Všetko sa to začalo vďaka nezlomnosti, túžbe a chuti bojovať aj napriek nepriazni osudu. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o výnimočnej akcii, ktorá na Slovensku nemá obdoby.
Spojenú školu, Mokrohájska 3 v Bratislave navštevujú žiaci s rôznymi druhmi zdravotného postihnutia. Jej priestory denne využívajú deti a žiaci, ktorí majú problém s pohybovým aparátom, sú nevidiace alebo majú vrodené poruchy chrbtice a iné. To im ale nebráni - práve naopak - dodáva im to chuť a odhodlanie vyrovnať sa svojim zdravým rovesníkom v rôznych aspektoch života. Často nemajú „na ružiach ustlané“ a musia podávať oveľa výnimočnejšie výkony, ku ktorým často vedie bolesť, plač a odriekanie. Najjednoduchšiu možnosť na sebarealizovanie im dáva univerzálny a zároveň najkrajší svetový jazyk - šport.
Pár informácií na úvod...
Na Slovensku poznáme viacero úspešných školských športových projektov. Integrované športové hry sú však výnimočné. Je to jediný projekt tohto druhu u nás, ktorý dáva každoročne na jednom mieste, šancu žiakom s telesným, zrakovým, sluchovým, rečovým a iným handicapom z Bratislavy a okolia bojovať na „malej olympiáde“. Toto podujatie je krásnym príkladom, že akékoľvek zdravotné znevýhodnenie nie je prekážkou.
Je to neuveriteľné, ale tento rok je už dvadsiaty, odkedy táto idea vznikla. Od svojho počiatku - ako to je vo všetkom - si hry prešli vzostupmi aj pádmi. Do histórie hier sa zapísalo množstvo míľnikov. Pred pár rokmi nás napríklad poctil svojou návštevou - dnes už bývalý prezident Slovenskej republiky - Andrej Kiska či to, že na regulárny priebeh súťaží dohliadajú pozorné oči mnohých paralympijskych medailistov.
Výnimočný rok
Jubilejný ročník je ale zase o úroveň vyššie. Projekt po prvý krát oficiálne podporil Slovenský paralympijsky výbor, čo dodalo podujatiu ešte väčší punc atraktivity.
Pavel Bílik, člen výkonného výboru Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov (ďalej len SZTPŠ) k práve začatej spolupráci povedal, „Šport pre deti so zdravotným postihnutím považujem za dôležitý fenomén, ktorý zásadne ovplyvňuje ich snahy o plnohodnotný život. Preto je pre SZTPŠ podpora športu na školách dôležitým pilierom rozvoja paralympijského hnutia. Tieto okolnosti nás priviedli k myšlienke, aby sme pri príležitosti 20.ročníka IŠH založili princípy budúcej spolupráce na vytvorení Metodicko-konzultačného centra SZTPŠ. Jeho prostredníctvom chceme prinášať viac informácií o aktivitách, ktoré SZTPŠ ponúka v oblasti rozvoja športu telesne postihnutých“.
Po krátkom úvode sa v nasledujúcich riadkoch už naplno zameriame na práve skončený tohtoročný - výročný - diel.
Športové hry 2019
Vyše osemdesiatka po pohybe bažiacich žiakov sa predstavila v piatich disciplínach. Konkrétne sa jednalo o stolný tenis, virtuálny bowling, bocciu, športovú streľbu a plávanie.
Čo sa týka súťažných tímov - škôl - oproti minulým rokom nenastala žiadna zmena a tak sa opäť stretli nové tváre zo starých známych škôl. Pozvanie na pôdu Mokrohájskej prijali:
- Spojená škola internátna pre žiakov so zrakovým postihnutím, Svrčia 6, Bratislava
- Spojená škola internátna, Hrdličkova 17, Bratislava
- Spojená škola internátna, org. zložka Základná škola internátna pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou, Vlastenecké námestie 1, Bratislava
- Základná škola pre žiakov so sluchovým postihnutím, Drotárska cesta 48, Bratislava
- Základná škola pre žiakov s autizmom, Hálkova 54, Bratislava
- Spojená škola, Mokrohájska 3, Bratislava - domáci, organizátor
V neposlednom rade musím poďakovať všetkým športovcom za - až na pár výnimiek vo vypätých finálových bitkách - korektné a oduševnené výkony, ktoré boli fantastickou pozvánkou na už teraz pripravovaný ročník 2020.
Súboj o celkové prvenstvo nemohol byť dramatickejší, rozhodovala totiž jedna lopta v bocci, ktorá víťazov dostala do eufórie a porazeným skrivila ústa. Pred celkovým vyhodnotením sa ale najprv pozrieme na umiestnenia v súťažiach jednotlivcov.
Individuálne výsledky
Plávanie
1. Kristián Vick - Svrčia
2. Oliver Franz - Vlastenecké námestie
3. Tomáš Celušák - Vlastenecké námestie
Bowling
1. Martin Schuzsnix - Mokrohájska
2. Matej Horvát - Mokrohájska 3
3. Marko Mihok - Vlastenecké námestie
Stolný tenis
1. Vladimír Kostelka - Hálkova
2. Peter Rigo - Hrdličkova
3. Peter Šramka - Hrdličkova
Streľba
1. Veronika Bajnociová - Svrčia
2. Patrícia Rybanská - Vlastenecké námestie
3. Karol Sroka - Drotárska cesta
Boccia
1. Alžbeta Novotná - Mokrohájska 3
2. Viliam Fiala - Hálkova
3. Matej Babic - Hálkova
Po jednotlivcoch si teraz predstavíme výsledky tímov.
Tímové výsledky
- Spojená škola, Mokrohájska 3, Bratislava
- Špeciálna základná škola pre žiakov s autizmom, Hálkova 54, Bratislava
- Základná škola internátna pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou, Vlastenecké námestie 1, Bratislava
Za celý organizačný tím ďakujem všetkým športovcom a sprievodcom za účasť a už teraz sa teším ako spoločne napíšeme už dvadsiatu prvú kapitolu našej malej „olympiády“.
Špeciálne poďakovanie patrí Slovenskému paralympijskému výboru a Slovenskému zväzu telesne postihnutých športovcov, ktorý sa podieľali na úspešnej organizácii. Tešíme sa na budúcu spoluprácu.
Ján Smriga, IV.G