýtať ich. Fotografie v galérii svedčia o tom, že sa snažili a niekedy aj zabavili.

      Vedci nás trpezlivo oboznamovali so svojou prácou a projektmi na ktorých pracujú. Všetko sa tam znova točilo okolo sacharidov, ktoré nie vždy spôsobujú „sladký život“. Všade nás privítala iná vôňa: vôňa čerstvého chlebíka (komnata kvasiniek), charakteristická alkoholová (niežeby destilovali, ale skôr rozpúšťali), alebo ako hovorievame typická chemická.

      Malé labáčiky niektoré modernejšie, iné „zachovalé“ snažiace sa držať krok s vývojom pracujú na množstve perspektívnych projektoch – NMR a identifikácia vzoriek, spektrofotometria, syntézy nových prírodných organických látok, geneticky modifikované látky (DMO), glykány a databáza chorôb, stres rastliniek, krvné skupiny, fííí a množstvo iných nezapamätateľných vecí J Kapacita mozgov, nadšenia, aktivity a šikovných ľudí veľká, financií a podpory malá.

                                                                                                                    p.uč. Sadleková, Kabová

    • FYZIKA INAK v galérii MULTIUM
     • FYZIKA INAK v galérii MULTIUM

     • Síce malé, ale milé. Nie je to Petřín alebo  Imaginárium v Prahe, ani Tricklandia v Starom Smokovci. Ale zase je to za rohom – na Zámockej ulici smerom na hrad.

      Minigaléria plná optických ilúzii a zrkadlového sveta, ktorý Vás zavedie do imaginárnej hĺbky, šírky, nekonečna až s nádychom stratenia sa v univerze.

      Autor projektu Tomáš Hatrák hovorí: „Nie som umelec a ani nie som pôvodcom tejto myšlienky – inšpiroval som sa dielami iných umelcov: knižné nekonečno Mateja Kréna v SNG, Infinity mirror room (Nekonečná zrkadlová miestnosť) japonskej umelkyne Yayoi Kusama v New Yorku. Uvažoval som, čo všetko sa dá robiť v obyčajnej miestnosti so zrkadlami.“

      Zrkadlá vo veľkom: kaleidoskope, studni, nekonečnosti sprevádzané svetelnými efektmi Vás zavedú nielen do imaginárnych svetov, zaujímavých fotografií, ale možno upokoja aj Vašu dušu.

      A čo mozog? Zmätený  v perspektívach, farbách, pohybe, tvaroch, snaží sa vyhodnocovať, čo mu zrak ponúka. Tip na výlet pre veľkých aj malých, daždivých dní, ako bol ten náš piatok 27.10.2023 s 8.A.

       

      https://www.multium.sk/index.php                                                   

      p.uč. Sadleková, Kabová

      A čo na to žiaci?

      Návšteva Galérie Multium bola veľmi zaujímavá. Najviac sa mi páčili tieto 3 veci:

      Prvá vec bola akoby nekonečná diera alebo nekonečný tunel. Tento optický efekt bol pomenovaný ako Caminus.

      Druhá vec, ktorá sa mi páčila, bola v miestnosti optických ilúzií, kde sme videli šikmé čiary, ktoré v skutočnosti boli rovnobežné.

      Posledná vec, ktorá sa mi páčila, bola tiež v miestnosti optických ilúzií. Boli to dva obrázky vedľa seba, kde na prvom obrázku bol v strede malý oranžový kruh a okolo neho veľké modré kruhy. Na druhom obrázku bol v strede veľký oranžový kruh a okolo neho malé modré kruhy. V skutočnosti oba oranžové kruhy boli rovnako veľké. Tým, že na prvom obrázku boli modré kruhy väčšie, tak sa nám zdalo, že oranžový kruh bol menší a zase na druhom obrázku boli modré kruhy menšie, tak sa nám zdalo, že oranžový kruh bol väčší.

      Rozmiestnenie väčších kruhov okolo malého kruhu, vnútorný malý kruh opticky zmenšuje, zatiaľ čo menšie kruhy v okolí väčšieho kruhu opticky ten stredný zväčšujú.

      My to vidíme ako rozdielne kruhy, ale v skutočnosti sú rovnako veľké.

      Ján Hlavenka (8.A)

      V galérii sa mi najviac páčil nekonečný tunel, miestnosť s nekonečno zásuvkami a špirála.

