"Ešte sa nestalo, aby to nejako nedopadlo.“ Vlasta Burian
„To som ešte nikdy nerobila, to mi určite pôjde!“ Pipi Dlhá Pančucha
(obľúbené citáty Mgr. Evy Klimovej)
Mgr. Eva Klimová, prezidentka Slovenskej komory psychológov, nám venovala dve hodiny svojho vzácneho času, aby nám, žiakom tried pomaturitných ročníkov (1.SVC a 2.SVC) v rámci predmetu komunikácia, sprostredkovala informácie nielen o tom, ako vyzerá psychológia a psychologická prax na Slovensku, ale i o tom, ako komunikovať o aktuálnej téme - o vojne na Ukrajine, Komora psychológov vypracovala k tejto téme niekoľko materiálov, ktoré dávame do pozornosti: Dokumenty (http://www.komorapsychologov.sk).
Dozvedeli sme sa, že si máme klásť dve otázky: Čo môžeme urobiť? A čo môžeme ovplyvniť?
Ak chceme, môžeme pomáhať tam, kde sa to dá. Máme si získať potrebné informácie = vedieť, čo sa deje, prijať to a mať pripravený scenár, keď sa niečo stane. Nové informácie nemáme čítať celý deň, pretože je to únavné. Je potrebné rešpektovať každého bez ohľadu na jeho národnosť. O všetkých svojich pocitoch, vrátane strachu či smútku, je dobré rozprávať. Nesmieme vstupovať do tzv. čiernej zóny, teda zbytočných komentárov a diskusií, ktoré nič neriešia a sú pre nás stratou času a energie.
Pani psychologička Klimová nás povzbudila, že je normálne cítiť sa nenormálne, najmä vtedy, keď sa konfrontujeme s novou situáciou a mení sa naše vnímanie a prežívanie. Že každý deň máme urobiť niečo konkrétne pre seba, čo nám urobí dobre. Mgr. Klimová nám prezradila, že hoci sa venuje psychológii celý život (vo viacerých špecializáciách – pracovná, poradenská, organizačná či dopravná psychológia), k svojmu odboru sa dostala omylom. A preto sa ani my nemáme báť využiť všetky príležitosti, ktoré nám prídu do cesty! Pozerať sa, ako sa veci dajú robiť, nie ako sa nedajú! Všetko, čo odkladáme a čoho sa bojíme, máme urobiť ako prvé, pretože potom na to už nemusíme myslieť a ľahšie sa nám bude fungovať. Ďakujeme za osobné podelenie sa, živé rozprávanie s dávkou nezameniteľného humoru a veľa vzácnych rád do každodenného života!
PaedDr. Daniela Bauerová