      V miestnosti so zásuvkami sme videli nekonečné množstvo zásuviek. Táto ilúzia sa vytvorila vďaka štyrom zrkadlám. Jedno bolo na podlahe a oproti nemu jedno na strope a ďalšie dve boli oproti sebe na protiľahlých stenách. Takže keď dáme dve zrkadlá oproti sebe vytvorí sa nám tak ilúzia nekonečna.  

    • Oznámenie o riaditeľskom voľne
     • Oznámenie o riaditeľskom voľne

     • V zmysle § 150 ods. 5 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších prepisov a § 3 ods. 10 vyhlášky MŠ SR č. 231/2009 Z. z. o organizácii školského roka na základných školách, stredných školách, na základných umeleckých školách, na odborných učilištiach a jazykových školách v znení vyhlášky č. 518/2010 Z.z. Vám oznamujem, že v dňa

      10.11.2023

      udeľujem riaditeľské voľno

      žiakom všetkých organizačných zložiek.

      Riaditeľské voľno udeľujem z dôvodu plánovanej
      dezinsekcie.

       

      RNDr. Ivan Ištok

    • iBobor 2023 - informatická súťaž pre všetkých od 2. roč. ZŠ až po maturitu
     • iBobor 2023 - informatická súťaž pre všetkých od 2. roč. ZŠ až po maturitu

     • V termíne od 6. - 10. 11. 2023 sa uskutoční informatická súťaž iBobor, ktorá je určená pre všetkých žiakov od 2. ročníka ZŠ až po maturitu. Na našej škole bude súťaž prebiehať podľa nasledovného harmonogramu:

      Pondelok 6. 11. 2023 – Kadeti (8. a 9. ročník ZŠ)

      • 1. hodina – 8. A (veľké IVT – p. Ištoková)
      • 2. hodina – 9. B (veľké IVT – p. Šreinerová)
      • 4. hodina – 9. A (veľké IVT – p. Ištoková)

      Utorok 7. 11. 2023 – Seniori (3. a 4. ročník G a OA)

      • 1. hodina - 4. G (veľké IVT – p. Imrichová)
      • 2. hodina – 4. OA (veľké IVT – p. Prokopová)
      • 3. hodina – 3. G + 3. OA (veľké IVT – p. Ištok)

      Streda 8. 11. 2023 – Benjamíni (6. až 7. ročník ZŠ) , nevidiaci ZŠ

      • 1. hodina – 6. A (veľké IVT – p. Prokopová)
      • 4. hodina – 7. A (veľké IVT – p. Ištoková)

      Štvrtok 9. 11. 2023 – Juniori (1. a 2. ročník G a OA)

      • 2. hodina – 2. OA (veľké IVT – p. Novotný)
      • 3. hodina – 1. EOOS + 2. EOOS (veľké IVT – p. Prokopová)
      • 4. hodina – 2. G (veľké IVT – p. Ištok)
      • 6. hodina – 1. OA (veľké IVT – p. Imrichová)
      • 7. hodina – 1. G (veľké IVT – p. Ištok)

      Piatok 10. 11. 2023 – Bobríci (4. až 5. ročník ZŠ)

      • 1. hodina – 5. A (veľké IVT – p. Prokopová)
      • 3. hodina - 5. B (veľké IVT – p. Prokopová)

      ---

      Prvý stupeň ZŠ súťaží podľa vlastného harmonogramu v miestnosti IVT pre 1. st. ZŠ. Heslá na prihlásenie majú žiaci v EduPage, do ktorého sa musia prihlásiť.

      Žiaci študujúci podľa IUP a neprítomní na vyučovaní sa môžu zúčastniť na súťaži prihlásením sa z domu od 7:30 do 14:30 hod.

      Súťažné úlohy z minulých rokov môžete vyskúšať na http://ibobor.sk/sutaz_demo/. Prosím vyučujúcich, aby si na dané termíny neplánovali žiadne písomky ani skúšanie.

      V uvedených časoch budú uvedené miestnosti pre iných žiakov uzatvorené!

    • Ako chutí Rím
     • Ako chutí Rím

     • Desaťčlenná výprava žiakov 3.G a 4.G (a dvoch rodičov) zo Spojenej školy sa vybrala na expedíciu do Ríma letecky už po štvrtýkrát! Projekt, ako súčasť predmetu umenie a kultúra v praxi, z nás opäť vytvoril výbornú partiu, ktorá si užívala každú sekundu bohatého itinerára. Tentokrát sme si na ochutnávku Večného mesta vybrali obdobie jesenných prázdnin, vďaka čomu sme na Sviatok všetkých svätých (1. 11. 2023) mali vzácnu účasť na modlitbe Anjel Pána s pápežom Františkom na Námestí sv. Petra a na Sviatok zosnulých (2. 11. 2023) sme navštívili najväčší rímsky cintorín Verano, kde sme vykonali pietnu spomienku aj pri pomníku členov rodu talianskeho národného hrdinu G. Garibaldiho.            

      Súčasťou našej exkurzie bola návšteva vybraných múzeí:

      Kapitolské múzeá (https://www.museicapitolini.org/), ktoré sú sústavou umeleckých galérií s početnými dielami z obdobia antiky, stredoveku a renesancie v niekoľkých palácoch na námestí Campidoglio vŕšku Kapitol s replikou jazdeckej sochy rímskeho cisára Marka Aurelia, ktorej originál z 2. storočia je vystavený vo vnútri.  Nájdeme tu najväčšiu zbierku obrazov Tiziana, Rubensa  a Caravaggia; slávnu sochu vlčice, ktorá podľa povesti odkojila zakladateľov mesta Romula a Rema i fragmenty (hlavu, ruku či nohu) gigantickej sochy cisára Konštantína II., ktorá bola nájdená v bazilike neďalekého Fora Romana v 15. storočí. 

      Národné múzeum hudobných nástrojov (https://strumentimusicali.milanocastello.it/), ponúka zbierku klavírov rodu Galliniovcov, gitár rodu Monziniovcov, strunových, sláčikových či dychových nástrojov i kolekciu netradičných nástrojov (gitaroharfa). Jednotlivé siene sú podfarbované príslušnými zvukovými ukážkami.

      Najvýznamnejší rímsky súkromný Palác rodu Doria-Pamphiliovcov (https://www.doriapamphilj.it/) s galériou obrazov, sôch a umeleckých predmetov zberateľov z celého Talianska, medzi inými admirála Andreu Doria či pápeža Inocenta X., ktorého portrét od Diega Velázqueza či socha od Gian Lorenza Berniniho patrí k najpreslávenejším vystavovaným dielam.

      Múzeum Rímskej republiky a spomienok rodu Garibaldiovcov a pamätník Giuseppeho Garibaldiho, ktorý je súčasťou  Belvedere del Giannicolo, vŕšku, z ktorého vidno na celý Vatikán a od ktorého 15 minútiek sme mali lukratívne ubytovanie.

      Medzi naše obligátne návštevy už patria pápežské baziliky, okrem Sv. Petra sme tentokrát zavítali aj do Lateránu a Baziliky Panny Márie Väčšej s pamätnou tabuľou, pripomínajúcou uzákonenie staroslovienčiny pápežom Hadriánom II. v roku 868.

      Nevynechali sme ani vyhľadávané turistické body ako sú Koloseum, Pantheón, Fontana di Trevi, Španielske schody, Námestie Venezia a Navona, Anjelský hrad a mnohé iné. Samozrejmosťou sú ochutnávky talianskej kuchyne či zmrzliny, zastavili sme sa v podniku 150 chutí zmrzliny na Ulici sv. Magdalény, odporúčame  degustovať chuť levanduľa,  ruža či váječný likér.

      Veríme, že krátke filmy (autora Dr. Martina Višňanského) aspoň trochu sprostredkujú atmosféru, ktorá sa musí zažiť na vlastnej koži.

      Rim__29._10._2023__reportaz_ROKO.m4a

      Belvedere_del_Gianicolo.mp4

      Muzei_Capitolini.mp4

      Muzeo_Nazionale_degli_strumenti_musicali.mp4

      Villa_Doria_Pamphilj.mp4

       

      Za celkové organizačné zabezpečenie ďakujeme sestre saleziánke Ing. Gabike Bauerovej. Ciao a Roma!

       

      Daniela Bauerová

    • Návšteva Technického múzea v Brne
     • Návšteva Technického múzea v Brne

     • Vo štvrtok 26. októbra 2023 sa žiaci navštevujúci 1. - 4. ročník gymnázia, žiaci pomaturitného štúdia a ich pani učiteľky zúčastnili exkurzie v Technickom múzeu v Brne, kde mali možnosť okrem prezretia si jednotlivých expozícií navštíviť aj dve výstavy "Lidé odvedle – neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem" a "Není TESLA jako Tesla".

      Cieľom výstavy "Lidé odvedle – neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem" je prostredníctvom interaktívnych aktivít znížiť úroveň ostychu a zábran v komunikácii s osobami so zdravotným postihnutím. A preto aj našim cieľom bolo okrem výkladu sprievodcov, aj niečo zažiť. V rámci našej exkurzie sme si mohli vyskúšať pomôcky, ktoré každodenne využívajú osoby so zdravotným postihnutím, zažiť orientáciu a pohyb v priestore  prostredníctvom nášho hmatu a sluchu, za použitia bielej palice alebo invalidného vozíka. Taktiež sme videli simulácie toho, ako vidia osoby s rôznymi druhmi zrakových chýb, či postihnutia a tiež sme si mohli vyskúšať  jazdu na handbiku. 

      Druhou expozíciou, ktorú sme navštívili bola výstava pod názvom "Není TESLA jako Tesla", ktorá sa koná pri príležitosti 80. výročia úmrtia významného fyzika, vynálezcu a futuristu, ktorým bol Nikola Tesla. Po ňom bola pomenovaná jednotka elektrotechnickej veličiny - elektromagnetickej indukcie Tesla. Je považovaný za vedecko-technického génia, autora 300 patentov a množstva iných vynálezov, ktoré objavil skôr, ako ich jeho konkurenti patentovali. Vyhral "boj prúdov", je priekopníkom frojfázového striedavého prúdu a mnohých zariadení, ktoré sa využívajú dodnes. Dozvedeli sme sa množstvo informácií zo života Nikola Teslu (1856 - 1943) a taktiež sme mali možnosť vidieť, ako Teslov generátor vytvoril silný elektrický prúd.

      p. uč. Darina Ištoková

      Prosím znížte si úroveň zvuku.

    • Hory a mesto
     • Hory a mesto

     • Dňa 24.10. sme mali možnosť zúčastniť sa 23. ročníka medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto 2023. Festival sa konal v Stredisku kultúry v Bratislave. So žiakmi 2. a 3. ročníka gymnázia sme tak mohli nahliadnuť do života horských vodcov. Súčasťou programu bol dokumentárny film Horský vodca od Pavla Barabáša, ktorý nám priblížil prácu týchto ľudí. Po inšpiratívnom filme nasledovala beseda so samotným horským vodcom Robertom Vrlákom. Je úžasné, že aj u nás sú ľudia, ktorí sú oddaní horám a pomáhajú tak plniť sny a túžby tých, pre ktorých by najvyššie vrcholy boli nedostupné. Je to náročné ale krásne povolanie.

      Mgr. Mária Kabová

    • MATURITNÝ RECITÁL avantgardnej poézie   
     • MATURITNÝ RECITÁL avantgardnej poézie   

     • Extravagantná metaforika, intuitívna hra so slovami, náhodné asociácie za hranicou zrozumiteľnosti. V tomto duchu sa niesli veršíky v podaní žiačok maturitného ročníka gymnázia, ktoré vzdali 24. októbra 2023 hold slovenským nadrealistom - Rudolfovi Fabrymu (básne zo zbierky Vodné hodiny hodiny piesočné) a Pavlovi Bunčákovi (zbierka Neusínaj zažni slnko).

      Pre porotu v zložení Mgr. Silvia Pospechová (vedúca predmetovej komisie pre jazyky) a PhDr. Daniela Capeková (triedna učiteľka 4.G) nebolo ľahké rozhodnúť o poradí víťazov a zhodla sa na tom, že experimentálna poézia zďaleka nie je najľahšia na pochopenie či na prednes, no na druhej strane ponúka širokú škálu subjektívnych interpretačných možností. Posúďte sami!  

      Sofia.m4a

      Luna.m4a

      Nina.m4a

      Veronika.m4a

      O prvé miesto sa nakoniec podelili Luna Lunáčková a Nina Paulusová, druhé miesto získala Veronika Bajnóciová a tretie miesto Sofia Olejárová. Srdečne blahoželáme a prajeme krásny umelecký zážitok!

    • ENGLISH THEATRE 2023
     • ENGLISH THEATRE 2023

     •  

      Vo štvrtok 5.10.2023 sa opäť niektoré triedy našej strednej školy zúčastnili divadelného predstavenia v angličtine v DK Ružinov. Tentokrát to bola divadelná hra Pygmalion, ktorú napísal írsky spisovateľ G.B.Shaw – nositeľ Nobelovej ceny za literatúru.                                                   

      Ani tento raz hra v naštudovaní British Theatre Company nesklamala. Študenti 4.G, 4.OA  a 2.G ocenili výkony hercov, prístup režiséra, jednoduchosť scény, ľahkosť hudby a predovšetkým úroveň angličtiny v jej spisovnej podobe, ako aj typického Londýnskeho dialektu z East Endu – Cockney.

      Už teraz sa mnohí tešia na ďalšie predstavenie – 1984 G. Orwella, ktoré skupina usilovne pripravuje na jarnú premiéru.

      p. uč. K. Šaradinová

    • Recyklohry - Jesenný zber textilu na škole je predĺžený do 27.10.2023
     • Recyklohry - Jesenný zber textilu na škole je predĺžený do 27.10.2023

     • Milí žiaci, študenti, rodičia a kolegovia,

      pozývame vás do veľkého jesenného triedenia a prevetrania šatníkov. Naša škola sa zapojila do súťaže zber starého textilu a obuvi, v rámci projektu Recyklohry. Za každý kilogram získame pre školu jeden bod. Z vyzbieraných bodov na našom konte si môžeme ako škola nakúpiť rôzne hry, ale aj učebné a športové pomôcky.

      Takže pokiaľ neviete, čo so starými šatami či topánkami, kľudne ich prineste ku nám, veľmi sa potešíme. Zabalené a zviazané balíky od vás prevezme pani hospodárka K. Maceková pri hlavnom vchode do školy. 

      Zber bude prebiehať v termíne od 2.10 do 27. 10. 2023.

    • Projekt hudobnej spolupráce žiakov Mokrohájskej a Libellusu
     • Projekt hudobnej spolupráce žiakov Mokrohájskej a Libellusu

     •      Odštartovali sme projekt  spolupráce žiakov (prevažne) prvého stupňa pod názvom Keď hudba spája. Ide o muzikoterapeutické workshopy, zamerané na tvorivú a hravú činnosť, prinášajúcu radosť z nečakaných a náhodne vznikajúcich hudobných produktov.

           Ako to celé funguje? K dispozícii máme bohaté panoptikum hudobných nástrojov, od rytmických, cez melodické až po nástroje, vyvolávajúce upokojujúce vibrácie; od dychových, cez strunové, po bubnové; od malých (flauty, ústne harmoniky, sekcia Orffových nástrojov), cez stredne veľké (sekcia xylofónov, zlatý dážď, bubny vrátane afrického), až po obrovské, na hru komplikované (gitarová sekcia, keyboard či akordeón). Svoje muzicírovanie zakladáme na spoločnej koordinácii zvukov a rozličných výrazových prostriedkov - pracujeme s farbou, dynamikou, tempom či rytmom a nimi vyjadrujeme zadanú atmosféru.

           Pri spoločnej improvizácii sme sa 11. októbra 2023 stretli skupinka vyše 30 hudobníkov a napriek tomu, že tretina žiakov z toho bola zo susednej súkromnej školy Libellus (a videli sme sa po prvýkrát!), došlo medzi nami k okamžitej synergii, akú len hudba môže ponúknuť. Jednoducho povedané, hudba sa stala našim spoločným komunikačným prostriedkom a zafungovalo to na prvé videnie!

           Vypočujte si náš spoločný improvizovaný konštrukt - rozprávku O somárikovi (zo série Minirozprávok č. 10, autor J. Thomas-Bilstein). Vďačím žiakom, ktorí pomohli s náročnou organizáciou a stali sa zároveň hudobníkmi, zároveň pomocnými asistentmi najmenších, menovite Tomášovi Netrimu z 3.G a Viktórii Kutlíkovej z 9.A, ktorá súčasne rozprávku precítene prednáša.  O_somarikovi_-_Muzikoterapia__11.10..m4a

      Príjemné počúvanie! 

      Daniela Bauerová